Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 18.04.2024, 11:46:34 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ospałość żółwia  (Przeczytany 6495 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sercehanny

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 0
  • <3
Ospałość żółwia
« dnia: 26.10.2014, 14:44:56 pm »
Hej, jestem tu totalnie nowa, więc proszę nie piszcie mi "temat już był poszukaj sobie etc.."( bo szukałam i dalej nie wiem co robić.)

Mam problem z żółwiem lądowym. Z racji że było to moje moje marzenie przez ostatnie 5 , po wyedukowaniu się na temat gadów ,postanowiłam je zrealizować.. jednak ja nie chciałam zabierać się do tego od d*py strony mimowolnie tak się stało ponieważ dwa dni temu żółwia dostałam. Nie mając nic przygotowane ( ponieważ mój prezentodawca nie wpadł na to aby się zapytać czy wgl coś potrzeba) szybko przygotowałam mu terrarium zastępcze ( 60/40/40) ma podłoże do terrariów.. kore kokosową, dwie podstawki ( jedzenie, woda) domek, sianko, i żarówkę grzewczą 40W .. mimo iż staram się trzymać odpowiednie warunki temperaturowe ( w tych jakże spartańskich warunkach) to mój mały gadzik ciągle śpi!!!!!!! nie wiem co się dzieje.. po otrzymaniu go był wesołym "hasającym" żółwikiem.. od wczoraj kapa.. śpi i śpi .. dzisiaj zaniepokojona poczytalam trochę postaowiłam go obudzić, wykąpać troszkę, i dałam żeby się wygrzewał... i super.. ucieszona że jednak nic mu nie jest ( stwierdziłam tak po ilości zjedzonego pokarmu ( kwiat koniczyny trzykrotka, inne zielska polne) poszłam robić swoje.. przychodzę patrzę a on znowu śpi -.-

 nie wiem czy żółw byl wcześniej zimowany - ale podejrzewam że nie ( kupiony w zoologicznym)

 wiem że muszę sprawić sobie uvb wiem jaką, ale to dopiero stanie się w piątek ( wypłata)

 jeśli ktoś wpadnie na pomysł i poradzi mi że mam go zabrać do weta niech liczy się z tym że wiem o tym, ale dam radę dopiero w piątek ( patrz wyżej) dlatego błagam, poradzcie coś.. co mogę zrobić ewentualnie do piątku ..?

Czyta się fajnie  myślałam żejestem przygotowana na nowego domownika jednak w praktyce wygląda to zupełnie inaczej :/

tutaj macie jedno jedyne zdjęcie Stefana.

dł karpasku 8 cm

nie mogę załadować zdjęcia :/
 

Dodano 26.10.2014, 16:02:35 pm
tu są zdjęcia
« Ostatnia zmiana: 26.10.2014, 19:02:47 pm wysłana przez Viktoria »

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: Ospałość żółwia
« Odpowiedź #1 dnia: 26.10.2014, 16:16:29 pm »
Gratuluję ślicznej gadzinki ;) tak na pierwszy rzut oka wygląda bardzo dobrze , piszesz że ma apetyt to najważniejsze a to że więcej śpi to może być zasługa pogody na zewnątrz te gadziny bardzo często tak mają jesienią a poza tym dodatkowy stres związany z nowym domem . Myślę że powinnaś dać mu trochę czasu żeby się zaklimatyzował no i uvb też może mu pomóc
« Ostatnia zmiana: 26.10.2014, 19:02:57 pm wysłana przez Viktoria »

Offline sercehanny

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 0
  • <3
Odp: pomocy coś z nim nie tak!
« Odpowiedź #2 dnia: 26.10.2014, 17:14:55 pm »

Matko.. bardzo dziękuję za odpowiedź.. już myślałam że mnie tu wszyscy oleją..
Troszeczkę się podbudowałam tą odpowiedzią.. dam mu czas.. dam jednak w piątek i tak lecę do weterynarza.. ( apropo w czym go najlepiej tam zanieść?) no i w piątek przeprowadzam go do znacznie większego lokum więc może to też coś da..

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Ospałość żółwia
« Odpowiedź #3 dnia: 26.10.2014, 17:45:35 pm »
Nie ma co panikować, po pierwsze jest młodziutki - młode żółwie prowadzą skryty tryb życia, dużo śpią ( z resztą wszystkie żółwie dość dużo śpią, zwłaszcza o tej porze roku), po drugie mamy jesień - to czas kiedy żółwie myślą już o zimie i o szykowaniu się do spania. Do weterynarza weź w jakimś pudełku, dobrze dać mu termofor lub butelke z ciepłą wodą, bo na dworze jest zimno, żeby się nie przeziębił.
 

Dodano 26.10.2014, 17:46:39 pm
Dobrze jakby udało Ci się zebrać kupe żeby zbadać czy nie jest zarobaczony. Znalazłaś sobie weterynarza, który zna się na gadach? Do przeciętnego "osiedlowego" nie ma co iść bo może narobić więcej szkody niż pożytku
« Ostatnia zmiana: 26.10.2014, 19:03:04 pm wysłana przez Viktoria »

Offline sercehanny

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 0
  • <3
Odp: Ospałość żółwia
« Odpowiedź #4 dnia: 26.10.2014, 18:42:05 pm »
tak na szczęście ten od gadów jest nie daleko mnie ..  
 możecie bliżej określić zdanie " dużo śpią?"  bo ja mam wrażenie że jakbym tego mojego nie zaczepiła to by się nie obudził...
« Ostatnia zmiana: 26.10.2014, 19:03:11 pm wysłana przez Viktoria »

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Ospałość żółwia
« Odpowiedź #5 dnia: 26.10.2014, 19:01:55 pm »
A ma w terrarium kryjówke i w innym miejscu źródło ciepła, czyli lampke? Śpi w kryjówce, rano wychodzi pod lampe, a wieczorem idzie się schować? Czy cały czas siedzi w jednym miejsu? Ze zdjęć wygląda dobrze. Wygrzewa się w ogóle pod lampą czy raczej się chowa? Ile stopni ma pod lampą?

Offline sercehanny

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 0
  • <3
Odp: Ospałość żółwia
« Odpowiedź #6 dnia: 26.10.2014, 19:56:16 pm »
tam ma w terrarium kryjówkę w innym miejscu niż żarówka grzewcza.. i w okolicy tej kryjówki ma około 25 stopni pod żarówą bezpośrednio 30-32.
No póki go nie obudzę to śpi i nie wychodzi ( tak ma od 2 dni) wcześniej wychodził się ogrzać pochodzić... teraz jak go obudzę, robie 20-15 min kąpiel daje go pod lampę na chwile tam siedzi po czym pokrząta sie po swoim lokum.. zje ( je dośc dużo to chyba dobrze?) i idzie spać menda jedna... i tak śpi i śpi...

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Ospałość żółwia
« Odpowiedź #7 dnia: 26.10.2014, 20:06:29 pm »
Witam ponownie ;) jak już napisałam na tcp - myślę że ospałość pojawiła się głównie ze względu na pogodę, oczywiście badanie kału jak najbardziej jest zalecane. To że je - to dobry objaw, chore żółwie raczej odmawiają jedzenia.

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Ospałość żółwia
« Odpowiedź #8 dnia: 26.10.2014, 20:32:36 pm »
Witam na forum. Radziłabym wymienić podłoże. Zastąpić je należy ziemią zmieszaną z gliną wiążącą. Najlepsza ziemia pochodzi z domowego ogródka jednakże forumowicze kupują najtańszą ziemię, uniwersalną z biedronki lub lidla i też się sprawdza. Wyrzuć korę i siano - pyli! Pozostaje mi życzyć Ci sukcesów na drodze terrarystycznej i powodzenia w hodowli jakże  wspaniałej gadziej istoty! Pozdrawiam.

Offline sercehanny

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 0
  • <3
Odp: Ospałość żółwia
« Odpowiedź #9 dnia: 26.10.2014, 20:43:11 pm »
na pewno w nowym lokum będzie taka jak radzicie :)
 

Dodano 27.10.2014, 06:49:54 am
Robie aktualizację !!!
Wstałam właśnie , lece zobaczyć czy Stefan dalej śpi a tu ku mojemu niedowierzaniu,zadowoleniu patrze Stefan buszuje po terrarium!!!( kolo miski z jedzeniem) ufff...od razu dzien lepszy! <3
« Ostatnia zmiana: 27.10.2014, 06:49:54 am wysłana przez sercehanny »

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Ospałość żółwia
« Odpowiedź #10 dnia: 27.10.2014, 09:53:11 am »
Jak będzie miał UV to też powinno być lepiej. Najważniejsze że ma apetyt, a ospałość jest normalna o tej porze roku. Rób mu ciepłe kąpiele i pilnuj odpowiedniej temperatury i wilgotności w terrarium.
Powodzenia z maluchem, jest śliczny  :)

Offline sercehanny

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 0
  • <3
Odp: Ospałość żółwia
« Odpowiedź #11 dnia: 27.10.2014, 10:46:29 am »
dziękuję :)

Offline Tupcio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Reputacja: 1
  • Mam żółwia greckiego o imieniu Tuptuś
Odp: Ospałość żółwia
« Odpowiedź #12 dnia: 27.10.2014, 15:11:05 pm »
Masz pięknego żołwia. Mój żółwik też śpi pod lampą grzewczą sporo ,a rozbudza go UV.  ;)

Offline sercehanny

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 0
  • <3
Odp: Ospałość żółwia
« Odpowiedź #13 dnia: 28.10.2014, 13:07:19 pm »
Hej Kochani,
udało mi się wcześniej zdobyć żarówkę uvb kupiłam Exo Terra/ Reptile 150 25W dobra?

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: Ospałość żółwia
« Odpowiedź #14 dnia: 28.10.2014, 13:12:17 pm »
IDEALNA  :D