Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 09:17:15 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Demolka terrarium i ciągłe próby ucieczki - żółw kopacz  (Przeczytany 4139 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline froggy

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Zuzanna wreszcie dorobiła sie terrarium. Zrobione z płyty meblowej, łączenia zabezpieczone silikonem, wyłożone folią budowlaną itd. Na podłożu ziemia ogrodnicza + wapienie i konary. Lampa UVB i grzejna (40W). Generalnie starałam się zrobić wszystko zgodnie z wytycznymi. Dołączam zdjęcie terra tuż po tym jak zostało skończone.

Terra zostało totalnie zdemolowane  wciągu mniej więcej tygodnia czy dwóch. Folia podarta i odklejona od ścianek, ruchome rzeczy (co tylko się dało!) powywracane i poprzesuwane. Zuzia przekopuje się do samego dna i za wszeką cenę chce je przekopać. Próbuje też wspinać się na ścianki (zapewne żeby się wydostać).

Dokładnie to samo robi na wybiegu na działce (wbite w ziemię, nieprzezroczyste blachy) - próbuje się wspinać i drapie jak szalona w ścianki.

Czy mogę coś zrobić aby zaakceptowała "niewolę"? Rozumiem, że zapewne w jej mniemaniu najlepiej byłoby biegać "luzem", ale to oczywiście nie do przyjęcia (szczególnie w mieszkaniu!). Na samym początku na działce biegała na swoistej smyczy (gumka wokół pancerza + sznurek). Wtedy nie było większych problemów. Jednak gdy tylko trafia do czegoś "zamkniętego" zaczyna szaleć. Nie ma znaczenia czy jest to jej wybieg na działce, transporterek (na czas podróży), pudełko w którym śpi na działce czy terra w mieszkaniu. Ponieważ terra stoi w naszej sypialni nie ukrywam, że jej drapanie o 6 rano jest "nieco" irytujące.

Macie jakieś sposoby/rady?

Pozdrawiam,
Froggy

Offline sunlela

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Reputacja: 3
Odp: Demolka terrarium i ciągłe próby ucieczki - żółw kopacz
« Odpowiedź #1 dnia: 08.04.2014, 14:36:59 pm »
Taka natura żółwi  :laugh:
Mój grek tak zdemolował trawę w niecały miesiąc, że nie została najmniejsza kępka  :laugh:
Jak miał doniczkę, to ją przesuwał, wywracał, aż ją zabrałam bo bałam się że zrobi sobie krzywdę.
Może spróbuj Zuzi bardziej urozmaicić terra i wybieg. Jakieś jamy, tunele na wybiegu, coś więcej do wspinania w terrarium  :)
 

Dodano 08.04.2014, 14:38:32 pm
Roślinki posadź, bo pusto tam jakoś  ::)
« Ostatnia zmiana: 08.04.2014, 14:38:32 pm wysłana przez sunlela »
Pozdrawiam Ania

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Demolka terrarium i ciągłe próby ucieczki - żółw kopacz
« Odpowiedź #2 dnia: 09.04.2014, 20:56:26 pm »
Jakie masz temperatury pod lampą i na pozostałej części terrarium? Czy terro nie stoi przy często otwieranym oknie lub w miejscu przechodnim, narażonym na przeciągi? Gdzie dokładnie usytuowane są lampy? Czy ta podstawka to basenik czy karmnik?
A jak z apetytem u żółwicy?

Niezależnie od odpowiedzi na powyższe pytania, to niewątpliwie jak już stwierdziła sunlela, w tym terrarium jest za dużo odkrytej przestrzeni. Dodaj hałdę zbitej ziemi do kopania albo drugą kryjówkę, koniecznie z ziemią; ustaw potem te sprzęty tak, by chociaż jedna część terra była poza zasięgiem wzroku gadziny. Na wybiegu możesz pomyśleć nad skonstruowaniem norki, ciekawe pomysły znajdziesz na wybiegach u Tośki, Janka, czy tomasona.
« Ostatnia zmiana: 09.04.2014, 20:59:12 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM