Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 19:39:33 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!  (Przeczytany 48519 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Ishikawa

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Reputacja: 2
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #15 dnia: 17.06.2008, 23:01:13 pm »
Ja też tak myślalam, i myslalam tez ze jak dostaje arbuzy,gruszki, ananasy, 3 rodzaje sałaty to jest w 7 niebie. Diete zmieniam na dobrą, a terrarium sie nie dorobie póki co >:( wiec wolny czas "spacerujemy" na dworze.

Niewiem jak Twój żółw, ale skoro ja nie mam terra, to niepozwalam zeby zółw spał/chodzil za duzo na gołej podłodze,kafelkach itp. Zawsze ma cos pod nóżkami, jakis hmm..kocyk, material. Ale sobie już obiecałam...że jak się kiedys wyprowadze :D to żółw bedzie miał istny pałac  ;D za te stracone lata  ;)

Głowa do góry, jeszcze nie wszystko stracone, poczytaj forum bo to kopalnia wiedzy :)

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #16 dnia: 18.06.2008, 08:55:13 am »
Zamiast usiłować leczyć powinieneś się cieszyć, że mimo skandalicznego traktowania gad jest witalny. Nie rozumiesz tego zwierzaka, sprubuj spojrzeć na niego poprzez pryzmat jego biologii ...

Tak jak mówie,przez 13 lat umieli spać obok siebie,czasem żółw umial wesc do koszyka kota i przytulac sie do niego....

To nie z „miłości” czy „symbiozy” ale złych warunków na które skazaliście gada, konkretnie – niewłaściwa temperatura.

Dopiero w tym roku, kiedy kot jak zwykle kładl się w promieniach słońca na dywanie,żówiowi zaczeło to przeszkadzac..

Terytorializm samca stepowego – zdrowy objaw, do tego kot zajmował żółwiowi nasłoneczniona plamę na podlodzie - czyli miejsce w którym GAD mógł podwyższyć swoją temperaturę.

Musiałam interweniowac,bo kot by stracił noc..Kot jest tez zdezorientowany..nie umiem przewidziec,co sie stanie jak następnym razem żółw go zaatakuje.

Może na przykład stracić oko (myślę o żółwiu).

Czy ktoś z Wrocławia miałby żółwice? :)

A badania na herpesa robiłeś?

No i jak wspominali poprzednicy, koniecznie poczytaj o żywieniu, wymaganiach środowiskowych tego gatunku, bo zapewne jeszcze kilka lat takiego żywienia i traktowania a „problem” nadmiernej aktywności Twojego żółwia rozmyje się wraz z nim :(

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #17 dnia: 18.06.2008, 09:03:17 am »
Jest mi przykro..bo sądziłam,że daje żółwiowi szczęście poprzez tak wielkie terrarium,jakim jest moje mieszkanie..może biegać gdzie sobie chce..eh

Nikt nie wątpi w to, że chciałas i chcesz dla żółwia dobrze i, że bardzo go kochasz.
Musisz wiedzieć, że żółw nie daje po sobie poznać, że jest mu źle i niedoswiadczony hodowca mysli, że jest mu dobrze. Musisz mu stopniowo zmieniać warunki.
Najistotniejsze w tym momencie jest zaprzestanie podawania mu pokarmu o ktorym pisałaś (pomidory, sałata - aż sie przeraziłam) ale mu Ciebie rozumiemy bo każdy robił takie błędy! Ale błędy robi sie po to, zeby się na nic uczyc i przede wszystkim je naprawiać.
TUPTUŚ

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #18 dnia: 18.06.2008, 09:42:32 am »
Czytaj i jeszcze raz czytaj, ja sam bardzo dużo się nauczyłem i ciągle uczę na tym forum. Też byłem w szoku jak się dowiedziałem, ile błędów popełniłem.

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #19 dnia: 18.06.2008, 10:25:30 am »
Ines, pojechałeś po mnie na maxa....Skandalicznie traktowany?? Powtarzam.. Nie miałam warunków na terrarium, rodzice się nie zgadzali, za małe mieszkanie.. Dostałam go od kolegi jak miałam 13 lat, przywieziony był z Kazachstanu, przemycono z 2 tonami innych żółwi w ciężarówce. Miał małe szanse na przeżycie.. Pamiętam, że, po 3 tyg. Dopiero coś zjadł.. Był w takim szoku. Terrarium szklane odpadało (ze względu na jego wielkość a  mały pokój),a karton po prostu dziurawił. Stwierdziłam, ze nie lubi małych powierzchni zamkniętych. Dbałam jak mogłam, aby miał odpowiednią temperaturę.. że czasem chodził do koszyka kota spać z nim? heh…wiedziałam, że może mu być chłodniej, wówczas kaloryfery jeszcze nie grzały.. Więc przyznaje, ze go czasem przykrywałam kocykiem, ale tak, aby mógł wyjść.. Potem sam sobie tam chodził.. A jak zaczynały grzać kaloryfery na jesień to zawsze wchodził w jeden kąt- zagradzałam go i leżał sobie rozkraczony jak żaba.. Budziłam go raz na 2 tyg i karmiłam..
Byłam z nim u weterynarza w zeszłym roku podpiłować dzióbek i stwierdził, że żółw jest zdrowy..
Co do jedzenia żółwi, jest tyle sprzecznych informacji na temat żywienia. Owszem słyszałam, że nie powinnam dawać sałaty, ale nic o tym, że nie mogę dawać pomidorów, które uwielbia wprost.. Tak samo marchewka i jabłko.. Weterynarz nie sprostował takiego sposobu żywienia.
Rozumiem Wasze oburzenie, jesteście miłośnikami żółwi i widzicie w tym wszystkim krzywdę Tuptka.
I faktycznie myślałam przez swój pryzmat, troszcząc się o niego. Przez te wszystkie zarzuty, które wczoraj przeczytałam, nie mogłam spać. Myślałam, co zrobić w tej sytuacji.
Teraz nie widzę innego wyjścia, nie jestem w stanie zapewnić mu innych warunków.
Będę chciała oddać go Pani, która ma kilka żółwi i zajmuje się ich hodowlą od kilku lat. Wcześniej miałam od niej propozycję, iż bardzo chętnie weźmie Tuptka. Ja nie chciałam, bo bałam się o niego, że będzie mu gorzej i ciasno w terrarium, bałam się jak zareaguje na inne żółwie. Myliłam się. I chociaż przeraża mnie to, jak on zniesie taką zmianę, to mam nadzieję, że to słuszna decyzja i że propozycja tej Pani będzie nadal aktualna.
Nie wiem, czym go karmić po powrocie do domu.. na jaką łąkę iść, gdzie znaleźć te zielska.. weszłam na link http://www.zolw.info/pierwsze-kroki/rosliny-polne-dla-zolwi.html ,ale przyznam, że nie znam tych roślin..

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #20 dnia: 18.06.2008, 11:00:41 am »
O rany fantek1 nie przerażaj sie tak! Nie oddawaj pochopnie żółwia tylko dlatego, że Ci na forum nagadali. Ja wierzę w to, że jest jakieś rozwiazanie. Najważniejsze jest to, że teraz juz wiesz co robilas źle i możesz to stopniowo zmieniać. Rozumiem, że jestes przerażona ogromem swoich błędów ale jestesmy po to, żeby pomóc Tobie i Tuptkowi. Wszystko będzie dobrze. Zmiany mozna wprowadzić stopniowo. W tym momencie najważniejsza jest zmiana diety. Podawaj mu mlecze, koniczynkę, babkę a z biegiem czasu sama nauczysz sie rozróżniać roślinki i urozmaicać mu jedzonko. Zrób mu także w mieszkaniu miejsce z żarówką pod którą będzie się wygrzewał, żeby miał taki swój odgrodzony mały kacik. I to tyle, na początek wystarczy. Duzo trzeba by jeszcze zmienić ale jak zrobisz te dwie rzeczy to juz bedzie naprawdę DUZO!!!
SPOKOJNIE! ZE WSZYSTKIM DAMY RADĘ! NIE MUSISZ ODDAWAĆ SWOJEGO ZWIERZACZKA !
TUPTUŚ

Offline Ishikawa

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Reputacja: 2
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #21 dnia: 18.06.2008, 11:00:57 am »
Ja mysle, ze nalezy troche wyluzowac z emocjami. Nie pierwszy i nie ostatni użytkownik na tym forum z takimi problemami. Wiemy jak wyglada sytuacja stanu wiedzy praktycznej i teoretycznej u weterynarzy i na stronach internetowch. A i u "pseudohodwców" w sklepach zoologicznych.
Terapia szokowa na maxa, dosłownie ;)


Moj tez nie ma terra i go nie oddam.Nikomu. Taka zła jestem  ;)

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #22 dnia: 18.06.2008, 11:36:51 am »
Ale czy żółw nie mialby lepiej z innymi  żółwiami? pod kątem towarzystkim?ta Pani ma dom z ogrodem,wypuszcza żółwie w ogrodzie..
Ja wyprowadzam sie do nowego mieszkania za 3 tyg...mój chlopak wiedzial,ze żólw idzie ze mną..przedyskutowałam z nim przed chwilą kwestie terrarium w naszym nowym M3,i nie widzi problemu. Obawia sie tylko wielkości terrarium i miejsca gdzie by miało stac...
Więc nie wiem co mam robić. Nie chce myśleć znowu,że mi się wydaje,że robie dobrze..Nie zapominajcie z jakim problemem zwróciłam się do Was,żółw jest ostatnio pobudzony(ostatnio wychodzi ze swoich norek z mieszkania już o 6.00 rano).Mozę jego agresja nie zmieni się jak go dam do terrarium,moze powinien miec stycznosć z innymi żółwiami? w końcu Ines stwierdził,iż żólw ma "Terytorializm samca stepowego".
Chce kierować sięw końcu Jego dobrem..

Offline Ishikawa

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Reputacja: 2
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #23 dnia: 18.06.2008, 11:46:27 am »
Jak wiesz, ze masz mozliwosc poprawienia zwierzakowi warunkow bytowych sama ( i z pomoca forum  ;D ) i przeanalizujesz za i przeciw ( w tym nie czarujmy się -koszty zakupu i wyposażenia tarrarium) i stwierdzisz ze jednak dasz rade - to ja bym zolwia nie oddawala, trudno oddac 17 lat wspolnego życia :)

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #24 dnia: 18.06.2008, 12:08:13 pm »
Nie zapominajcie z jakim problemem zwróciłam się do Was,żółw jest ostatnio pobudzony(ostatnio wychodzi ze swoich norek z mieszkania już o 6.00 rano).Mozę jego agresja nie zmieni się jak go dam do terrarium,moze powinien miec stycznosć z innymi żółwiami? w końcu Ines stwierdził,iż żólw ma "Terytorializm samca stepowego". Chce kierować sięw końcu Jego dobrem..


Chyba w dalszym ciągu nie rozumiesz. Agresywny żółw = witalny żółw =  zdrowy żółw i powinnaś się z jego agresji i witalności cieszyć a nie tą witalnością martwić. Ranne wstawanie też świadczy o jego witalności. Po prostu zmień swój sposób myślenia o tym zwierzaku, notabene kiedyś miałam przez kilka lat apatycznego = chorego żółwia i kiedy doszedł do zdrowia i zaczął przejawiać agresję wobec mnie, też zmartwiłam się i zamierzałam go z „tego” leczyć  - więc wbrew pozorom dobrze znam myśli  jakie chodzą po Twojej głowie :) Dlatego z własnego doświadczenia Ci radzę - zmień sposób myślenia o tym zwierzaku, to nie jest rozkoszny ratlerek, którego się przykrywa kocykiem ale gad, dorosły i agresywny samiec!

Mój samczyk atakuje mnie, w zasadzie moje buty kiedy tylko wchodzę na jego wydzielony skrawek wybiegu co na dzień dzisiejszy mnie o wiele bardziej cieszy niż te milusie momenty kiedy karmię mojego kochanego, słodkiego Zygmusia z ręki mleczykami … to naprawdę kwestia zmiany sposobu myślenia.

Pod „kątem towarzyskim” … ech, też trochę zrozumienia, dorosły samiec żółwia stepowego nie jest towarzystwem dla samic na cały rok, bo je zamęczy, nie jest towarzystwem dla innych samców – obejrzyj film Nulusa o dwóch samcach.

A co do tej ewentualnej pani – to co na dzień dzisiejszy wydaje się Tobie dobrymi warunkami, wcale nimi nie musi być … Tak samo jak to co na dzień dzisiejszy wydaje Ci się dobrem dla żółwia :)

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #25 dnia: 18.06.2008, 12:19:54 pm »
Ale czy żółw nie mialby lepiej z innymi  żółwiami? pod kątem towarzystkim?
Niekoniecznie

mój chlopak wiedzial,ze żólw idzie ze mną..przedyskutowałam z nim przed chwilą kwestie terrarium w naszym nowym M3,i nie widzi problemu.

I na dodatek masz wsparcie chłopaka, będzie dobrze!

Chce kierować sięw końcu Jego dobrem..

Wiec go nie oddawaj, powoli wszystko się ułoży!

DAMY RADĘ
TUPTUŚ

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #26 dnia: 18.06.2008, 12:35:20 pm »
Dziękuję za wsparcie,bo przyznam,zę od wczoraj o niczym innym nie myśle jak o tej całej sytuacji..i zamęczam tym domowników..prosiłabym o pomoc w takim razie,jesli chodzi o terrarium..Przeczytałam kilka postów dot. budowy terrarium,i widziałam kilka świetnych fotek..ale nie wiem czy to dotyczy większych żółwi?( skorupa ma ok.14-15 cm..juz jedną reką go nie podniosę,przytyłu mu  :) jakiej wielkosci powinno byc terrarium?i jak mozliwie tanim kosztem? nowe mieszkanie pochłonęło dużo dużo kasy:( druga rzecz, czy zmiana sposobu żywienia i terrarium to nie za dużo jak na tuptka?szczególnie,zę wchodzi tu w gre zapewne głodówka zanim się przekona do nowego jedzenia

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #27 dnia: 18.06.2008, 13:46:40 pm »
czy zmiana sposobu żywienia i terrarium to nie za dużo jak na tuptka?szczególnie,zę wchodzi tu w gre zapewne głodówka zanim się przekona do nowego jedzenia

Nie przejmuj się tym ani fochami żółwia - to wszystko robisz dla jego dobra! Odstaw sałatę i inne swiństwa, niech głoduje, aż zje to co należy czyli np. mleczyk. jesli chodzi o terra to im wieksze tym lepsze 1m długosci to minimum przy takim żółwiu, oczywiscie zrobisz mu w miarę możliwosci mieszkaniowych i finansowych. wazne aby wogóle miał własne lokum a nie chodzil po mnieszkaniu i psuł zdrowie.

TUPTUŚ

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #28 dnia: 18.06.2008, 14:34:35 pm »
Heh..nie wiem co mój chłopak powie na tak duże terrarium:(
Jesli ja dzisiaj pojade za miasto- na łąkę,i zerwe troche tego zielska,to co z nadmiarem tego mam zrobic? chodzi o to,ze chyba codziennie nie musze jechac za miasto zeby żółwiowi przynosić jedzenie. Nie dam rady...Cyz marchewke moge mu zostawic?przeczytałam na jakims poście,ze można dawac..Mleczyk,stokrotka..gdzie to zbierac,jak w mieście wszystko obsikane przez psy?
druga rzecz,czy takie terrarium moze byc?http://www.allegro.pl/item382284141_super_terrarium_nowe_.html
a moze takie?
http://www.allegro.pl/item378590186_akwarium_terrarium_100x40x50_stolik_od_1_zl_bcm.html

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #29 dnia: 18.06.2008, 15:26:13 pm »
Przekonasz chłopaka. Ani się nie obejrzysz jak zakocha się w żółwiu.
Nadmiar zielska mozesz chować do lodówki (ale nie na długo bo przegnije lub zawilgotnieje) lub zasuszyć. Lecz w okresie letnim najlepiej jest zrywać codziennie świeżą zieleninę. nie muszisz codziennie za miasto jeździć. Wystarczy jak dokładnie kazdy listek umyjesz i obsuszysz.
Jeśli chodzi o terraria to pierwszy link się nie otwiera a drugie terra jes nie za bardzo. Na terraria najlepiej nadaje się coś naturalnego, drewno, np.OSB.
TUPTUŚ