Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 26.04.2024, 01:05:54 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jak długo można trzymać razem młode żółwie? [wydzielony]  (Przeczytany 3156 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline lechkasia

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 55
  • Reputacja: 0
  • Mój żółwik NIKI
Witam, też jestem zainteresowana tym tematem.
Ciekawa jestem, do jakiego wieku można bezpiecznie trzymać żólwiki razem. Mówię oczywiście o małych zółwiach, o których nie wiemy jakiej są płci?
No i drugie pytanie: czy na wybiegach mogą być razem, czy tam też powinniśmy odzielać samce od samic, na przykład jakąś siatką?

Może by wydzielć osobny wątek dla tego tematu, chyba że już jest a ja go przeoczyłam.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Jak długo można trzymać razem młode żółwie? [wydzielony]
« Odpowiedź #1 dnia: 30.11.2008, 14:51:28 pm »
Przyjmuje się że żółwie stepowe osiagają dojrzałość płciową około 11-12 roku (samce) i 12-13 roku (samice) ale w warunkach niewoli często znacznie szybciej. Ogólnie małe żółwiki można trzymać razem dopóki nie wykazują wobec siebie agresji lub(i) zachowań godowych.

Wybiegi szczególnie duże tworzą otocznienie znacznie mniej "konfliktogenne" niż ciasne zakmknięte terraria, w których zółwie często się nudzą dlatego można spróbować trzymać na nich mieszane pod względem płci (nigdy gatunku) towarzystwo i obserwować jak się zachowują. Bezpieczniej jednak jest wydzielić samicom i każdemu z samców osobną część wybiegu, zwłaszcza jak nie możemy ich doglądać na tyle aby je rozdzielić w razie potrzeby. Siatka jednak nie zdaje egzaminu, lepsze są kamienne bloczki czy drewniane płotki.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU