Żółwie lądowe > Ogólny

Prośba o ocenę żółwia.

(1/3) > >>

palpok:
Witam. Posiadam żółwia greckiego od 3,5 roku, który został znaleziony przez moich znajomych na drodze. Mieszka w terrarium 85x35x40 (wiem , że za małe) gdzie ma żarówkę UVB i lustrzankę 50W lecz większość czasu spędza ( poza nocą oczywiście) na podłodze gdyż jak tylko się obudzi to zaczyna się wspinać po ściankach i drapać (podejrzewam, że jest mu zbyt ciasno). W ubiegłym roku pierwszy raz był na wybiegu zewnętrznym. Obecnie planuję mu zmienić terrarium na większe z płyty OSB tylko zastanawiają mnie wymiary jakie byłyby najodpowiedniejsze. Żółw ma pancerz o długości 18cm, więc wg przyjętej zasady terra powinno mieć wymiary minimum 144cmx72cm. Co do diety. Cóż wstyd przyznać ale był karmiony sałatą, pomidorem, czasami kapustą,owocami takimi jak jabłko,brzoskwinia itd. Dopiero w ubiegłym roku w lecie m.in na wybiegu miał do czynienia z zieleniną zgodną z jego prawidłowym menu. U weta nigdy nie był. Zwracam się do was z prośbą o ocenę stanu żółwia. W załączniku przesyłam zdjęcia. Jedyne co zauważyłem to ma delikatnie przerośnięty dziubek ale nie utrudnia mu jedzenia i od pewno czasu zaczyna mu odchodzić skórka (w okolicach "ramion" ale z tego co czytałem jest to normalne,bo pod spodem widać nową skórę). Ciekawi mnie jeszcze otarcie "wzorka" na skorupie (takie miał jak go znaleźliśmy) czy było to spowodowane jakimś urazem? Po tych 3,5 roku zauważyłem, że zaczął odrastać albo mi się wydaje. Czy może jest to grzybica? Jeszcze mam pytanie co do okolicy oczek czy jest opuchlizna czy nie?
https://drive.google.com/drive/folders/1RWrjD6sXGXT8kZzmrst3uw5bqza35eKy?usp=share_link

Kenet:
Cześć,
Tak jak zauważyłeś, wymienić terrarium na większe, absolutnie nie wypuszczać na podłogę i zmienić dietę.
Co do wyglądu zewnętrznego, to widać że jest po dużych przejściach. Miał wiele urazów, ale już mu się zagoiły. Oczy są ok, dziób i pazury do korekcji.
Natomiast wygląd zewnętrzny to nie za wiele mówi o stanie zdrowia żółwia, do tego trzeba badań z krwi.
Trzeba koniecznie odwiedzić specjalistę od gadów bo na pewno jego stan wewnętrzny jest w gorszym stanie niż ten zewnętrzny. Napisz skąd jesteś a kogoś Ci polecę.

palpok:
Jestem z Dębicy (podkarpackie). A jak z oczkami? O jakich urazach mówisz? Chodzi o te znamiona na skorupie , o których mówiłem? Pytanie jeszcze jak w końcu jest z niektórymi roślinkami w diecie żółwia bo natrafiam na sprzeczne informacje. Chodzi mi o rukolę i roszponka a także miętę, bazylię i oregano
 

palpok:
A dobra oczka są ok nie zauważyłem że napisałeś o tym.

palpok:
Pytanie jeszcze. Może trochę dziwne ale jak transportować żółwia? Pudełko czy jakiś transporter? Jak przygotować transporter w środku? Jak sprawa wygląda w zimie?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej