Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 02:53:10 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Prośba o ocenę żółwia.  (Przeczytany 1643 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline palpok

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Prośba o ocenę żółwia.
« dnia: 08.02.2023, 03:05:18 am »
Witam. Posiadam żółwia greckiego od 3,5 roku, który został znaleziony przez moich znajomych na drodze. Mieszka w terrarium 85x35x40 (wiem , że za małe) gdzie ma żarówkę UVB i lustrzankę 50W lecz większość czasu spędza ( poza nocą oczywiście) na podłodze gdyż jak tylko się obudzi to zaczyna się wspinać po ściankach i drapać (podejrzewam, że jest mu zbyt ciasno). W ubiegłym roku pierwszy raz był na wybiegu zewnętrznym. Obecnie planuję mu zmienić terrarium na większe z płyty OSB tylko zastanawiają mnie wymiary jakie byłyby najodpowiedniejsze. Żółw ma pancerz o długości 18cm, więc wg przyjętej zasady terra powinno mieć wymiary minimum 144cmx72cm. Co do diety. Cóż wstyd przyznać ale był karmiony sałatą, pomidorem, czasami kapustą,owocami takimi jak jabłko,brzoskwinia itd. Dopiero w ubiegłym roku w lecie m.in na wybiegu miał do czynienia z zieleniną zgodną z jego prawidłowym menu. U weta nigdy nie był. Zwracam się do was z prośbą o ocenę stanu żółwia. W załączniku przesyłam zdjęcia. Jedyne co zauważyłem to ma delikatnie przerośnięty dziubek ale nie utrudnia mu jedzenia i od pewno czasu zaczyna mu odchodzić skórka (w okolicach "ramion" ale z tego co czytałem jest to normalne,bo pod spodem widać nową skórę). Ciekawi mnie jeszcze otarcie "wzorka" na skorupie (takie miał jak go znaleźliśmy) czy było to spowodowane jakimś urazem? Po tych 3,5 roku zauważyłem, że zaczął odrastać albo mi się wydaje. Czy może jest to grzybica? Jeszcze mam pytanie co do okolicy oczek czy jest opuchlizna czy nie?
https://drive.google.com/drive/folders/1RWrjD6sXGXT8kZzmrst3uw5bqza35eKy?usp=share_link

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Prośba o ocenę żółwia.
« Odpowiedź #1 dnia: 11.02.2023, 21:18:35 pm »
Cześć,
Tak jak zauważyłeś, wymienić terrarium na większe, absolutnie nie wypuszczać na podłogę i zmienić dietę.
Co do wyglądu zewnętrznego, to widać że jest po dużych przejściach. Miał wiele urazów, ale już mu się zagoiły. Oczy są ok, dziób i pazury do korekcji.
Natomiast wygląd zewnętrzny to nie za wiele mówi o stanie zdrowia żółwia, do tego trzeba badań z krwi.
Trzeba koniecznie odwiedzić specjalistę od gadów bo na pewno jego stan wewnętrzny jest w gorszym stanie niż ten zewnętrzny. Napisz skąd jesteś a kogoś Ci polecę.

Offline palpok

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Prośba o ocenę żółwia.
« Odpowiedź #2 dnia: 11.02.2023, 21:50:15 pm »
Jestem z Dębicy (podkarpackie). A jak z oczkami? O jakich urazach mówisz? Chodzi o te znamiona na skorupie , o których mówiłem? Pytanie jeszcze jak w końcu jest z niektórymi roślinkami w diecie żółwia bo natrafiam na sprzeczne informacje. Chodzi mi o rukolę i roszponka a także miętę, bazylię i oregano
 
« Ostatnia zmiana: 11.02.2023, 21:55:07 pm wysłana przez palpok »

Offline palpok

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Prośba o ocenę żółwia.
« Odpowiedź #3 dnia: 11.02.2023, 23:55:18 pm »
A dobra oczka są ok nie zauważyłem że napisałeś o tym.

Offline palpok

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Prośba o ocenę żółwia.
« Odpowiedź #4 dnia: 12.02.2023, 03:32:02 am »
Pytanie jeszcze. Może trochę dziwne ale jak transportować żółwia? Pudełko czy jakiś transporter? Jak przygotować transporter w środku? Jak sprawa wygląda w zimie?

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Prośba o ocenę żółwia.
« Odpowiedź #5 dnia: 13.02.2023, 17:20:04 pm »
Hej, akurat masz spore szczęście na Podkarpaciu jest sporo weterynarzy od gadów. Osobiście najbardziej poleciłbym dr. Annę Dziopak z Kolbuszowej. Oprócz niej także:
Lek. wet. Maria Hanc (Suszko)   Podkarpackie   Rzeszów
 
Lek. wet. Anna Dziopak - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych   Podkarpackie   Kolbuszowa
 
Lek. wet. Piotr Pawlikowski - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych   Podkarpackie   Przemyśl
 
Lek. wet. Artur Sączawa   Podkarpackie   Nowa Dęba
 
Lek. wet. Natalia Frączek-Grocholska   Podkarpackie   Krosno
Lek. wet. Beata Romankiewicz   Podkarpackie   Rzeszów

Chodzi mi o te urazy na skorupie. Świadczą one że żółw wiele negatywnego przeszedł ale na dzisiaj są zagojone i nie stanowią  zagrożenia. Oczy są raczej ok, tzn mogą być trochę podpuchnięte albo tak akurat wyszło na zdjęciu, ale nie jest źle.  Rukolę i roszponkę możesz stosować w diecie żółwia jako takie aktywatory apetytu. Czasami zolw po zimowaniu  nie chce jeść suszu i trzeba go wprowadzić w tryb jedzenia właśnie roszponką, rukolą czy cykorią, ale później już nie. Na pewno nie mogą stanowić dużego udziału w diecie. Bazylia czy mięta też mogą pełnić taką rolę natomiast wątpię aby zolw chciał to jeść bo mają zbyt intensywny smak i zapach.

Ja transportuje w faunaboxie, niektórzy używają butelek z ciepłą wodą jako źródło ciepła, natomiast ja nie uważam żeby coś takiego było potrzebne. Taki transporter dobrze unieruchomić, przypiąć pasami i tak można bezpiecznie z żółwiem podróżować.
 
Lek. wet. Joanna Gaca   Podkarpackie   Rzeszów

Offline palpok

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Prośba o ocenę żółwia.
« Odpowiedź #6 dnia: 13.02.2023, 17:43:25 pm »
A jeśli chodzi o wet. Pawła Łaczka z Tarnowa?

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Prośba o ocenę żółwia.
« Odpowiedź #7 dnia: 13.02.2023, 17:48:11 pm »
Tak, też znajduje się na liście polecanych, natomiast nie słyszałem o nim żadnych opinii. No i jest weterynarzem od wszystkiego(psy/koty też) a dr. Dziopak specjalizuje się tylko w zwierzętach egzotycznych.

Offline palpok

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Prośba o ocenę żółwia.
« Odpowiedź #8 dnia: 13.02.2023, 17:52:00 pm »
A jeszcze zapytka czy pojemnik do transportu żółwia może być nieprzezroczysty? Np. taki pojemnik 60L czarny. Czy jednak musi mieć dostęp do światła?

Offline palpok

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Prośba o ocenę żółwia.
« Odpowiedź #9 dnia: 13.02.2023, 20:55:42 pm »
Czemu roszponka i rukola nie może być cały czas w diecie? Właśnie u mnie suszu tak nie za bardzo chce jeść (czasami coś tam skubnął) ale pewnie przez to , że do tej pory jadł sałatę,owoce i warzywa. Jakieś sposoby na przestawienie go na susz? Jeszcze pytanie odnośnie wieku ile może mieć lat? Czy będzie jeszcze rosnąć?

Offline palpok

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Prośba o ocenę żółwia.
« Odpowiedź #10 dnia: 14.02.2023, 00:17:59 am »
Pytanie czy wet. Anna Dziopak na pewno jest tylko od gadów? Gdzieś tam w opiniach było coś o psach i kotach chyba że to dwie różne osoby i zbieżność nazwisk.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Prośba o ocenę żółwia.
« Odpowiedź #11 dnia: 14.02.2023, 11:14:07 am »
Pojemnik może być nieprzezroczysty, nie ma to żadnego znaczenia.
Rukola i roszponka są niezdrowe dla żolwia i nie mogą być stałym elementem diety. Głodówka jest dobrym sposobem na przekonanie zolwia do suszu. Próbój susz z mniszka, babki lancetowatej i szerokolistnej oraz pokrzywy.
Jest to dorosły żółw, nie powinien już rosnąć.
Dr. Dziopak ma specjalizację od zwierząt egzotycznych, ale psy i koty to każdy weterynarz musi ogarniać.