Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 10:37:14 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Drapanie ściany  (Przeczytany 6122 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline michal78

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: 0
Drapanie ściany
« dnia: 13.09.2016, 13:30:08 pm »
Wiem że pisano już o tym trochę ale... czy jest to generalnie coś czym należy się przejmować ? Na to pytanie nie odnalazłem jasnej odpowiedzi.
Horhe ma 2 lata, waży nieco ponad 100gr zaś terrarium jest względem jego rozmiwarów więcej niż spore (kilkukrotnie przekracza powierzchnie minimalną zalecaną względem rozmarów karapaksu)  Tym bardziej dziwi mnie fakt że zółw permanentnie drapie w ścianę, usiłuje się na nią wspinać (na drapaniu spędza chyba ok 2 godzin na dobę, przyznam że jest momentami aż trochę denerwujące). Początkowo na przedzie terrarium znajdowała się po prostu szyba, więc drapanie uznałem za objaw niejako naturalny, żółw myśli że może przez nią przejśc, potem nakleiłem ze wszystkich stron korek , nic to nie zmieniło, drapie, stara się po nim wspinać, co oczywiście jest niemożliwe (aby się wspiął), a jednak stoi w koncie i prbuje dalej, całymi godzinami drapie , zsuwa się i tak w kółko. Gdy położyłem w jego "ulubionym" rogu kamień, usiłuje bez końca wdrapywać się na niego, efekt jest więc ten sam. Krótko mówiąc czy da się temu zaradzić ? Czy może jest to coś w gruncie nieszkodliwego i pozostaje zignorować ?

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Drapanie ściany
« Odpowiedź #1 dnia: 13.09.2016, 16:15:54 pm »
Pokaż terra.
Może zwyczajnie się żółwiowi nudzi i w próbach wydostania się ma zajęcie.

Offline michal78

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: 0
Odp: Drapanie ściany
« Odpowiedź #2 dnia: 13.09.2016, 16:39:56 pm »
Jest korzeń do wspinaczki, czasem wchodzi. Ogólnie jest to bardzo ruchliwy osobnik, nawet weterynarz powiedział że "dynamit".  Kiedyś miał na tylnej ścianie coś w rodzaju włókna z kokosa, wspinał się po nim aż po samą górną krawedź terrarium. Wymieniłem to na gładki korek po którym już nie może się wspiąć ale cały czas probuje. Upatrzył sobie dwa narożniki przy ścienie przedniej, być może dlatego że tylko na niej korek nie sięga do samej góry (od polowy wysokości jest już tylko szkło) więc może widząc swiatło po tamtej stronie łudzi się że ma możliwośc ucieczki.

Offline michal78

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: 0
Odp: Drapanie ściany
« Odpowiedź #3 dnia: 14.09.2016, 12:27:44 pm »
Poradzicie coś ?

Offline Sallsa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: 5
  • Klementynka - żółw stepowy
Odp: Drapanie ściany
« Odpowiedź #4 dnia: 14.09.2016, 18:39:29 pm »
Sądzę, że jest to całkowicie normalne zachowanie - Żółwikowi z całą pewnością nic nie jest, więc bez obaw! Sama posiadam Żółwika stepowego, który ma ok 25 lat (jest ze mną ponad 20). W czasach swojej młodości robił tak dzień w dzień (skrobał godzinami, wdrapywał się na wszystko, na wolnym wybiegu szalał, przeciskał się, wchodził na kamienie, zasypiał "zawieszony na czymś" itp.,itd.). Dziś jest inaczej.. robi tak co dwa/trzy dni! ;)

Nie ma czym się przejmować. Żółwik ma energię, którą musi gdzieś spalić i nie przejmuj się: Nic mu się nie stanie.

Pozdrawiam.