Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 16.04.2024, 05:57:01 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!  (Przeczytany 48730 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« dnia: 17.06.2008, 13:09:25 pm »
Witam forumowiczów!Po raz pierwszy mam przyjemność być na tym forum. Mam dosyć duży problem ze swoim żółwiem,może ktos mi pomoże. Mam Tuptusia 17 lat,stepowy,duży. Ze względu na swoją wielkosć a wielkość mieszkania nie było mozliwe stworzenie odpowiedniego akwarium. Nie było miejsca na szklane,a pudełka rozwalał. Chodził wiec po calym mieszkaniu.Zanim ktoś mnie skrytykuje,ze to niedopuszczalne-wydawało mi się,ze on jest szcześliwszy przez to,ze ma wiecej miejsca.Całą zime spał pod kaloryferem,a latem przesiadywał na balkonie. Potem doszedł kot,który uwzględnił pierwszeństwo żółwia w mieszkaniu. Żyli sobie nawzajem w zgodzie,nikt nikomu nie wadził. Zmiany następiły w tym roku. Kiedy kot leżał na dywanie,żółw zacząl wchodzic na niego pazurami,próbująć ugryźć. Kot umykał albo próbował się bronic.Ale żółw podążał za nim,prawie go gonił!nie wiem skad ta agresja..biega jak dziki po balkonie. W dniu dzisiejszym znalazłam w jego pysku siersć kota,czyli byłaa bitwa. Kot na szczęście mocno nie ucierpiał,ale tez ma nerwy na wodzy..Zadzwoniłam do weterynarza,a ten mówi,ze zółw sie pewnie starzeje,a z wiekiem ma potrzebę wyznaczania swojego terytorium i kot mu je zabiera. I że z wiekiem moze to się nasilac-ta agresja..Nie wiem co robić,13 lat żyli przykładnie..przeciez nie włoże zółwia nagle do terrarium,ani go nie oddam..to samo jesli chodzi o kochanego kota..Ale nie chce dopuścić do tragedii..czy ktoś mial tez tak długo zółwia i zauwazył przejawy agresji?
Będe wdzieczna za pomoc! pozdr!!!

Offline Ishikawa

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Reputacja: 2
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #1 dnia: 17.06.2008, 13:49:45 pm »
Ja mam zolwia  tez kilkanascie lat i czegos takiego nie widzialam ,ale w sumie nie posiadam kota. Moja zolwica sie dziwnie zachowuje jak widzi sie w lusterku...a pozatym to pieszczoch do pategi. Trudno mi uwierzyc ze zolw z ktorym mieszkasz 17 lat sie starzeje....to w jakim on moze byc wieku ?

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #2 dnia: 17.06.2008, 13:54:07 pm »
Z lusterkiem to u mnie podobnie,wchodzi na nie,chyba żółwicy mu się chce..Eh, żółwia jak dostałam to powiedziano mi,ze ok 17 lat...po łykach zliczono..przyznam,ze tego nie sprawdzałam..był duzy jak go mi przywieziono..czy sie starzeje?wygląda zdrowo,je dużo,aktywny..Napisałam,ze sie starzeje,bo mi tak weterynarz powiedział..moze samce inaczej znoszą dojrzewanie??

Offline Ishikawa

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Reputacja: 2
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #3 dnia: 17.06.2008, 14:18:03 pm »

Z tym liczeniem bruzd to jest lipka. A czym go karmisz itp ? Moja samica macha łebkiem jak sie widzi w lusterku  ;D 

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #4 dnia: 17.06.2008, 14:22:14 pm »
Zwykła burza hormonalna, mój Tuś zawsze grzeczny też ostatnio pierwszy raz mnie ugryzł i zaczyna robic to częściej.
TUPTUŚ

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #5 dnia: 17.06.2008, 14:55:31 pm »
a jak tej burzy hormonalnej zaradzić??
randke mu załatwić?myslałam o tym,ale nikt z moich znajomych nie miał żółwicy..a teraz ma taki agresor,ze bałabym się,że zrobi cos żółwicy..
czym go karmie? sałatą, pomidorem, jabłkiem,marchewką i truskawkami...Wielokrotnie próbowałam zmieniac mu menu i nie dawałam sałaty,ale wtedy mi nie jadl bardzo dłogo..Nawet jak cieprliwie trzymałam pomidora przez jakiś czas przy jego pyszczku...

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #6 dnia: 17.06.2008, 15:00:05 pm »
Agresja może być spowodowana wieloma czynnikami. Podejrzewam, że wiek raczej nie ma tutaj wiele wspólnego. Żółw może przeżywać burzę hormonalną, stąd ta agresja. Możliwe, że kot zalazł żółwiowi za skorupkę ;) i się o coś pobili.

Jednak trzymanie żółwia na podłodze jest bardzo nierozsądne, poczytaj forum i artykuły, i sięzastanów, czy warto katować zwierzę. No i niebezpieczeństwo ze strony kota...
Choć sam kot też pewnie się stresuje widząc żółwia.
 
Pozdrawiam, Nulus!

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #7 dnia: 17.06.2008, 15:20:31 pm »
Katuje?? mój żółw był nieszczesliwy kiedy dawałam go do pudełek większych...prawdopodobnie nigdy nie był więziony,przywieziony wprost z Kazchstanu..to było 17 lat temu,kiedy nie było tylu info na temat warunków w jakich zółw powinien zyć w domu..duży zółw!
Zapewniam Cie,ze dbam o niego i moim zdaniem w tej chwili unieszczęśliwiłabym go kiedy zafundowałabym mu po tylu latach terrarium..
Mój kot nigdy,ale to nigdy sam nie zadzierał z żółwiem. Byl maly jak go wzięłam i bal się żółwia..Tak jak mówie,przez 13 lat umieli spać obok siebie,czasem żółw umial wesc do koszyka kota i przytulac sie do niego....Dopiero w tym roku, kiedy kot jak zwykle kładl się w promieniach słońca na dywanie,żówiowi zaczeło to przeszkadzac..Właził na niego,a raz jak kot sobie spał,to żółw podszedł do pyszczka kota i otworzył paszcze jakby chciał go ugrysć w nos..Musiałam interweniowac,bo kot by stracił noc..Kot jest tez zdezorientowany..nie umiem przewidziec,co sie stanie jak następnym razem żółw go zaatakuje.
Zrozumcie,ze kocham te dwa zwierzaki i nie chce ich tracić,ale niechce tez któregosć krzywdy..Dlatego skłaniam się ku temu,że moze żółwiowi hormony nie dają żyć..Czy ktoś z Wrocławia miałby żółwice? :)

Offline Ishikawa

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Reputacja: 2
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #8 dnia: 17.06.2008, 15:26:58 pm »
a jak tej burzy hormonalnej zaradzić??
randke mu załatwić?myslałam o tym,ale nikt z moich znajomych nie miał żółwicy..a teraz ma taki agresor,ze bałabym się,że zrobi cos żółwicy..
czym go karmie? sałatą, pomidorem, jabłkiem,marchewką i truskawkami...Wielokrotnie próbowałam zmieniac mu menu i nie dawałam sałaty,ale wtedy mi nie jadl bardzo dłogo..Nawet jak cieprliwie trzymałam pomidora przez jakiś czas przy jego pyszczku...

ZMien diete.....moj zolw mial problemy z nerkami przez salatopodobna diete i prosze nie pisz, ze zolw nie bedzie niczego innego jadl.....moj mial glodowke przez 2 tygodnie i teraz je normalna zieleninke. Tez mi go bylo szkoda, ale mysle ze glodowka w porownaniu ze zdychaniem w cierpieniach przez chore nerki jest nieporownywalna. Naprawde. Przeczytaj inne watki, takich histori jest duzo.....moja ejst bardzo podobna zreszta  ;)

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #9 dnia: 17.06.2008, 17:19:57 pm »
Tak, szkodzisz żółwiowi.

Jak widzisz, żółw dąży do promieni UVB, jednak przez szybę ich nie dostanie. Do tego potrzebna jest specjalna żarówka/świetlówka. To, że żółwiowi nie pasują warunki w pudle, to świadczy o tym, że :

1. Pudła były za małe.
2. Żółw będzie musiał się przyzwyczaić do nowego lokum.

Zrozum, terrarium i wybieg w miarę możliwości są niezbędne !
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #10 dnia: 17.06.2008, 20:08:28 pm »
Witaj

Wprawdzie zapytałaś o agresję, ale nie można zauważyć że jest to problem drugorzędny, bo zasadniczy jest taki że żółw nie może żyć na podłodze, nie może żywić się warzywami jako podstawą diety i nie powinien mieć kontaktów z kotem...
Nie chce Cię zniechęcać ale takie postępowanie to błąd, który kiedyś przyniesie przykre konsekwencje...

Było dużo wątków na te tematy, poczytaj też artykuły. Oczywiście w razie konkretnych watpliwości, zawsze pytaj.

Ponieważ nie jestem teraz w stanie streścić tu kompendium wiedzy o hodowli żółwia dlatego powiem tylko że żółw to gad a gady potrzebują specyficznych warunków do życia i nie mogą być traktowane jak ssaki. Żółwie są doskonałym przykładem cichego i powolnego umierania z powodu braku zrozumienia ich potrzeb.

Jak myślisz, dlaczego wciąż pojawiają się tematy o tragediach i żółwiach w agonii, gdy na ratunek jest już na późno? Ludzie nie rozumieją tych istot i chyba nie chcą zrozumieć, dopiero przykre konsekwencje otwierają im oczy, przy czym niejednokrotnie twierdza że zwierzaka kochają i im na nim zależy...
Jeśli kochasz - spróbuj zrozumieć, nie patrz na potrzeby drugiej istoty jak na swoje, lecz przez pryzmat tej istoty, nie patrz na swoje wygody i korzyści... miłość wymaga poświęcenia i zrozumienia. Zawsze.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #11 dnia: 17.06.2008, 21:56:55 pm »
Przyjęłam wszystkie uwagi. Przemyśle. Nie mam ochoty komentować tego,bo to nie jest cel mojej rejestracji na tym forum. Ja szukałam pomocy na zachowanie żółwia. Odnalezienia przyczyna jego pobudzenia i swoistej złośliwości. W tym zakresie prosiłabym o rady.

Offline michalina

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 2
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #12 dnia: 17.06.2008, 22:26:29 pm »
możesz pójść do weta i zafundować żółwiowi kurację hormonalną - jeżeli nie chcesz go łączyć z samica a agresja łączy się z pobudzeniem godowym.. tak to nazwijmy

co do samego żółwiego życia - właściwie mam doła przeglądając takie wątki...

Offline Ishikawa

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Reputacja: 2
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #13 dnia: 17.06.2008, 22:29:07 pm »
Wiesz, niechodzi o komentowanie - bo tu jak widzisz nikt zlotego srodka Ci narazie nie pokazał. Bo przyczyn może być wiele. Moze zaczaznij od drobnych kroczkow, a stan sie ustabilizuje ?
Moj zolw tez mieszka na dywanie, bo moi rodzice sie na terrarium nie zgadzaja, a o lampe walcze, ale bez powodzenia. I jakos sobie radzimy. Ale dieta, to jest akurat coś, na co wplywu nie maja, naszczęście ;)
Forumowicze dali Ci rady w zakresie terrarium i jedzenie i kota. Może właśnie w tym tkwi błąd ? Trudno ocenic co padło na móżdzek żółwiowi, ale widac kot juz mu nie odpowiada  ;) Jakoś żółwiowi podpadł ?
Nie bierz tych rad jako krytyke, tylko chęć pomocy. A co Ty zrobisz, to juz sprawa Twoja, ale na jakieś zmiany nigdy nie jest za późno.



Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Kiedy żółw jest agresywny - POMOCY!!!
« Odpowiedź #14 dnia: 17.06.2008, 22:55:36 pm »
Jest mi przykro..bo sądziłam,że daje żółwiowi szczęście poprzez tak wielkie terrarium,jakim jest moje mieszkanie..może biegać gdzie sobie chce..eh