Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 18.04.2024, 05:42:16 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Podnoszenie się z wywrotki  (Przeczytany 10738 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Elżbieta Kubacka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Podnoszenie się z wywrotki
« dnia: 02.09.2007, 22:29:54 pm »
Dziękuję za pomoc! Mam jednak kolejne zmartwienie dotyczące mojego żółwika, dotyczy ono tego, ze niestety nie potrafi sie odwrócić kiedy przewróci sie na pancerz. Czy może być to spowodowane złym jego wzrostem? (za szybkim bo ma dużo przyrosty) a może poprostu złym podłożem, bo nie może o nic zachaczyć łapką. Bardzo proszę o pomoc

Offline pol@k

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: 1
  • Żółw stepowy Szkrabcio
Podnoszenie się z wywrotki
« Odpowiedź #1 dnia: 03.09.2007, 13:50:20 pm »
Z tego co widzę na zdjęciach podłoże u twojego żółwika to kokos (wg mnie lepsza jest kora, zdaje się, że mniej się w niej żółwik zapada i kokos jest trochę pylący), w każdym razie żółwik powinien mieć w terra kamienie albo korzenie od których będzie się mógł odepchnąć po upadku. Mój żółw jednak nigdy się w terrarium nie wywrócił (dwa razy tylko na działce, raz się sam podniósł, a raz nie do końca sam ;)). A może twój żółw po dłuższych wysiłkach podniósłby się sam ??? Sam nie wiem, niech inni się wypowiedzą :).

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Podnoszenie się z wywrotki
« Odpowiedź #2 dnia: 03.09.2007, 17:35:44 pm »
Mój Tusiek też ma problemy z podnoszeniem się, podobno oznacza to złą kondycję gada ale Tusiek jest w świetnej formie, więc sama nie wiem co o tym mysleć. moze to jakieś osobnicze cechy na to wpływaja, np. mój Tusiek jest bardzo rozpieszczony i myslę, ze w naszym przypadku tu tkwi przyczyna, nie wiem jak z innymi żółwikami.
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Podnoszenie się z wywrotki
« Odpowiedź #3 dnia: 05.09.2007, 19:28:43 pm »
Podstawową sprawą jest podłoże (poza oczywiście kondycją), ale piszę o podłożu dlatego że nawet najzdrowszy żółw nie jest w stanie podnieść się z bardzo gładkiego czy sypkiego podłoża. Naturalnym podłożem dla żółwi jest darń i na niej powinny sobie dać doskonale radę, wszak ziemia nigdy nie jest ani płaska (są na niej wzgórki, kamienie, konary czy większe patyki, rozmaite rośliny) ani gładka. W dodatku żółw przewraca się zwykle próbując pokonać jakąś przeszkodę zatem po wywrotce jest również w stanie ją wykorzystać jako punkt podparcia. Wywrócony żółw próbuje się niekiedy odepchnąć nogami w kierunku czegoś od czego mógłby się odbić (np. lekkie wzniesienie czy kamień) potem próbuje się na tą podporę nieco wsunąć żeby nie lezeć całkiem poziomo i w takiej pozycji stara się odepchnąć od podłoża głową i łapkami, czasem nawet robi to z całkowietego poziomu niekiedy z doskonałym efektem.

Zawsze obserwowałam mojego żółwia jak się wywrócił i kombinował jak się podnieść. Zwykle trwało to góra kilka minut, na ogół po dwóch czy trzech nieudanych próbach  :)

Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Podnoszenie się z wywrotki
« Odpowiedź #4 dnia: 05.09.2007, 19:37:55 pm »
Hmm, no mój Tusiek nie bardzo, ale naszczęście wywrotki praktycznie prawie wcale mu się nie zdarzaja.
TUPTUŚ

Offline pol@k

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: 1
  • Żółw stepowy Szkrabcio
Odp: Podnoszenie się z wywrotki
« Odpowiedź #5 dnia: 05.09.2007, 21:54:52 pm »
A mój jak się wywrócił podczas wspinaczki na działce to podniósł się w jakieś 3 sekundy i znowu do wspinaczki  :).

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Podnoszenie się z wywrotki
« Odpowiedź #6 dnia: 06.09.2007, 06:24:51 am »
na pewno się nauczy, ja z tego co pamiętam to mój tez nie umiał ale się nauczył tylko był potem zmęczony.

Offline still

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
    • SERWIS O ŻÓŁWIACH LĄDOWYCH
Odp: Podnoszenie się z wywrotki
« Odpowiedź #7 dnia: 06.09.2007, 10:00:51 am »
Z własnego doświadczenia widzę ze wywrotki to domena młodości u żółwi ;) najwidoczniej wydaje im się, że są w stanie wejść na wszystko ;D ja swojemu żółwiowi pomagałem się podnieść tylko raz, bo się wysypał na działce na samym piachu i nie miał się, o co "złapać" głową czy łapkami a tak to zawsze sam sobie świetnie radzi traktując swoją łepetynę jako piątą dłuższą kończynę;) jeżeli żółwik "dachuje" to jest to dobry moment żeby ocenić stan zdrowia naszego pupila, bo żółwik z jakimiś niedoborami czy chorobą szybko rezygnuję, jeżeli nie uda mu się podnieść.
Pozdrawiam
-still-
-życie dostarcza więcej wrażeń niż fikcja-

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Podnoszenie się z wywrotki
« Odpowiedź #8 dnia: 06.09.2007, 19:40:05 pm »
Też mi się wydaje, że młode częściej się wywracają.
TUPTUŚ

Offline Ja

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
Odp: Podnoszenie się z wywrotki
« Odpowiedź #9 dnia: 30.09.2007, 22:00:24 pm »
A jeśli żółw się nie podniesie przez długi czas, a nikt go nie zauważy, to czy jest to dla niego niebezpieczne??

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Podnoszenie się z wywrotki
« Odpowiedź #10 dnia: 01.10.2007, 09:46:31 am »
N oa jak myslisz? Jeśli nie może się podnieść, bo nei potrafi lub nie ma oco zachaczyć to ze zmęczenia może zdechnąć, no raczej z wycięczenia o ile będzie cały czas próbował wstać. Na wolności jest wtedy bardzo łatwą zdobyczą. No jak sie nei podniesie to nie je, nie pije a pozatym jak u człowiek chyba krewa splywa do głowy.

W każdym razie w terra też co jakiś czas trzeba sprawdzać, czy wszystko jest ok.

Offline still

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
    • SERWIS O ŻÓŁWIACH LĄDOWYCH
Odp: Podnoszenie się z wywrotki
« Odpowiedź #11 dnia: 01.10.2007, 11:45:28 am »
w terrarium jest to najbardziej niebezpieczne jeżeli chodzi o promiennik ciepła (żarówa) bo gdy wywrotka nastąpi w jej okolicy i żółw sam się nie pozbiera i nikt mu nie pomoże to przy wysokiej tem. i kilku godzinach może nastąpić przegrzanie organizmu i nawet śmierć podopiecznego.

Pozdrawiam
-still-
-życie dostarcza więcej wrażeń niż fikcja-

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Podnoszenie się z wywrotki
« Odpowiedź #12 dnia: 01.10.2007, 15:33:16 pm »
Żółw mojej znajomej wywrócił się na wybiegu w najgorszy upał - widok nie był miły.
TUPTUŚ

Offline pol@k

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: 1
  • Żółw stepowy Szkrabcio
Odp: Podnoszenie się z wywrotki
« Odpowiedź #13 dnia: 01.10.2007, 16:20:39 pm »
Mój się w terra nigdy nie wywrócił :).

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Podnoszenie się z wywrotki
« Odpowiedź #14 dnia: 01.10.2007, 16:45:47 pm »
Mój tusiek teraz jak jest juz większy też się nie wywraca ale jak miał parę cm. latałam kolo niego jak wariatka i bałam się zostawić go samego na pół godziny, co chwilę leżał na skorupie.
TUPTUŚ