Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 19.04.2024, 13:26:31 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mały żółw gryzie  (Przeczytany 7252 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline michal78

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: 0
Mały żółw gryzie
« dnia: 06.03.2015, 16:15:46 pm »
Mój mały grecki (6cm) na prawie każdy kontakt z moim palcem reaguje otwarciem pyska i próbą ugryzienia , czy to normalne zachowanie ? Dodam że wygląda to mniej na agresję a bardziej na próbę... konsumpcji lub sprawdzenie co to. Takie to robi wrażenie. Do tego czasem poza terrarium bywa to niebezpieczne gdyż chwyta na tyle mocno że gdy pewnego razu zaskoczony poderwałem odruchowo dłoń do góry trzymający mnie nadal za palec żółw pofrunął w górę i spadł, na szczęście z małej wysokości na dywan (toteż obyło się bez obrażeń).

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Mały żółw gryzie
« Odpowiedź #1 dnia: 06.03.2015, 16:31:16 pm »
Pewnie że to normalne, żółwie mają różne charaktery i rożne zachowania. Moja też czasem próbuje, głównie przy podawaniu jedzenia albo jak palce pachną mi czymś dla niej ciekawym. Reaguje też na pomalowane paznokcie.
Nie wypuszczaj go z terrarium w ogóle, nie ma takiej potrzeby.

Offline Anna1983

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Reputacja: 1
Odp: Mały żółw gryzie
« Odpowiedź #2 dnia: 07.03.2015, 10:32:49 am »
Mój też mnie często obwąchuje a potem próbuje skonsumować :)

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Mały żółw gryzie
« Odpowiedź #3 dnia: 07.03.2015, 23:32:14 pm »
Kontakt z żółwiem powinniśmy mieć tylko przy kąpieli i warzeniu. ;)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Mały żółw gryzie
« Odpowiedź #4 dnia: 08.03.2015, 01:06:04 am »
Nie do końca się zgodzę. Dobrze przy każdym karmieniu żółwia delikatnie dotknąć (nie wyjmując z terrarium), oswoić z ludzką ręką. Potem przy koniecznych czynnościach nie ma takiego stresu. Moja mała żółwica dzięki takiej praktyce nie miała problemu u weterynarza na kontroli, nie chowała głowy, dała sobie zajrzeć w paszczę i obejrzeć się z każdej strony.

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Mały żółw gryzie
« Odpowiedź #5 dnia: 08.03.2015, 12:58:06 pm »
Jedni robią tak, drudzy tak. ;)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline michal78

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: 0
Odp: Mały żółw gryzie
« Odpowiedź #6 dnia: 10.03.2015, 11:22:06 am »
Nie wypuszczam żółwia "na mieszkanie" ale czasem gdy pracuje przy komputerze wypuszczam go na moje biurko zabezpieczając krawędzie by trochę się przeszedł i poznał inny świat. Nawiasem mówiąc zauważyłem zaskakujący brak reakcji stresowych na cokolwiek. Np. po wyjęciu z terrarium, położeniu na biurku a następnie umieszczeniu przed nim pokarmu, żółw zaczyna natychmiast jeść jakby fakt że kilka sekund wcześniej znalazł się w całkowicie innym otoczeniu nie miał dla niego znaczenia. Wczoraj jednak z zaskoczeniem stwierdziłem że jeśli wyjmę żółwia z terra a następnie kładąc go sobie na dłoni drugą ręką podam mu pokarm również zaczyna z typową dla siebie łapczywością jeść.

Offline michal90

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Mały żółw gryzie
« Odpowiedź #7 dnia: 14.03.2015, 21:25:48 pm »
Mój samczyk nie gryzie natomiast żółwica zachowuje się agresywnie, kiedy jest w terrarium. Kiedy włożę rękę do terra atakuje gryząc i sycząc. Prawie podskakuje, aby mnie ukąsić :). Sytuacja zmienia się, gdy wyniosę ją na wybieg. Natychmiast się uspokaja i jest milutka. Zagadkę rozwiązałem po blisko 15 latach spędzonych razem. Wynosiłem żółwice kilkukrotnie z terrarium na wybieg i z powrotem w ciągu 10 minut. Po 5 sekundach wiedziała gdzie jest i zmieniała zachowanie. Żółwie to bardzo ciekawe zwierzęta każdy ma swój charakterek :D

Offline michal78

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: 0
Odp: Mały żółw gryzie
« Odpowiedź #8 dnia: 20.03.2015, 17:04:38 pm »
Jedno jest pewne, każdy zółw pragnie kontaktu z człowiekiem.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Mały żółw gryzie
« Odpowiedź #9 dnia: 20.03.2015, 22:17:58 pm »
Nie, niektóre wcale go nie pragną. Gdyby nie to, że człowiek przynosi pożywienie to mógłby dla żółwia nie istnieć...

Offline michal78

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: 0
Odp: Mały żółw gryzie
« Odpowiedź #10 dnia: 20.03.2015, 22:28:43 pm »
Nie byłbym tego tak pewny... Zółwie są z natury powściągliwe, dlatego nie wszystkie osobniki zdradzają swoje uczucie do opiekuna.

Offline Magnvs

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Reputacja: 0
Odp: Mały żółw gryzie
« Odpowiedź #11 dnia: 28.08.2015, 21:50:47 pm »
Nasz Angelo to cyganski osobnik  :laugh:
Pierwsze tygodnie raczej spał, bal się jeść gdy kogoś zobaczył. Teraz (po 4 miesiacach) podejdzie do kuzyna którego pierwszy raz widzi, ale z ręki zje jedynie od żony lub mnie ^-^
Mądra bestia