Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 15:17:17 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Moja wiedza  (Przeczytany 13566 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pol@k

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: 1
  • Żółw stepowy Szkrabcio
Odp: Moja wiedza
« Odpowiedź #15 dnia: 11.04.2007, 16:44:34 pm »
O jaki plik chodzi w ogóle???

Offline Piotr_K

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 234
  • Reputacja: 1
Odp: Moja wiedza
« Odpowiedź #16 dnia: 11.04.2007, 16:58:43 pm »
Tekstowy ze zdjęciami roślin i kolorową czcionką czasami

Offline pol@k

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: 1
  • Żółw stepowy Szkrabcio
Odp: Moja wiedza
« Odpowiedź #17 dnia: 11.04.2007, 19:42:36 pm »
Nom, ściągłem se już, mi wysyłać nic nie trzeba.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Moja wiedza
« Odpowiedź #18 dnia: 12.04.2007, 22:14:53 pm »
Ja też już dostałam, dziękuję. Jutro sie zabiore za czytanie  :)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Moja wiedza
« Odpowiedź #19 dnia: 13.04.2007, 08:33:20 am »
A czy ja mogę też dostać?  ;)
TUPTUŚ

Offline pol@k

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: 1
  • Żółw stepowy Szkrabcio
Odp: Moja wiedza
« Odpowiedź #20 dnia: 13.04.2007, 13:30:09 pm »
A dlaczego każdy nie może sobie po prostu ściągnąć i już ???  8)

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Moja wiedza
« Odpowiedź #21 dnia: 17.04.2007, 11:32:57 am »
Z dużym zaciekawieniem poczytałam ten plik. Naprawdę mi się podoba. Myślę nawet że po drobnych poprawkach i odpowiednim sformatowaniu tekstu można by na jego podstawie stworzyć artykuł lub/i e-booka oczywiście jeśli wyrazisz zgodę. Następnie można go udostępnić naszym użytkownikom na stronie i pdfa do pobrania ze strony.

Chodzi o stworzenie czegoś w rodzaju kompendium dla początkujących - takie uwagi hodowlane w pigułce. Zdaję sobie sprawę że np. początkujący hodowca szuka podstawowych informacji w skondensowanej formie bo ma na stracie masę pytań i wątpliwości i nie będzie zagłębiał się w artykuł o PGS jak nawet nie rozumie pewnych pojęć czy nie wie za bardzo jaka dieta jest właściwa dla żółwia...

W takim artykule listy roślin już by się ponownie nie zamieszczało ale opisało by się je ogólnie i wymieniło najważniejsze oraz utworzyło linki do reszty...
Możemy ten artykuł utworzyć wspólnie i opatrzyć własnym współautorstwem. W razie czego dogramy szczegóły na mailu czy prv.

Osobiście mi się ten wariant bardzo podoba (e-book zresztą też mógłby być aby ktoś mógł pobrać sobie pdfa na kompa, wydrukować i mieć "ściągę"), zwłaszcza że myślę od dawna o czymś w rodzaju integracji wszystkich artykułów na stronie w ramach takowego kompendium. Nie było by tam szczegółowej wiedzy ale podstawowe wnioski z tych artykułów i odesłania do linków gdzie jest to omówione szerzej...

Niewykluczone że pojawiłoby się to na samej stronie głównej zamiast lub obok tego suchego zbioru dat i tutułów, który owszem ma wartość historyczną ale niekoniecznie dobrze wygląda jego takie wyeksponowanie. W początkach rozwoju serwisu miało to większą rację bytu i pozwalało zapełnić czymś stronę która inaczej byłaby "goła" ale powoli staję się drugoplanowe...

No to jedziemy...

Cytuj
Skorupa żółwia stepowego ma kształt owalny. Jest barwy oliwkowozielonej z ciemnymi plamami na każdej tarczce. Skorupa jest bardziej płaska niż u innych hodowanych w domach żółwi z rodzaju Testudo. Dorosłe osobniki mierzą od 15 do 28cm. Wielkość tą osiągają około 20 roku życia. Aktywne rano. Żółwie te występują naturalnie na terenie prawie całego Wielkiego Stepu. Duże ich populacje występują w południowo-wschodniej Rosji, Iranie, Pakistanie, Afganistanie, Uzbekistanie i północnym Kazachstanie.

Ten fragmencik skądś znam. Pochodzi z Wikipedii, a kojarzę to bo sama dla niej pisałam - dla hasła "żółw stepowy". Oczywiście pisząc coś dla własnych celów możesz nie podawac źródła, ale gdybyś chciał ten artykuł gdzieś dalej rozpowszechniać - konieczne jest zawsze podanie linka.

Cytuj
Podłoże: Powinno składać się z kory, drewienek bukowych i siana.

A sama kora i sianko nie może być? Albo drewienka bukowe i sianko? W końcu nawet jak będzie sama kora - nie będzie tragedii. Co do drewienek ja jak gdzieś juz pisałam mam zastrzeżenie że są trochę za drobne, więc to raczej dyskusyjne podłoże.

Cytuj
Oświetlenie: Jako oświetlenie trzeba zakupić świetlówkę dającą 8% UVB i 33% UVA, najlepsza to REPTI GLO 8.0. Musi ona zajmować ¾ terrarium.

Co do UVA - nie spotkałam się z zaleceniami by stanowiło składnik widma świetlówki, bo to głównie UVB odgrywa rolę w wytwarzaniu witaminy D3. Dodałabym że widma UVB może być nawet 10.0 % i że są w sprzedaży również żarówki, czy też świetlówki kompaktowe emitujące UVB (10.0 widziałam tylko u takich właśnie żarówek).
Zgodzę się z Piotrem_K, że nadużyciem jest pisanie że ReptiGlo jest najlepsza, chyba że robiłeś testy albo używałeś przez dłuższy czas lamp różnych firm i masz dokładne porównanie. ReptiGlo jest na pewno najpopularniejsza i można doradzić ją początkującym hodowcom, aby z góry wiedzieli co mogą spotkać i ewentualnie kupić w sklepach.

Cytuj
Wilgotność nie powinna przekraczać 50%

Moim zdaniem powinna. Żółwie wiele czasu spędzają w norach pod ziemią albo tuż przy ziemi. W norach wilgotność jest stosunkowo wysoka. Zaleca się aby szczególnie w przypadku młodych żółwi wilgotność wynosiła 60-75%.

Cytuj
Nie zapomnijmy o płytkich (1 cm) miseczkach na jedzenie i wodę.

Cytuj
  Gada należy kąpać 1 raz w tygodniu, po około 15 minut.

Zgoda, ale zamiast płytkiej miseczki na wodę i przymusowych kąpieli lepszy według mnie jest nieco głębszy stałe dostępny basenik. Żółw zażywa wtedy kąpieli i pije kiedy chce bez zbędnego stresu związanego z wyjmowaniem go z terrarium i wkładaniem go do osobnego naczynia raz czy dwa razy w tygodniu.

Cytuj
Podawać wyłącznie rośliny zielone. 

Hmm... a co to są rośliny zielone ??? Brzmi dziwnie bo niemal wszystkie rośliny są zielone (no w każdym razie gros z nich). Chodziło chyba o rośliny "zielne" czyli bez zdrewniałej łodygi - to jest pojęcie bardzo szerokie i nie do końca trafnie jest tak pisać bo bywają wśród nich także rosliny trujące.
A poza tym co z zielonymi częściami warzyw, czy liśćmi niektórych drzewek i krzewów?
Wiem jak trudno ująć w jednym zdaniu czym karmić żółwia, bo trzeba niestety zawrzeć w nim wszelkie ify. Co więcej - nawet odnośnie zalecanych roślin też nie można przesadzać i podawać zbyt często, bo niektóre zawierają np. sporo białka.
Osobiście sądzę że ułożyć właściwy jadłospis dla żółwia jest nie lada sztuką...

Cytuj
1 raz w roku można podać owoce np. winogrona(bez pestek).

Hmm... no 1 raz w roku chyba faktycznie można choć owoce są mocno niezalecane, ale w takim razie jakie ten 1 raz w roku ma znaczenie?

Cytuj
W zimę należy podawać susz z Zuzali

A dlaczego tylko z Zuzali? Są jeszcze inne firmy produkujące susze. A jak ktoś ma w pobliżu domu łąkę, czy las i sam nasuszy roślin dla żółwia?

Jak sami widzicie lista roślin, zarówno jadalnych i szkodliwych jest w ciągłej budowie. Myślę też o innej formie prezentacji tego wszystkiego bo jak zdjęć będzie faktycznie tyle co roślin strona będzie się ładować godzinami i strasznie zżerać transfer, jeśli fotki będą na serwerze (a docelowo będą).

To tyle mojego czepiania się...  ;)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Piotr_K

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 234
  • Reputacja: 1
Odp: Moja wiedza
« Odpowiedź #22 dnia: 17.04.2007, 14:49:15 pm »
Ja dla mnie szok że nie zauważyłem TYLU błędów.. ;) Widzę że masz przywiązanie do firmowych rzeczy??

Offline Ferbi

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: -1
  • Nowicjusz
Odp: Moja wiedza
« Odpowiedź #23 dnia: 18.04.2007, 19:49:26 pm »
No widzicie. Zdanie do zdania i tych błędów trochę jest. Zgadzam się Beato żebyśmy ten tekst trochę zmienili i można by zrobić te kompendium. :D

P.S. Nie jestem P
poetą ani pisarzem. ;D
Czy zupki chińskie są dla ciebie zdrowe??
Nie dawaj dla żółwia sałaty!!