Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 17:36:34 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!  (Przeczytany 48517 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #30 dnia: 18.06.2008, 15:39:40 pm »
Dziękuję Agnieszko:)
Jestem troche przerazona swoją niewiedzą..ale tak jak wspomniałas,póki mma wsparcie w moim chłopaku i na forum,to powinno być dobrze:)
Drugie terrarium było właśnie w większości z drewna http://www.allegro.pl/item382284141_super_terrarium_nowe_.html
wiem,ze ten dzial jest ogólny i powinnam te pytania kierować do odpowiednich działów,ale nie chce już gubić tematu.
Przy okazji zapytam sie o jedną rzecz dot. łapek mojego zółwia. Pytałam sie weterynarza i zbagatelizował to. Chodzi o to,ze poniżej pazurów w przednich łapkach,ma jakby pękniecia? to juz od jakiegoś czasu..teraz myślę,ze to moze od chodzenia po podłodze? zadna rany,po prostu rozszczepienie skóry...nirmalnie biega..oglądałam dzisiaj zdjecia  żółwi na forum i nie widziałam czegoś takiego..Boję się zdjecia wklejać,zaraz po mnie wszysyc pojadą,co ja zrobiłam żółwiowi...

Offline tuptuś

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 66
  • Reputacja: 0
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #31 dnia: 18.06.2008, 16:43:31 pm »
Nie zjedziemy cie zdjęcia wklej. Co do tych pęknięć nie mam pojęcia.
Pozdrawiam wraz z Tuptusiem

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #32 dnia: 18.06.2008, 17:11:13 pm »
teraz myślę,ze to moze od chodzenia po podłodze

A widzisz!

Wklejaj foty, musimy sprawdzić co to jest. I wogóle wklej foty skorupy i całego żółwia musimy sprawdzić w jakim jest stanie, co z przyrostami, nóżkami, itp.
TUPTUŚ

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #33 dnia: 18.06.2008, 17:33:04 pm »
Dobra dobra:)
Idę go wykapać i natłuścić. Niech się popluska w wannie..Kupiłam przed chwilą jakiś nowy specyfik "SaniREPT", który natłuszcza, nawilżą skorupę. oprócz tego ma działanie antyseptyczne,bakteriobójcze i grzybobójcze..Ponadto niszczy roztocza i pierwotniaki i odstrasza pasożyty. Po kąpieli nagrzeje go w kartoniku pod lampką biurkową i zrobię mu fotki. Byłam w sklepie zoologicznym Kakadu,ceny zabójcze terrarium,w porównaniu do terrarium. Ale o dziwo,Pan który mi doradzał okazał sie bardzo douczony w kwestii żółwi. Znowu dostałam burę za żywienie, pokazała mi gadżety jakie mogą być w takim terrarium np. podgrzewany kamień. zaproponował,ze mi korą obklei to szklane terrarium, pokazał jakie podłoże najlepiej dawać,jakieś gotowe z woreczka. I doradzał piasek. Powiedziałam,ze nie można piasku dawać,bo żółw połknie (tak tu sie dowiedziałam),ale on mówił,zę są rożne zdania..No nic suma summarum,ma mi jutro wycenić koszt tego..

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #34 dnia: 18.06.2008, 18:44:04 pm »
Oj nie, prosze nie odbieraj naszych wypowiedzi jako ataków. Owszem pewne tematy budzą wiele emocji, bo my tu wszyscy bardzo cierpimy jak słyszymy że jakiś żółwik ma się źle, zalezy nam na tych gadach bo uważamy że są piękne, wspaniałe...
Ja Cię przepraszam jeśli moja wypowiedź była zbyt ostra, oschła i masz rację - nie na temat, ale nie chciałam aby to tak wybrzmiało. Często bardzo pojawiają się tutaj na forum czy w mailach do mnie różne przypadki, zawsze próbuje jakoś dotrzeć do ludzi ale czasem brakuje mi cierpliwości i przyznam się szczerze że kiedyś miałam jej więcej, a z drugiej strony nie da się w kilku zdaniach wytłumaczyć i uzasadnić dlaczego dane postępowanie jest błędem, trzeba to jakoś ogólnie streścić i zachęcić do pogłębiania tematu...   

Wierzę że zapewnisz jak najlepsze warunki żółwiowi. Zmiana diety i stworzenie mu właściwego lokum to już jest coś. Jeśli masz możliwość zrób wybieg na działce lub balkonie, nie ma nic lepszego... no ale po kolei.

Co do diety jak już zapewne wyczytałaś - rośliny, rośliny, rośliny, potem długo długo nic i potem ew. czasem jakieś odpowiednie warzywko. Układ pokarmowy a nawet cały organizm żółwi w ogromnym wręcz stopniu potrzebuje błonnika - jego wysoki poziom w diecie sprawia że układ trawienny funkcjonuje prawidłowo, kupki są zwarte a ew. przypadkowo połknięte drobne "śmieci" wymiecione. Błonnik to przyjaciel żółwia. Obfitują w niego właśnie polne rośliny i zioła, szczególnie tymianek ale wiele popularnych chwastów też jest świetna. Ponadto zawierają witaminy i sole mineralne których również potrzebuje żółw. W metabolizmie żółwi bardzo ważna rolę odgrywa wapń - budulec kośćca, który jak wiadomo stanowi ogromny procent ciała żółwia. Gdy dochodzi do niedoboru lub zaburzeń w jego metabolizmie (brak UV) pojawia się tzw. metaboliczna choroba kości.
Istotna sprawą jest stosunek wapnia do fosforu - bo fosfor uniemożliwia przyswajanie wapnia. Ale na początek nie martw się tym za bardzo - te roślinki, które polecamy są pod tym względem obadane.
Dieta to podstawa zdrowia żółwia. Ale pamiętaj też że żółw bardzo potrzebuje wody. Znów można by napisać tutaj dużo, dlatego w skrócie powiem tyle że powinien mieć z jednej strony - zapewniony do niej stały ew. częsty dostęp a z drugiej - odpowiednią wilgotność powietrza.

Nie sugeruj się proszę poradami sprzedawców w sklepach. Być może ten Pan coś słyszał o prawidłowym żywieniu ale w pozostałych kwestiach niekoniecznie. Ani podgrzewany kamień, ani workowe podłoża, ani piasek i specyfiki do smarowania skorupy - to nie są wynalazki odpowiednie dla żółwia. Zaufaj mi.

Skorupy nie powinnaś niczym smarować. Podczas kąpieli możesz jedynie ja nieco opluskać wodą aby zmyć kurz... i nic więcej. To jest absolutne i wystarczające minimum. Piękny wygląd skorupy żółw zawdzięcza właściwym warunkom hodowlanym (gł. wilgotność) i diecie. Smarowanie sprawi że stan skorupy zamiast poprawić sie pogorszy. Wiem bo mi kiedyś tak ktoś doradził zanim miałam jakiekolwiek pojęcie o żółwiach. Efekt był taki że do tłustej skorupy przykleiło się pełno brudu i pyłu. Cieszę sie że nie wdała się żadna infekcja ale słyszałam i o takich przypadkach, bo pasożyty i bakterie maja w takich warunkach raj.   
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #35 dnia: 18.06.2008, 19:28:18 pm »
Za późno, posmarowałam już Tuptka tym śmierdzącym trochę płynem..Uwagi "forum" wczoraj bolały i ciesze sie,ze sie powstrzymałam i nie odpowiedziałam atakiem.Bo mówiliście prawdę. Tylko,ze mi wstyd,że ja miłośniczka zwierząt wykazałam sie taką ignorancją w zakresie opieki nad żółwiem. Że gdzieś siebie usprawiedliwiałam,ze nic się nie dzieje..mogę mieć tylko nadzieje,ze dla mojego żółwia nie jest za późno..w porównaniu do tego co tu piszecie,to mój żółw jest zaniedbany. Ja jego zdrowie oceniałam po aktywności codziennej i reakcji w momencie wzięcia do ręki. Gdzieś kiedyś usłyszałam,ze jak żółw w tym momencie mocno zaciska łapki,to znaczy,ze jest silny.Kiedy walczy aby go z powrotem postawić..
Na waszych zdjęciach wszystkie żółwie mają czystą skorupę od spodu ... nie wiem jak to jest z żółwiami w terrarium,ale mój,chodząc po mieszkaniu,robił kupkę i wcierał pod siebie..i tak wszystko na nim zasychało..i tak czasem robiła sie skorupa..Kąpiąc go,czekam aż sie namoczy i potem delikatnie miękką szczoteczką go oczyszczam.Ale to stanowczo stresujący dla niego moment,mam porównanie kiedy go kładę do wanny. Jest w widoczny sposób zrelaksowany wówczas..Zrezygnowałam wiec dzisiaj z umycia żółwia dokładnie,bo nie chciałam mu dostarczać nerwów..Na mordce ma resztki pomidora i marchewki,nie dał sobie tego ściągnąć...następnym razem go dłużej pomoczę to może samo odejdzie..druga rzecz,na główce jakieś 2 m-ce temu pokazała sie jak gdyby łuszcząca skórka..wygląda jakby miała odlecieć,to chyba nie jest przebarwienie. Ja tego nie ruszam,bo też sie w tedy na mnie wkurza..
Agnieszko,z przerażeniem dowiaduję się,ze żółw musi pić wodę..mój nigdy nie miał dostępu..Pamiętam,ze kilkanaście lat temu zostawiałam mu w spodeczkach,ale nie pił,to pomyślałam,ze może żółwie nie potrzebującą..I odtąd jedynie wodę czerpał z kropli wody które były na liściach sałaty (zawsze ją obmywałam) i w pomidorku,który jest uwielbiał. Jak on w takim razie tyle lat ze mną zyje,jeśli ja mu nie podawałam fundamentalnego elementu pożywienia,jakim jest woda?
Dobra,zobaczcie w jakim stanie jest mój żółw..
Nie wiem czy widać te łapki popękane,starałam sie uchwycić..Ma wciąż przerośnięty dzióbek,ale jak byłam ostatnio u weterynarza,to nie chciał więcej piłować,kazał przyjść za jakiś czas. To niedługo znowu pójdę..

Link:
   http://s1.zapodaj.net/7577315.jpg.html

Link:
   http://s1.zapodaj.net/50397398.jpg.html

Link:
   http://s1.zapodaj.net/90545069.jpg.html

Link:
   http://s1.zapodaj.net/57096901.jpg.html

Link:
   http://s1.zapodaj.net/14121556.jpg.html

   

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #36 dnia: 18.06.2008, 19:53:55 pm »
Och, niestety z tych zdjęć nic nie widać, są zamazane koniecznie musisz zrobić nowe ostrzejsze foty. Zarys żółwia widać ale np. stanu skorupy czy oczu już nie.
Ale już na podstawie tych fot można wysnuć kilka wniosków:
Po pierwsze - niestety już po ogólnej "figurze" żółwia widać że jest typowym "żółwiem podłogowym".
Podrugie - straaaaaaaaaasznie przerośnięty dzió, trzeba będzie obciąćlub spiłować.
Po trzecie - o dziwo przy tak złej diecie żółw nie ma wielbłądzich darbów - czyli mamy chociaż jakiś plus.
Resztę ocenimy przy ostrzejszych fotach bo tu naprawdę nic nie widać.

Acha, apropo wody. Tak, żółw musi mieć stały dostęp do świeżej czystej wody. Wszystko co Ci napisała Beatka jest bardzo ważne. Ona się świetnie zna na żółwiach.
TUPTUŚ

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #37 dnia: 18.06.2008, 19:56:42 pm »
Oh..podziękowania miały być dla Beaty za ostatnie rady! bez urazy Agnieszko:)
Fotki w za dużej rozdzielczości zrobiłam,i fotki pyszczka z bliska nie ma..ale za ciemno już było,a ja lampą błyskową po ślepkach żółwiowi nie chciałam błyskać.
Postaram sie zmniejszyć rozdzielczość...

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #39 dnia: 18.06.2008, 21:01:10 pm »
Dziób jest w złym stanie - trzeba pilować ale nie mogę się nadziwić jak ma ładnie wysklepioną skorupę przy tak strasznej diecie. Co prawda widać w kilku miejscach za duże przyrosty ale nie ma tragedii. Skóra ładna. Czy mu się czasem nie powyginały pazury od chodzenia po podłodze?
No nic trzeba zacząć wprowadzac po kolei zmiany w zyciu tego żółwia.
Powodzenia.
TUPTUŚ

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #40 dnia: 18.06.2008, 21:09:39 pm »
Doceniam rady:)
Dziób postaram sie załatwić jeszcze w tym tygodniu..przyznam ,ze strasznie mnie to stresuje,a co dopiero żółwia kiedy widzi pilarkę przy swojej paszczy. Cieszę,sie,ze skorupa dobrze sie prezentuje. Pazury? spytam weterynarza co z tym zrobić...

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #41 dnia: 18.06.2008, 21:45:05 pm »
Ale pisałaś coś wcześniej o pęknięciach, ne zauwazylam na zdjeciach chyba że jakieś zbliżenie byś musiała zrobić.
TUPTUŚ

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #42 dnia: 18.06.2008, 22:06:43 pm »
Tak,są to pęknięcia które ma od kilku lat..jak gdyby zarośnięte..zwróciłam ostatnio weterynarzowi uwagę na to,ale mówił,ze ok..że niby taki urok..Ja zapoznawszy sie z postami,myślę,ze to kwestia chodzenia po wykładzinie i panelach i nie podcinania pazurów,które nie miał gdzie tępić..nastąpiło jakieś zwyrodnienie..widzę jak sie ślizga na panelach..Zrobię mu zdjęcie dokładne łapek i pyszczka,ale jak przychodzę z pracy to on juz sie chowa..najbardziej do południa szaleje,wyleguje sie na balkonie i wtedy jest okazja..
Agnieszko widziałam Twoje terrarium,jest czadowe..widzę,że faktycznie żółw jest szczęśliwy..I mam pytanie,gdzie Ty je trzymasz?
Pytam,bo miałam przed chwilą rozmowę z chłopakiem..on obawia się,iż w nowiutkim mieszkaniu będzie stało pudło z żółwiem..Rozumiem go,bo to miał jakiś plan dekoracji,urządzenia i nie wie jak sie odnaleźć(szczególnie,że tak właściwie to on sie boi mojego żółwia:)u nas będzie musiało stać w salonie,wiec chciałabym mieć w miarę wtopione we wnętrze,aby było formą dekoracji..i tak pomyślałam,aby jednak kupić szklane terrarium i obkleić je płytą korkowa od wewnątrz,aby żółw tylko z przodu miał szybkę..Będzie to bardziej zbliżone do jego naturalnych warunków no i chyba bardziej eleganckie..Czy sądzisz,ze żółw odnalazłby sie w czymś takim? czy faktycznie lepiej z płyt OSB...
Pozdrawiam!

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #43 dnia: 19.06.2008, 00:08:15 am »
Pęknięć o których piszesz na fotkach nie widzę, kurcze zlewa się to za bardzo, postaraj się zrobić w miarę ostrą fotkę samej tylko łapki.
Co do stanu żółwika na pierwszy rzut oka nie jest dobrze ale nie jest też tragicznie. Na pewno ma za duże przyrosty (zbyt energetyczna dieta), niepokojąco wyglądają oczy - nie są "żywe" tylko ospałe i podpuchnięte, natomiast szczęka jest nie tyle przerośnięta co zdeformowana i nie wiem czy z tym da sie coś zrobić.

Deformacja (wysuniecie do przodu) wzięła się z odwapnienia organizmu. Wydawać się to może niewiarygodne ale to dość złożony, wieloetapowy i wieloczynnikowy proces. W skrócie wygląda to tak:
Pisałam wcześniej o chorobie metabolicznej kości (tzw. MBD). Jest to przypadłość prowadząca do zmian w strukturze kości. Jej przyczyny to niewłaściwa dieta i/lub brak lub niedostateczna ekspozycja na promienie UV - w efekcie dochodzi do niewłaściwej równowagi wapnia i fosforu w organizmie i ten pierwszy jest czerpany z kośćca powodując jego miękniecie. Jeśli szczeka jest niedostatecznie twarda to podczas pobierania pokarmu, który jest zawsze szarpany przez żółwia w kierunku "do siebie" - dochodzi do jej stopniowego odkształcenia.

Żółwie spędzające dużo czasu na podłodze, szczególnie śliskiej niszczą sobie stawy, co powoduje że ich kończyny nie są stawiane pionowo a na boki. Dobrze to widać jak żółw drepcze po stabilnym podłożu, z fotki nie da sie ocenić.

Skorupka faktycznie nie nabawiła się piramid, ale może też być rozmiękczona. W tej chwili żółw potrzebuje przede wszystkim poprawy warunków, aby zahamować procesy chorobowe. Do nowej diety sie przyzwyczai. Początkowo może odmawiać jedzenia ale sie tym nie przejmuj, to normalne i naturalne że nie ma zaufania do nowości. Z czasem będzie szalał za roślinami.
Żółwie maja swoje upodobania, ale zacznij np. od mniszka - jest na ogół bardzo chętnie zjadany.

Całe szczęście w nieszczęściu że nie karmiłaś go białkiem (mięso, sery, jajko itp.). W takich wypadkach po kilku, czy kilkunastu latach żółwie mają tak zniszczone narządy że są często praktycznie nie do odratowania. Tak jak błonnik jest przyjacielem żółwia, tak białko jego śmiertelnym wrogiem...

Ogólnie bardzo cieszę się że chcesz zmian i dostrzegasz że zwierzak ich potrzebuje. Prawie każdy z nas miał etap niewiedzy i dezinformacji w temacie żółwi - taka jest powszechna świadomość w sklepach, u weterynarzy, błędne przestarzałe książki są wciąż w księgarniach. Jest parę problemów ale przez wszystko da się przejść i przejdziemy  :)
« Ostatnia zmiana: 19.06.2008, 00:11:59 am wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #44 dnia: 19.06.2008, 06:12:56 am »
I mam pytanie,gdzie Ty je trzymasz?


Na starym biurku, który spełnia rolę stolika w małym pokoiku.
TUPTUŚ