Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 13:37:23 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mojej 30latek i jego podloze  (Przeczytany 1970 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lilee

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Mojej 30latek i jego podloze
« dnia: 15.05.2021, 08:35:06 am »
Dzień dobry,
W mojej rodzinie jest żółwik stepowy,ktory ma 30 lat. Żółwik całe swoje życie mieszkał w mieszance trocin i sianka, jest zdrowym zolwikiem, wet od gadzinej nie widział niczego niepokojącego. W okresie letnim żółwik ma wybieg na balkonie, oczywiście pełne zabezpieczenie. Ponieważ w ostatnim czasie przejęłam opiekę nad zolwikiem postanowiłam zagłębić się w żółwi temat i poszerzyć wiedzę na ten temat. Wiem już, że podłoże nie było dobre. Zmieniłam to. Zabezpieczyła dno jego mieszkania folia malarska (jego mieszkanie jest drewniane), wydzielilam strefy, jedna część to ziemia ekologiczna zakupiona w Obi a druga część to sianko, zafundowałam zolwikowi kryjówkę, pod lampą ma kamień, wszystko możecie Państwo zobaczyć na dołączonym zdjęciu. Pierwsze wrażenie żółwia na nowe podłoże - szok i pobudzenie. Krążył po swoim mieszkaniu, zaglądał w każdy kąt, drapał, wygrzewał się pod lampą i znowu krążył. Nawet wszedł do swojej miseczki z jedzeniem. Zostawił w niej trochę ziemi. I teraz zastanawiam się co jeśli żółwik zje troszkę ziemi? Czy to dobry pomysł,żeby po tylu latach zmieniać mu podłoże? Mało tego,gdy żółwik chciał się zakopać przedostał się na samo dno, rozdrapal folie,która jest na dnie i spał pod nią. Odrazu go wyciągnęłam spod niej, kontrolowałam cały czas co si dzieje i obserwowałam jego zachowanie. Bardzo proszę o poradę w sprawie jego podłoża. Chcialabym żeby maluch miał jak najlepiej,żeby był bezpieczny i dobrze się czuł. Na allegro widziałam też podłoża dla żółwi,między innymi kokosowe,że slomy,bukowe itd. Czy te podłoża z allegro są dobre? Czy będą lepsze niż ziemia ekologiczna z Obi?O tej ziemi czytałam na innym forum u jest polecana, ale z drugiej strony chciałabym się upewnić bo zależy mi na szczęściu i zdrowiu mojej skorupki :) Będę bardzo,bardzo wdzięczna za wszelką pomoc.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Mojej 30latek i jego podloze
« Odpowiedź #1 dnia: 15.05.2021, 09:30:16 am »
Witaj na forum :)
Niestety zdjęcie się nie dołączyło, może spróbuj przez Fotosik. Bardzo dobrze, że zmieniłaś mu podłoże na bardziej odpowiednie bo trociny + siano są bardzo złe pod wieloma względami. Mam nadzieję, że żółwik nie nabawił się zwyrodnienia stawów, chociaż ten letni wybieg mógł go uchronić przed poważnymi urazami.

Siana unikaj. Lepiej sprawdzają się liście dębowe, których w sumie teraz nie ma, ale na jesień warto sobie takie załatwić. Siano pyli, pleśnieje i jest ostre, więc może uszkodzić oko żółwia.  Najlepszym podłożem jest:
W terrarium- ziemia ekologiczna zmieszana z gliną wiążącą 2:1(strefa wilgotna), płaskie kamienie np łupki bazaltowe(strefa sucha)
Na wybiegu- to samo co w strefie wilgotnej w terrarium + kępy darni.
Jeśli żółw nie zjada ziemi samej w sobie to nie ma powodów do niepokoju. To naturalne, że wraz z liśćmi zje troszkę ziemi ale wydali ją spokojnie bez szkód dla układu pokarmowego.