Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 25.04.2024, 10:02:25 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jesienne ucieczki stepowców  (Przeczytany 3510 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Jesienne ucieczki stepowców
« dnia: 23.09.2015, 00:09:16 am »
Gdy tylko nocne temperatury zaczynają regularnie spadać poniżej 10C wtedy żółwie stepowe umieszczone na wybiegach ogrodowych zaczynają kopać. Kopanie to jest to co co stepowce robią najlepiej więc kopią właściwie przez cały rok, ale jesienne wykopki mają ścisły związek z masowymi ucieczkami  żółwi z ogrodowych wybiegów i z tego powodu są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia gadów. Moim żółwiom ucieczki udawał się kilkakrotnie, raz uciekły wszystkie (wówczas cztery sztuki) i wszystkie cztery znalazłem w tym samym miejscu- w przykrytym pytkami chodnikowymi odpływie wody deszczowej przed domem sąsiadki, co dowodzi że stepowce potrafią wykazywać zachowania stadne. Rekordzistę znaleźli kiedyś sąsiedzi w swoim ogródku ponad 500 metrów od wybiegu....
W końcu poszedłem po rozum do głowy i zamiast montować coraz wymyślniejsze ogrodzenia i coraz głębiej wkopane zabezpieczenia postanowiłem zaakceptować zwyczaje moich gadów. Czyli:
-po pierwsze urządziłem im na wybiegu  miejsca odpowiednie do kopania. Miejsca te to doły w twardej i gliniastej ziemi, wypełnione ściółka leśną (kawałki kory, liści, igieł sosnowych itd. itp) i przykryte "domkiem" z połówki rury kanalizacyjnej w celu ochrony zwierząt przed deszczem.
- po drugie ogrodzenie wybiegu wykonałem z niezbyt gęstej siatki. Zauważyłem bowiem że takie ogrodzenie jest traktowane przez żółwie nie jako przeszkoda do pokonania tylko jako "okno na świat" więc zamiast je szturmować i podkopywać wolą raczej wystawić przez nie  łby i cieszyć się ową namiastka wolności. Co oczywiście nie zwalnia od obowiązku zabezpieczenia także takiego siatkowego  ogrodzenia przed podkopami.
W ten sposób od czterech lat nie miałem ani jednej próby ucieczki (tfu, tfu, odpukać) a żółwie zyskały mozliwość łatwego schronienia się zarówno przed zbytnim upałem w lecie jak i przed jesiennymi nocnymi chłodami.
Dodatkową korzyścią z takiej organizacji wybiegu jest bezproblemowe przygotowanie żółwi do zimowania. Oczywiście czasami trzeba im "pomóc" w trafieniu do domków ale na ogół radzą z tym sobie same całkiem nieźle a gdy do wlotów zajrzy słońce wtedy się wykopują i wyłażą na plażowanie.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jesienne ucieczki stepowców
« Odpowiedź #1 dnia: 23.09.2015, 10:30:31 am »
A tak z ciekawości. Jak masz zabezpieczoną tą siatkę przed podkopaniem? I czy żółwie nie próbują się przez nią przepchać? Bo w tym roku moja samica siedziała w klatce na trawniku i w różny sposób próbowała się przez pręty przeciskać - przez co sobie z boku łeb obtarła, a za 2 x się skutecznie zaklinowała z łbem i łapą między prętami.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: Jesienne ucieczki stepowców
« Odpowiedź #2 dnia: 23.09.2015, 16:02:06 pm »
Tuż za siatką wkopane są na głębokość 30 cm  bloczki betonowe albo plastykowa taśma ogrodnicza. Ale zasadniczym zabezpieczeniem jest twarda, wymieszana ze żwirem gliniasta ziemia skutecznie zniechęcająca żółwie do wykopków. Dopóki jest sucha nie da się w nią wbić nawet szpadla, więc żółwie zdecydowanie wolą kopać w wypełnionych korą dołach.
Siatkę kupiłem specjalnie taką z kwadratowymi okami 5x5 cm żeby  żółwie mogły swobodnie przepychać przez nią łapy i głowę. Nie ma więc niebezpieczeństwa uwięźnięcia a że od dołu siatka jest solidnie przypięta do gruntu śledziami namiotowymi więc gady nie mają szans jej przewrócić. I nawet nie próbują, całkowicie wystarczą im łapy i łeb na wolności, w ogóle tego siatkowego ogrodzenia nie szturmują. Nowo przybyły od @Joko olbrzym też zadowala się wystawieniem łba....trochę to dziwne ale najwyraźniej żółwie nie uznają takiego ogrodzenia za ograniczenie wolności i nie próbują się przez nie przedostać.  Stary wybieg grodziłem drewnianą palisadą i wtedy podkopy były na porządku dziennym, teraz- nic, już czwarty rok z rzędu zupełny brak zainteresowania ucieczkami. I chyba głównie dlatego powstał ten wpis.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jesienne ucieczki stepowców
« Odpowiedź #3 dnia: 24.09.2015, 10:06:18 am »
I bardzo dobrze, że powstał. Doświadczenie jest najważniejsze. Każdy z czymś kombinuje i jedne metody/sposoby się sprawdzają, inne nie.
A ucieczki stepówek z wybiegów - to akurat na porządku dziennym się zdarzają.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: Jesienne ucieczki stepowców
« Odpowiedź #4 dnia: 24.09.2015, 22:37:54 pm »
Z tego co widzę w shoutboxie to nawet greki zaczęły uciekać. Mroźna zima idzie.....