Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 13:46:33 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Problem waleczności żółwia  (Przeczytany 8606 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline exec

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Odp: Problem waleczności żółwia
« Odpowiedź #15 dnia: 04.12.2009, 00:44:18 am »
no własnie na to odrobaczenie to dał zastrzyk i zaproponował, że na uspokojenie może przepisać mu ew. tabletki. Nazwy nie znam, nie orientuje się w tym.

Samica to pewnie najbardziej naturalne rozwiązanie, ale cięzko by mu było teraz taką zorganizować...  bo nikt ze znajomych nie ma. Mieliśmy nadzieję, że to zachowanie potrwa max. kilka dni... a tutaj już któryś tydzień. W dzień generalnie śpi, ale jak ktoś sie w domu pojawi... to się rzuca do ataku.

Oglądaliśmy już terraria w moim mieście, ale wszystkie były za małe i miały 'słaby' poziom (mała lampka, niskie).

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Problem waleczności żółwia
« Odpowiedź #16 dnia: 04.12.2009, 20:51:06 pm »
Zostaje wizyta w Castoramie - zakup części i samodzielnie zrobić terra. Albo zamówić u stolarza.

Żółw sobie kiepską porę wybrał - w sumie się powinien do snu zimowego szykować, a on wiosnę poczuł...
Najlepiej by mu to terra na razie zrobić, żeby miał swój rewir...

Zastrzyk na odrobaczenie? To pierwsze słyszę. Ciekawa jestem co to za lek był.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Problem waleczności żółwia
« Odpowiedź #17 dnia: 07.12.2009, 15:19:56 pm »
A mi pierwsze co się podczas oglądania filmików rzuciło w oczy to jego szczęka. Wydaje mi się, że coś jest z nią nie tak?! Czy nie jest ona czasem przerośnięta w stosunku do górnej? Normalnie to górna powinna zachodzić na dolną, a u Twojego żółwia jest chyba odwrotnie?!

Zostaje wizyta w Castoramie - zakup części i samodzielnie zrobić terra. Albo zamówić u stolarza.

Też tak uważam. Przykładem tego jest własnoręcznie zrobione terrarium ankan http://forum.zolw.info/terrarium-i-wybieg/nowe-terro-lamparcich/ i moje http://forum.zolw.info/terrarium-i-wybieg/terrarium-dla-dwoch-malych-grekow/. Wydaje mi się, że takie własnej roboty są o wiele tańsze i pod pewnymi względami nawet lepsze. Ich budowa nie zajmuje wbrew pozorom dużo czasu. Potrzeba tylko kilka desek, gwoździe, ewentualnie szybkę plastikową i folię ogrodniczą  :)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline exec

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Odp: Problem waleczności żółwia
« Odpowiedź #18 dnia: 07.12.2009, 15:47:23 pm »
Witia,

Bardzo dziękuję, że to zauważyłaś, ja po Twoim poście zerknąłem jeszcze na inne filmiki i rzeczywiście u mojego żółwia, to dolna szczęka zachodzi na górną.
Jak patrzę na zdjęcia innych żółwi stepowych, to u nich jest odwrotnie...

Czyli najlepiej jakby to jakiś weterynarz spiłował? Może też dlatego on tak gryzie, bo źle mu jest z tą szczęką? Wyczytałem gdzieś żeby podawać twardszy pokarm, jakieś nasiona np ? Może jakieś inne pokarmy ?

A czy z pazurami, jeśli ma nieco za długie i same się nie starły  można je przyciąć samemu nożyczkami czy radzicie pilnikiem je zetrzeć ?

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Problem waleczności żółwia
« Odpowiedź #19 dnia: 07.12.2009, 16:06:54 pm »
To, że Twojemu żółwiowi dolna szczęka zachodzi na górną jest wynikiem poważnych błędów hodowlnaych. Niestety nie da się już tego raczej cofnąć... Weterynarz może ewentualnie spiłować górną szczękę jeśli ta jest przerośnięta, natomiast nie skoryguje już do prawidłowości dolnej, no chyba, że jakoś operacyjnie?! ::) Także obawiam się, że tak to już u Twojego żółwia pozostanie. Jeśli możesz to wstaw jednak dla pewności fotki jego łebka (szczęki) bo być może rzeczywiście jest ona już na tyle przerośnięta, że nie daje żółwiowi spokoju?!

Wyczytałem gdzieś żeby podawać twardszy pokarm, jakieś nasiona np ? Może jakieś inne pokarmy ?

Nasiona niekoniecznie, ale twardszy pokarm (suszki, łodygi itp.) jak najbardziej. Do tego przydałaby się również sepia (muszla mątwy taka jak dla ptaków) - na niej żółwie też sobie sukcesywnie mogą spiłowywać dziób.

Co do pazurów, to jeśli są ona na prawdę za długie to należy je przyciąć. Należy przy tym również bardzo uważać, żeby nie uszkodzić nerwów, dlatego jednak radziłbym Ci wybrać się do weterynarza. Zabieg ten kosztuje przysłowiowe grosze. U weterynarza podpatrysz jak się to robi, a następnym razem sam będziesz mógł przeprowadzić taki mini zabieg ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Problem waleczności żółwia
« Odpowiedź #20 dnia: 07.12.2009, 22:43:16 pm »
Do przycięcia pazurów najlepiej użyc obcinaka do paznokci. Nożyczkami można zmiażczyć pazur. Przyjrzyj się jednak najpierw czy widzisz nerwy i naczynia krwionośne żeby ich nie naruszyć przy zabiegu. Jak obcinałeś pazury np. kotu to dasz sobie radę.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ