Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 20.04.2024, 18:19:49 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jaki to gatunek  (Przeczytany 6312 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline anels

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Jaki to gatunek
« dnia: 01.12.2014, 12:23:51 pm »
Hej, dzisiaj przyniesiono mi takiego żólwia do sklepu zoologicznego, ponieważ opiekun zmarł  rodzina nie ma co z nim zrobić postanowili go oddać.

Ponoć zółw nie miał terrarium , chodził wolno, nie wiem czym karmiony ( mogę podejrzewać ..:/) u poprzednich właścicieli 10 lat . Bez papierów, co z nim mogę zrobić? Czy mogę dać do jednego terrarium z samiczką stepową? to też jest samiczka.
Czy to Grek?

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Jaki to gatunek
« Odpowiedź #1 dnia: 01.12.2014, 14:43:43 pm »
Witaj! ;D
Tak, to najprawdopodobniej grek. I to piękny, myślę, że niestety z odłowu. :( Niestety nie możesz go dać do jednego terrarium ze stepem. Mają różne flory bakteryjny i nie żyją ze sobą w naturze. Powinien mieć duże terrarium i wybieg zewnętrzny. Jakie warunki ma Twój drugi żółw? Czym ją karmisz, ma wybieg na lato?

PS:
Przydało by się zdjęcie tarczki nad ogonem żeby stwierdzić gatunek w 100%.


« Ostatnia zmiana: 01.12.2014, 14:47:27 pm wysłana przez ןคภ ๒z »
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline anels

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki to gatunek
« Odpowiedź #2 dnia: 01.12.2014, 16:06:42 pm »
Nie dałam jej do jednego terrarium poczytałam już trochę o tym.
Moja stepowa ma 4 lata. Ma terrarium 120/60/60 wszystkie potrzebne rzeczy ( uvb , grzewczą basenik itp) wiem jak się nimi zajmować:) jednak nigdy nie miałam więcej niż jednego żółwia dlatego spytałam. Niestety nie mogę zatrzymać tej greckiej samicy dlatego PILNIE POTRZEBUJE POMOCY , MOŻE JEST TU KTOŚ KTO BY JĄ ZAADOPTOWAŁ ? Niestety nie wydaje mi się że jest w pełni zdrowa. Nie ma jednego pazura w tylnej nodze, a na spodzie skorupy takie jakby lekkie wgłębienie pancerza - pewnie przez to że mieszkała na podłodze. Wzięłam ją do domu żeby w sklepie nie zmarzła ale na prawdę jestem w kropce bo nie mam nawet terrarium zastępczego - jest w dużym pudle które wysypałam podłożem do terrariów ( wiem nie odpowiednie innego nie miałam na szybko) ma lampkę grzewczą. Tyle na razie mogę dla niej zrobić..i teraz już nie wiem czy ma siedzieć w tym pudle czy ją puścić jak tyle czasu mieszkała na podłodze?
Jestem z Małopolski jak coś.
 

Dodano 01.12.2014, 16:16:38 pm
Z informacji które jeszcze posiadam to ta że zmarła kupiła żółwia w Grecji.
« Ostatnia zmiana: 01.12.2014, 16:16:38 pm wysłana przez anels »

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Jaki to gatunek
« Odpowiedź #3 dnia: 01.12.2014, 16:57:05 pm »
Na pewno znajdzie się osoba chętna na żółwia. Poproś o pomoc pomocnika adopcyjnego. 

http://forum.zolw.info/adopcja-wymiana-i-laczenie-par/jak-zamiescic-ogloszenie-adopcyjne-(oddamprzygarne-zolwia)/
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline anels

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki to gatunek
« Odpowiedź #4 dnia: 01.12.2014, 16:57:43 pm »
o dziękuję nawet nie wiedziałam że jest taka opcja.

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Jaki to gatunek
« Odpowiedź #5 dnia: 01.12.2014, 17:00:51 pm »
Nie ma problemu. Powodzenia! :)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline anels

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki to gatunek
« Odpowiedź #6 dnia: 01.12.2014, 17:08:54 pm »
Wiadomośc napisana do Pana/Pani z Krakowa. MAm nadzieję że szybko znajdzie się dla niej DOBRY dom ponieważ mi się serce kraja jak ją widzę w tym pudle.
Dodam że żółwica bardzo oswojona, nie chowa się można ją pogłaskać po głowie..- chyba nawet to lubi :)
Niestety nie zjadła dzisiaj jeszcze nic... ale dam jej czas- pewnie bardzo zestresowana.
Może zrobić jej kąpiel?

Offline halina196518

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki to gatunek
« Odpowiedź #7 dnia: 01.12.2014, 17:39:33 pm »
Małopolska - a skąd?
 

Dodano 01.12.2014, 17:44:02 pm
Jakby niebyło chętnego -to mogę ją przygarnąć , mam trzy greki. ;D
« Ostatnia zmiana: 01.12.2014, 17:44:02 pm wysłana przez halina196518 »

Offline anels

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki to gatunek
« Odpowiedź #8 dnia: 01.12.2014, 17:51:01 pm »
Pani Halino - dokładnie Oświęcim jutro mam dostać telefon od jednego zainteresowanego Pana z okolic, ale to jeszcze nie przesądzone bo najpierw muszę zrobić wywiad. Nie oddam jej od tak - byle komu. A Pani skąd? Jeśli ma Pani 3 greki i byłaby chętna na adopcję Marysi ( na razie tak na nią mówię  ::)) to proszę dać znać -napisać jakąs wiadomość prywatną.. Marysia jest dużą żółwicą. 25 cm mierzy sama skorupa..

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Jaki to gatunek
« Odpowiedź #9 dnia: 01.12.2014, 18:36:57 pm »
Adopcja powinna odbyć się przez pomocnika adopcyjnego. Możesz zrobić kąpiel w letniej wodzie przez 15 minut. :D
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline anels

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki to gatunek
« Odpowiedź #10 dnia: 01.12.2014, 19:25:37 pm »
Oj... ja siętu nie znam - nie wiem jak to wszystko działa. Pan który jest zainteresowany ma żółwie greckie , ale chcę wypytać jak się nimi zajmuje ponieważ mieć byle by mieć a mieć z pasji to dwie różne sprawy- prawda? :) Ja mojego stepowca kocham ponad wszystko , nigdy bym go nie oddała, Marysi też mi szkoda ale jak ma mieć lepiej to od razu niech pędzi do nowego domu !  ( choć szczerze powiem że już od popołudnia myślę z czego mogę jej zrobić terrarium  :-[ :-[ ::) ::)mąż mnie zabije chyba :D )
 

Dodano 01.12.2014, 21:34:13 pm
EDIT: Maryna na prawdopodobnie nie widzi... nie może sobie trafić w jedzenie... głowę trzyma bardzo nisko przy jedzeniu jakby po prostu wąchała a nie patrzyła.. teraz to mi jej  już w ogóle żal.  :( :( :( karmiłam ją teraz przez 30min więc pojadła na szczęście..
 

Dodano 01.12.2014, 21:39:08 pm
ale pocztyałam tu trochę teraz że takie zachowanie może być spowodowane brakiem witamin, bądź pasożytami prawda? jak sprawdzić czy coś widzi... ??;/ :(:(:(:(:(:( mamtak miękkie serce że chyba ją zostawię.. ale wtedy będę was prosiła o jakieś rady dotyczące hodowli takiego żółwia.. bo to nie jest chyba to samo co stepówka prawda? mam nadzieję że mi ktoś odpisze. Pozdrawiam
 

Dodano 01.12.2014, 21:44:12 pm
na machanie ręką przed oczyma nie reaguje...
« Ostatnia zmiana: 01.12.2014, 21:44:12 pm wysłana przez anels »

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Jaki to gatunek
« Odpowiedź #11 dnia: 01.12.2014, 21:55:22 pm »
Ojć... bidulka..... W hodowli greki są bardzo podobne do stepów.
Powinna reagować na zbliżające się przedmioty, na nagłe zmiany naświetlania. Na jedzenie też. Nie wiem jak Ci w tej kwestii pomóc. :(
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jaki to gatunek
« Odpowiedź #12 dnia: 02.12.2014, 09:57:37 am »
A jak te oczy wyglądają? Widzisz w nich coś nieprawidłowego - np. zmętnienia?
Jedzenie może sprawy jeszcze nie przesądzać - bo to co jej dałaś (a właśnie - czym ją nakarmiłaś?) może być dla niej pokarmem nieznanym i stąd go wącha a do pyska nie bierze. Tym niemniej na ruch a tym bardziej na światło powinna reagować. To trochę może być mało przyjemne - ale możesz jej spróbować poświecić latarką w oko. Źrenica się powinna na skutek światła zmniejszyć a żółw powinien próbować oko zamknąć.
Jeśli nie będzie żadnej reakcji to może rzeczywiście nie widzieć.
Pasożyty może mieć - trzeba by kupę zbadać.
I pewno biedulka na tej podłodze nie widziała słońca ani UV-ki też nie miała - to niedobory witamin i Ca też może mieć. Przy czym jak je i skorupa nie jest miękka - to wystarczy jej wapń suplementować, latem dać na wybieg i dojdzie do siebie.
Warunki utrzymania, żywienie, zimowanie żółwia greckiego są analogiczne jak stepowego - tyle tylko, że razem być nie mogą - czyli potrzebne Ci 2 terra i 2 wybiegi dla nich. Masz ogród czy balkon?
« Ostatnia zmiana: 02.12.2014, 10:08:40 am wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline anels

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki to gatunek
« Odpowiedź #13 dnia: 02.12.2014, 10:19:40 am »
O dzięń dobry "ankan" nie wiem jak się zwracać czy Pani/ czy Pan...
Więc tak: oczy ma normalne, takie jak mój step nie ma żadnych zmętnień, jakiejś ropy czy innego nieprawidłowego wyglądu jeśli PAn/Pani chce zrobię zdjęcie popołudniu i tutaj wstawię.
Jeśli chodzi o jedzenie .. na początku dostała to co daje mojemu stepowemu, prosienicznik jednogłówkowy( chya tak się to nazywa) , troszkę rukoli, roszponki,melisy.. ( mój żółw dostaje już suszki dlatego nie mam wiele świeżych roślin) jednak nie ruszyła przez cały dzień , więc się zlitowałam i jak wszyscy pewnie tutaj wiedzą że biedaki trzymane na podłodze jedzą też nieodpowiednie jedzenie czyli sałatę pomidor ogórek.. nie dałam sałaty , ale musze przyznać że dałam kawałek pomidora.. no i pomidora wcinała.. a raczej chciała ..nie potrafiła go zjeść polegało to na tym że po 1 nie potrafiła sobie go ugryźć a po 2 jak się jej przesunął to ona dalej trafiała w to samo puste już miejsce.. i wtedy się trochę wystraszyłam. Nakarmiłam ją dodając do niego tą rukolę , roszponkę i poszłam szybko czytać tutaj i na Internet.. poczytałam pomachałam jej ręką przed oczami ( robiłam dośc gwałtowne ruchy) i nic.. światłem co prawda nie świeciłam ale zaraz po pracy to zrobię.Nie wiem czy jest na tyle oswojona.. z jednej strony mój stepowy też nie chowa się jak mu macham przed oczami - głaskam... ale reaguje na światło..
Co jeszcze zauważyłam Maryśka prawie w ogóle nie mruga.. czy to też może być jakaś wada?

Skorupa Twarda na szczęście.
Tak razem wiem że nie mogą być, cały czas się zastanawiam nad tym czy ją zatrzymać, na upartego miejsce bym i znalazła.. ale zgłosiło się do mnie 2 Panów którzy są chętni zaopiekować się nią, którzy mają swoje greki ( widziałam zdjęcia) .. ale mimo wszystko boje się ją dac, a po za tym chyba ją już pokochałam heh :) Jak na razie planuje wybrać się z nią do weterynarza chociażby na przycięcie tego okropnego dzioba..

ale się rozpisałam, ale widze że ludzie tutaj są bardzo pomocni Dziękuję i żałuję że nie trafiłam tutaj wczesniej wiele ważnych informacji można znaleźć .. Pozdrawiam
 

Dodano 02.12.2014, 10:29:32 am
Aha jeszcze jedno- nie wiem czy pisałam  Maryśka podobno raz złożyła jaja, czy to mogło się przyczynić do stanu jej zdrowia?
« Ostatnia zmiana: 02.12.2014, 10:29:32 am wysłana przez anels »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jaki to gatunek
« Odpowiedź #14 dnia: 02.12.2014, 11:15:11 am »
Zrób zdjęcie koniecznie.
I spróbuj poświecić jej w oczy - jak próbuje "jeść" miejsce gdzie wcześniej leżało jedzenie to coś może być nie w porządku.

Zdjęcie dzioba też wstaw - może się da go skrócić w domu, bo teraz zimno jest, to trochę ryzko żółwia nosić - może się przeziębić.

Rukola i roszponka, czy cykoria mogą być na początek. Z czasem można jej z suszkami mieszać.

Jakbyś ją oddawała - to sprawdź dokładnie warunki. Na darmowe żówie "rzuca" się pełno osób, a niektórzy je potem nawet i dalej odsprzedają.

PS. Na forum zwracamy się do siebie po imieniu..:) Bez Pana i Pani..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ