Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 10.05.2024, 18:20:39 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Moje obserwacje żółwi  (Przeczytany 8293 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Moje obserwacje żółwi
« Odpowiedź #15 dnia: 07.05.2012, 14:43:28 pm »
Dzięki za tę relację i zdjęcia naturalnego środowiska, ależ miałeś szczęście spotkać tyle żółwi! Masz może więcej zdjęć samych gadzinek, tych mniejszych też? To bardzo ciekawe.
Podgatunki europejskie i bliskowschodnie Testudo graeca (cztery z nich spotykane w Turcji) rzeczywiście nie wymagają aż tak wysokich temperatur nocnych jak podgatunki afrykańskie. Może w ich nierozróżnianiu tkwi źródło mylnych zaleceń ze starszej literatury..
 
« Ostatnia zmiana: 07.05.2012, 14:45:13 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline japa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Moje obserwacje żółwi
« Odpowiedź #16 dnia: 10.05.2012, 01:11:32 am »
Niestety ze zdjęciami to by było na tyle, wtedy nie przywiązywałem do tego takiej wagi, pomysł by to opisać wpadł mi do głowy po powrocie. Teraz nawet żałuję że za mało czasu spędziłem w ich biotopie.
Co do zaleceń w książkach to faktycznie latem nocami jest dośc gorąco , nawet trzeba spać latem przy zamkniętym balkonie i oknach za to z włączoną klimatyzacją i to by się zgadzało z zaleceniami książkowymi co do temperatur , ale klimat śródziemnomorski to nie tylko gorące lato i o to mi chodziło opisując to.

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Moje obserwacje żółwi
« Odpowiedź #17 dnia: 10.05.2012, 12:29:17 pm »
Zazdroszczę, takie wycieczki gdzie można spotkać żółwie w ich naturalnym środowisku :)
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Moje obserwacje żółwi
« Odpowiedź #18 dnia: 11.05.2012, 21:35:38 pm »
Co do zaleceń w książkach to faktycznie latem nocami jest dośc gorąco , nawet trzeba spać latem przy zamkniętym balkonie i oknach za to z włączoną klimatyzacją i to by się zgadzało z zaleceniami książkowymi co do temperatur , ale klimat śródziemnomorski to nie tylko gorące lato i o to mi chodziło opisując to.

Nie zrozumieliśmy się, nie chodziło mi o wysokie temperatury nocne w Turcji, lecz w północnej Afryce, skąd pochodzi część podgatunków żółwia śródziemnomorskiego (inaczej iberyjskiego/mauretańskiego). A podgatunki z północnych i południowych wybrzeży Morza Śródziemnego jest bardzo trudno odróżnić.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline japa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Moje obserwacje żółwi
« Odpowiedź #19 dnia: 11.05.2012, 23:31:23 pm »
Może i się nie zrozumieliśmy , ale też fakt jest taki że nie każda noc w Turcji jest chłodna  ;)
Opisałem tylko to co widziałem i odczułem krótko po powrocie, dlatego taki nacisk w pierwszym poście położyłem na te chłodne noce w kwietniu.