Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 12:14:07 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jaki żółw do jakiego terrarium  (Przeczytany 6243 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tillmay

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Jaki żółw do jakiego terrarium
« dnia: 30.05.2015, 11:27:54 am »
Hej!
Na początek napiszę, że jestem tutaj nowy, ale tylko jako posiadacz profilu, bo przesiaduję tutaj bardzo często i dosyć sporo tutaj już przeczytałem. W ogóle temat żółwi to dla mnie stara sprawa, kiedyś, gdy byłem młodszy, został mi powierzony znaleziony gdzieś w ogródku działkowym dziadka żółw stepowy. Nie ukrywam, że nie opiekowałem się nim wyśmienicie, nie z mojego niechcenia, ale po prostu z niewiedzy. Żółw jednak zapadł w sen i już się z niego nie obudził  :( Od tamtej pory bardzo dużo już przestudiowałem i mam nadzieję, że z wiedzy, którą nabyłem, będę mógł w najbliższej przyszłości skorzystać w praktyce.
Otóż chcę niedługo przygotować terrarium, a następnie kupić żółwia. No ale podstawowa sprawa - nie wiem jakiego. Nie jestem w stanie pozwolić sobie na żółwia dużych rozmiarów, tzn. mam, bo mam dom i mam ogród, ale mieszkam z rodzicami i wiem, że to nie będzie trwać wiecznie, a przecież żółw to nie chomik i nie będzie żył dwa, trzy lata... Dlatego żółwie pustynne itp. od razu eliminuję ze swoich planów. Drugi aspekt to to, że zależałoby mi na żółwiu niezimującym. Wiem, że teoretycznie nawet żółwia stepowego nie muszę zimować, natomiast czy nie będzie to dla niego niezdrowe? To pierwsze pytanie. Nie chcę delektować się całorocznym widokiem na żółwia jednocześnie znęcając się nad nim. Zrządzenie losów, że akurat to duże żółwie najczęściej nie zimują...
Trzecia sprawa. Terrarium. Tak, jak powiedziałem, mam miejsce na porządne, duże terra, ale mam takie miejsce, w którym bardzo chętnie widziałbym terra i żółwia, a to miejsce akurat nie jest aż tak duże. Zmieściłoby się w nim terrarium o wymiarach 100x50x60(dł/szer/wys). Oczywiście wiem, że wysokość aż tak duża nie musi być, bo żółw mi raczej nie wyfrunie  ;D Natomiast interesuje mnie, czy, i na jak długo wystarczyłoby terra o takich wymiarach. No i dla jakiego żółwia. Wiem, że na to, jakiego żółwia kupię, powinienem odpowiedzieć sobie sam. Natomiast wiem też, że jest tutaj masa doświadczonych ludzi, i mam nadzieję, że coś mi podpowiecie. Dzięki!

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Jaki żółw do jakiego terrarium
« Odpowiedź #1 dnia: 30.05.2015, 16:50:49 pm »
Witaj.
Jest żółw niezimujący i małych rozmiarów - Testudo graeca nabeulensis, afrykański podgatunek żółwia mauretańskiego. Samice dorastają maksymalnie do jakichś 16 cm, samce 13 cm. Jest tylko jeden problem - trzeba go sprowadzić zza granicy (bodajże Niemcy i Czechy najbliżej) bo w Polsce ich nie hodują. Jest kilka podgatunków żółwia mauretańskiego - europejskie zimujące i afrykańskie, które nie zimują. Docelowe terrarium oczywiście musi być większe niż 100x50, ale to by wystarczyło na kilka lat.
Niezimowanie żółwia zimującego skraca mu życie. Żółwie stepowe są dostosowane do długiego snu w ciągu roku (w naturze hibernują w zimie i estywują w lecie), w tym czasie się regenerują i odpoczywają. Jeśli brakuje tego odpoczynku organizm "zużyje się" szybciej. Często żółwie niezimowane źle się rozwijają - za szybko rosną, bo brakuje przerwy.
Żółwie nie fruwają, ale świetnie się wspinają ;) dlatego taka wysokość wcale nie jest głupia. Jak dasz 20 cm podłoża to zostanie już 40 cm do góry.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Jaki żółw do jakiego terrarium
« Odpowiedź #2 dnia: 30.05.2015, 17:16:08 pm »
A co doru myślisz o żółwiu Torniera?
Sam się początkowo zastanawiałem nad nim.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Jaki żółw do jakiego terrarium
« Odpowiedź #3 dnia: 30.05.2015, 20:46:58 pm »
Myślę ze to szalenie ciekawy żółw o którego hodowli nie mam niestety bladego pojęcia ;) dlatego o nim nie wspomniałam, nie chcę polecać czegoś o czym tak mało wiem. Sam gatunek jest jednak bardzo interesujący ze względu na elastyczność i płaskość pancerza.

Offline tillmay

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki żółw do jakiego terrarium
« Odpowiedź #4 dnia: 30.05.2015, 21:22:56 pm »
Co do żółwia Torniera - nie to że mam coś do płaskich, ( ;D) ale chyba jednak się na niego nie zdecyduję. Raz że wątpię abym takiego gdzieś dostał, a dwa to że mimo wszystko nie ma w necie o nim zbyt wiele informacji.

Co do mauretanów, rzeczywiście nie osiągają zbyt dużych rozmiarów, no i nie zimują, natomiast wolę chyba nie bawić się w ściąganie ich zza granicy. Zastanawiam się czy jednak nie poświęcić dla żółwia większej przestrzeni i kupić jakiegoś większego niezimującego. Mam w końcu ogród w którym przez lato gadzinka mogła by przebywać. Muszę to jednak przemyśleć bo to jednak większy wydatek no i czym większy żółw tym więcej żarełka potrzeba a w zimę z tym może być problem  ::)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jaki żółw do jakiego terrarium
« Odpowiedź #5 dnia: 01.06.2015, 09:22:12 am »
Z niezimujących i nie tak wielkich gabarytowo jak lamparcie ciekawe są jeszcze żółwie gwiaździste i egipskie.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Jaki żółw do jakiego terrarium
« Odpowiedź #6 dnia: 01.06.2015, 09:26:57 am »
A kinixys? One z Afryki to też się ich nie zimuje. O warunkach nic nie wiem, ale też nie rosną duże.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jaki żółw do jakiego terrarium
« Odpowiedź #7 dnia: 01.06.2015, 12:48:38 pm »
Też mógłby być. Tyle z nim różnicy, że terro bardziej tropikalne a la żabutek i no i podobnie jak żabut wcina też pokarm mięsny.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline tillmay

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki żółw do jakiego terrarium
« Odpowiedź #8 dnia: 02.06.2015, 22:28:01 pm »
Co do gwiaździstych - wszystko ładnie, pięknie, gdyby nie ich cena i słaba dostępność to myślę, że może bym się skusił, ale tak, jak powiedziałem, cena robi swoje. To samo z egipskimi, o tych żółwiach na poważnie myślałem, bo to bardzo ciekawy gatunek i spełnia chyba wszystkie moje oczekiwania(nie rosną duże i nie zimują). Natomiast też są cholernie drogie i w zasadzie to nawet nigdzie nie znalazłem ich na sprzedaż. Kinixys pozostawię w spokoju, jakoś nie potrafię się przekonać do mięsożernych gadzinek.
Myślę, że pozostanę przy lamparcie. Na początek wystarczy mu terra na jakie mogę sobie teraz pozwolić, potem coś się wyrzuci z domu i miejsce na docelowe terra się znajdzie  :laugh:
 

Dodano 03.06.2015, 13:06:57 pm
Znalazłem w necie parę ofert dotyczących lampartów i chciałem was się poradzić, czy są to oferty warte uwagi(na pierwszy rzut oka odstraszyła mnie cena, chyba o wiele za niska jak na ż. lamparcie...)
http://alegratka.pl/ogloszenie/zolw-lamparci-stigmochelys-pardalis-23848519.html

ewentualnie

http://www.araneus.terrarium.pl/pl/zolwie/344-zolw-lamparci-stigmochelys-geochelone-pardalis-skorupa-do-7cm-.html

Nie wiem o co chodzi z tą ceną. Na moje oko żółwie na zdjęciach wyglądają dobrze, tylko na drugiej z podanych stron żółwiki mają chyba widoczne duże przyrosty(mogę się mylić). Sprzedawców pytałem i obaj proponują przesyłkę pkp/pks, jednego spytałem też o kuriera, ale mi odradził posługując się argumentem, że żółw może się w drodze wyziębić. Nie wiem ile w tym prawdy. Co wy o tym sądzicie?
Kontaktowałem się też z panią z Wawy, która hoduje lamparty i ma na sprzedaż 4- i 6-miesięczne żółwie po 400zł, ale ona z kolei nie chce wysyłki pkp/pks, a u mnie chyba tylko taka forma wchodzi w grę, bo nie pojadę do Wawy.
« Ostatnia zmiana: 03.06.2015, 13:06:57 pm wysłana przez tillmay »

Offline veltaxio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 106
  • Reputacja: 2
Odp: Jaki żółw do jakiego terrarium
« Odpowiedź #9 dnia: 05.06.2015, 15:00:42 pm »
sam też planuję kupić parkę żółwi, terrarium 110x60x50 wys w produkcji.. z moich analiz i poszukiwań pozostały w grze

1)kinixys belliona - żółw zawiasowy
2)żabuti - cherry head (mniejszy od czarnego czy leśnego)
3)gwiazdzisty, Testudo graeca nabeulensis, egipski

i teraz pytanie.. czy znacie jakiegoś hodowcę/sklep gdzie któryś z tych gatunków będzie można nabyć?


@tu masz z wysyłką.. pks/pkp też może ci się wyziębić przecież

http://www.e-bazyliszek.pl/index.php

dziś dostałem email w sprawie zimowania żółwi

 Bazyliszek
Witaj ,
 
Witam.
Żaden żółw, który w naturze zimuje nie musi być zimowany.
Najprostszym żółwiem wg mnie jest żółw stepowy - cena od 260zł.
Żółwie greckie i mauretańskie to wydatek ok 400zł, podobną cenę należy zapłacić za lamparciego, ale to żółw osiągający duże rozmiary.
Jeżeli chodzi o żółwia żabutiego, to jest to żółw zupełnie inny. Te żółwie potrzebują dużą większą wilgotność, czyli praktycznie terrarium zamknięte. Dodatkowo żółwie te jedzą dużo mięsa. Można powiedzieć, że ten gatunek jest czymś pośrednim pomiędzy żółwiami lądowymi, a wodno-lądowymi.
Żabuti powinny się pojawić w okolicach wakacji,
Lamparcie, greckie, mauretańskie za dwa tygodnie.
Stepowe zawsze mam dostępne - obecnie 10 sztuk.

Pozdrawiam.
Jakub Martuszewski


a ja szukam zawiasków ;(
« Ostatnia zmiana: 05.06.2015, 15:06:18 pm wysłana przez veltaxio »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Jaki żółw do jakiego terrarium
« Odpowiedź #10 dnia: 05.06.2015, 16:11:11 pm »
Za to taki niezimowany żółw będzie żył o wiele krócej. Żabuti nie jedzą dużo mięsa, pokarm zwierzęcy stanowi ok. 20% ich diety. I nie powinny dostawać typowego mięsa a raczej owady, ślimaki i jaja.
Pan Martuszewski na swojej stronie twierdzi również, że żółwie stepowe spokojnie można hodować luzem w domu. Czy można go brać za autorytet? Pozostawiam do przemyślenia..

Jeśli chodzi o transport żółwia - najbezpieczniejszy dla gada jest odbiór osobisty, oficjalnie PKP, PKS nie zezwala na przesyłki żywych zwierząt więc nie biorą odpowiedzialności za taką paczkę. Poczta Polska ma chyba specjalne paczki pocztowe obejmujące wysyłkę żywych zwierząt, można dopytać w oddziale.
Gdybym miała brać lamparta to poświęciłabym się i wybrała pod Warszawę - Ola dba o swoje żółwie, a te ze sklepów często mają pasożyty i są w kiepskiej kondycji bo przebywają długą drogę - stres też robi swoje.

Offline veltaxio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 106
  • Reputacja: 2
Odp: Jaki żółw do jakiego terrarium
« Odpowiedź #11 dnia: 05.06.2015, 16:21:06 pm »
email skopiowałem tak na zaś żeby zobaczyć jak niektórzy zapatrują się na temat zimowania.  <afro>

Chcąc mieć żółwie trzeba postawić, na spamowanie wszelkich zródeł żeby wyszarpać jak najwięcej konkretów. ;//

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jaki żółw do jakiego terrarium
« Odpowiedź #12 dnia: 08.06.2015, 09:45:58 am »
Żabut w odmianie cherry head do 40 cm też może dorosnąć, to jak nie chcesz dużego to też go sobie odpuść.
O zawiaski możesz się zapytać Karola Chłopeckiego z tcp - rozmnażał je lub rozmnaża nadal.
A o gwiaździste - elegansa - też go na tcp znajdziesz.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ