Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 09:33:29 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Gruntowna analiza skorupy  (Przeczytany 15678 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Azazella

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Reputacja: 17
Odp: Gruntowna analiza skorupy
« Odpowiedź #45 dnia: 28.08.2009, 13:45:17 pm »
Świetlik - często jak żółwie są w złych warunkach, a potem przechodzą na dobre, to obserwuje się najpierw zastopowanie wzrostu, a potem gwałtowny skok - nawet jeśli jakość i ilość pożywienia są całkowicie w normie. Czasem dzieje się tak także po dużej zmianie, nawet jesli żółw przed i po przebywał w dobrych warunkach. Ale moim zdaniem przyrost jest OK - małe żółwie rosną jednak dość szybko.

Na zdjęciu, które pokazujesz z tą "czarną plamką"  - jestem co prawda w pracy i dziś mamy duże problemy z komputerami - ciągle coś miga i zanika, więc nie przyjrzałam się dokładnie zdjęciu. Ale wydaje mi się, że jest to ta membrana pokrywająca ucho wewnętrzne - często ma ona jakby inny odcień niż reszta skóry. Natomiast uważam, że żółw ten ma zbyt suchą skórę i musisz się zastanowić dlaczego. Jeśli problemem jest zbyt niska wilgotność, to musisz to poprawić, zwłaszcza, że małe żółwie są na nią bardzo wrażliwe (zbyt niska wilgotność powoduje także powstawanie piramid).

Podobno u maluchów dobrze jest zrobić połowę terrarium jako strefę wilgotną - możesz w kuwetach dać dużo ziemi i darni i często to podlewać i zraszać. A druga część niech będzie suchsza.

<quote>Wziął się w garść, jak zobaczył Rambo <quote>
hehe, żółwiom często dobrze robi zdrowa konkurencja przy jedzeniu :)