Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 18:27:42 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jak bawisz się ze swoim żółwiem?  (Przeczytany 34914 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jak bawisz się ze swoim żółwiem?
« Odpowiedź #15 dnia: 14.09.2011, 09:12:52 am »
Cóż....ja tam też głaszcze swoje żółwie - codziennie jak je przekładam spod vitaluxa pod miski z jedzeniem.
Też jestem przeciwna "miętoszeniu" gadzinek i wyciąganiem z terra bez sensu, ale jednak lepiej jak żółw jest przyzwyczajony do ręki opiekuna i zaraz się na amen nie chowa jak się ktoś do niego zbliża. Łatwiej jest mi podać leki - np. zjedzą na liściu z ręki - i nie ma stresu z jakimś przymusowym wciskaniem do pyszczka. Łatwiej mi też przyciąć pazury czy opiłować dzioby pilniczkiem. Łatwiej i bezstresowo dla żółwia przebiega też kontrola stanu skóry, oczu czy skorupy. Bo on sobie spokojnie siedzi na ręce, nie chowa łap i łebka i daje się oglądać.
Poza tym faktycznie można je czegoś nauczyć - np. moje się nauczyły, że jak otwieram szybę z jednej konkretnej strony to zaraz oba tam biegną - i czekają na jedzenie...:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline neo

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 561
  • Reputacja: 15
  • Posiadany gatunek Stigmochelys pardalis
Odp: Jak bawisz się ze swoim żółwiem?
« Odpowiedź #16 dnia: 14.09.2011, 09:54:58 am »
dokładnie Aniu o to samo mi chodziło !!!
pamiętam jak z początku na siłę musiałem otwierać żółwikowi dzioba , dla mnie to było dużo bardziej stresujące niż dla niego !!!
ja aż tak często nie biorę je na ręce ( chyba że jest ładna pogoda i wynoszę żółwie na wybieg ) ale niech będą przyzwyczajone do mnie bo czekają nas jeszcze długie lata spędzone razem
In The Lap Of The Queen

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Jak bawisz się ze swoim żółwiem?
« Odpowiedź #17 dnia: 14.09.2011, 15:17:45 pm »
[..] ale niech będą przyzwyczajone do mnie bo czekają nas jeszcze długie lata spędzone razem
Abstrahując od całego wątku, pięknie Ci się napisało :)

Poza tym również uważam, że można od czasu do czasu pogłaskać żółwia, byle nie przenosić i nie stresować gwałtownymi ruchami. Czy dzikusa da się oswoić, hm, mnie się np. wydaje, że moja żółwica w wyniku lat całych w terrarium w bliskości ze mną zatraciła część dzikości i gdyby ją wypuścić na wolność, rychło zostałaby schrupana przez jakiegoś drapieżnika, podeszłaby pewnie wesolutko bo duży ruchomy cień daje jeść. Gdyby tak od małego utrzymać na dużej przestrzeni i chować się podczas karmienia, to może by się udało utrzymać dzikusa.. chociaż mnie nie irytuje że żółw biegnie jak mnie zauważy, jak chcę poobserwować to się zakradam ;)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Kurosaki Ichigo.

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: 0
Odp: Jak bawisz się ze swoim żółwiem?
« Odpowiedź #18 dnia: 23.09.2011, 22:34:55 pm »
A z tym zzyciem to niedokonca prawda.Kolezanka mojej mamy,miala zolwia,trzymala go w specjalnym pomieszczeniu wypelnionym ziemia itp.
I gdy ta pani wracala z pracy a zolw uslyszal dzwiek otwieranych drzwi,odrazu biegl do niej i wspinal sie jej na nogi. :)

TomaszW

  • Gość
Odp: Jak bawisz się ze swoim żółwiem?
« Odpowiedź #19 dnia: 23.09.2011, 23:24:42 pm »
A potem jeszcze merdał ogonkiem... :-*

Offline Skorupa

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 143
  • Reputacja: 6
Odp: Jak bawisz się ze swoim żółwiem?
« Odpowiedź #20 dnia: 27.09.2011, 17:27:48 pm »
I gazetę i kapcie w dziobie przynosił  ;D

Offline batusia81

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 781
  • Reputacja: 21
  • Stepek Erni, 2 x Tg nabeulensis, grecki- Jasiek[*]
Odp: Jak bawisz się ze swoim żółwiem?
« Odpowiedź #21 dnia: 27.09.2011, 21:23:41 pm »
A mnie najbardziej zastanawia fakt jak  zolw mogl uslyszec dzwonek, chyba jakas nie douczona jestem:P
Pozdrawiam Beata :)

TomaszW

  • Gość
Odp: Jak bawisz się ze swoim żółwiem?
« Odpowiedź #22 dnia: 27.09.2011, 23:47:18 pm »
I gdy ta pani wracala z pracy a zolw uslyszal dzwiek otwieranych drzwi,odrazu biegl do niej i wspinal sie jej na nogi. :)

Nadinterpretacja... ;)

Offline Skorupa

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 143
  • Reputacja: 6
Odp: Jak bawisz się ze swoim żółwiem?
« Odpowiedź #23 dnia: 28.09.2011, 07:44:57 am »
Albo po prostu wybitnie zdolny żółw ;)

Offline batusia81

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 781
  • Reputacja: 21
  • Stepek Erni, 2 x Tg nabeulensis, grecki- Jasiek[*]
Odp: Jak bawisz się ze swoim żółwiem?
« Odpowiedź #24 dnia: 30.09.2011, 12:28:22 pm »
Bądź wybitnie bujna wyobraźnia jego właścicielki ;)
Pozdrawiam Beata :)

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Jak bawisz się ze swoim żółwiem?
« Odpowiedź #25 dnia: 04.03.2014, 11:31:44 am »
Ale się uśmiałam  :laugh:

Offline siwusek250

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 4
Odp: Jak bawisz się ze swoim żółwiem?
« Odpowiedź #26 dnia: 04.03.2014, 11:42:15 am »
Heheh też się uśmiałam :) Moje Żółwie bardzo chętnie podchodzą do szybki jak np rozwieszam pranie w tym pomieszczeniu co one są, ale nie ma takiej opcji żebym je wyciągała i brała na ręce, czasami jak im się zachce przy sprzątaniu ich terrarium lub dawaniu im jedzenia to wchodzą na ręce tak jak przedstawiłam to na ostatnio dodanym zdjęciu ale to tylko obwąchają, popatrzą i zaraz schodzą same bez naszych ingerencji :)

Offline Lula

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Jak bawisz się ze swoim żółwiem?
« Odpowiedź #27 dnia: 10.07.2014, 15:33:54 pm »
zdaje się, że imprintingu nie da się wywołać tak łatwo - trzeba znać ramy czasowe tzw. okresu krytycznego, a chyba dane na ten temat u żółwi, chocby u jednego z gatunków są mało zbadane?..
imprinting polega na wykorzystaniu swego rodzaju "wbudowanego" genetycznie mechanizmu - opisany przez Spaldinga i Heinrotha, a najfaniej przez K.Lorenza, któryw wyniku eksperymentów nad ptakami (a to ewolucyjnie niedaleko od gadów) - udowodnił, ze jeśli pisklę gęsi (zdaje się gęgawy) pomiędzy którąśtam a którąś godziną po wykluciu zobaczy poruszający się, większy od siebie przedmiot (tak, równiez nieożywiony!) to CAŁE ŻYCIE będzie za nim podążać. Ale w odleglejszym czasie od wyklucia, poza "okresem krytycznym" już nie da się wywołać tego efektu.
myslę, że u hodowanych w domu żółwi ma tu miejsce kilka inna mechanizmów, przede wszystkim habituacja i proste formy uczenia się - warunkowanie.
Może niepopularny pogląd, ale jestem zdania, że zachowanie stanu dzikiego u zwierzęcia, które hoduje człowiek jest baaaardzo trudne i nie udaje się nawet w hodowlach zwierząt łownych - pomimo trzymania ich na duzych przestrzeniach oddalonych od siedzib ludzkich i pozbawionych kontaktu z ludźmi. Żółw może i jest tylko gadem, może i terrarium/wybieg jakos go izoluje, ale nie powiecie chyba, że taki żółw, choćby nie wiem jak go od siebie izolować, hodowany w terrarium pozostanie dziki i nie kojarzący chocby zapachu ludzkiego...
z drugiej strony - jak już pominiemy "okres krytyczny" to u niektórych ssaków (np u kotów) wręcz nigdy póxniej nie da się tego odwróić - i taki kotek, co to człowieka nie poznał przez pierwsze 5 tygodni życia pozostanie dziki na amen. nawet jesli matka kociąt jest oswojona. ot co.
« Ostatnia zmiana: 10.07.2014, 15:37:37 pm wysłana przez Lula »

Offline GIGA1985

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: 2
Odp: Jak bawisz się ze swoim żółwiem?
« Odpowiedź #28 dnia: 21.07.2014, 23:43:46 pm »
Zabawa z żółwiem :) ja mam satysfakcję jak "wcinają " sobie to co im przygotowałam lub zażywają kąpieli :) beztrosko tak:) fakt pogłaszczę je  po główce czasami :) wydaje mi się to
tylko taki bezwarunkowy odruch miłości :) ja bym tego nie negowała ...no bo jak można nie dotykać czegoś co kochamy..pomimo wszystko.... :)
« Ostatnia zmiana: 21.07.2014, 23:47:42 pm wysłana przez GIGA1985 »

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Jak bawisz się ze swoim żółwiem?
« Odpowiedź #29 dnia: 23.07.2014, 23:36:31 pm »
no bo jak można nie dotykać czegoś co kochamy..pomimo wszystko.... :)

Znam babeczke, która na dniu żółwia pokazała prawdziwą miłość do swojego żółwia. Miłość w sumie patrząc z punktu widzenia realizmu- patologiczną ;)
Co chwilę podnosiła gada i całowała w skorupę, głaskała i tuliła. Zmieniła mu całkowicie dietę, zaufała naszej wetce, Marcie Marciniak i poprawiła warunki życia. Kobieta może i szalona, ale poświęcić pokój na terrarium dla żółwia stepowego... ;) To jest miłość :) A co do zbliżeń cielesnych, oby z czasem od nich odeszła ;)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)