Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 00:50:00 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Prośba o pomoc  (Przeczytany 4658 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maniek2406

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Prośba o pomoc
« dnia: 07.11.2015, 12:02:54 pm »
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów mam pytanie małe zacząć chcę przygodę z żółwikiem lądowym
Powiedzcie mi państwo w jakich cenach są takie zółwie i rasy czy można tak nazwać
naprawdę mam mało czasu teraz żeby pocztyać to forum ale jak znajdę czas na pewno to zrobię
Jakie kupić terrarium i oświetlenie i co do terrarium
Czym żółwik się żywi i czy jest możliwość rozmnorzenia 
Mam małe dziecko i praca wiec czas nogli  ale chciałbym mieć żółwika bo myślę że żółwik jest bardzo fajnym zwierzątkiem i czy da się go oswoić

Proszę o wasze porady
Z góry dziękuję
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów

Offline Rzufik

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Prośba o pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: 03.06.2016, 21:33:14 pm »
Ceny żółwi lądowych? Głównie wahają się w 400-500 zł,  ale to też zależy jaki gatunek.
Terrarium? Minimalne wymiary to 100x60x60, ale gad ucieszy się, jeśli kupisz mu większe  ;D Terro można zrobić samemu, np. z drewna, lub z płyt OSB. Są również terraria szklane, ale bardziej polecam te z materiałów, które wcześniej wymieniłam. Jeśli chodzi o oświetlenie to trzeba kupić żarówkę (typu "lustrzanka"), będzie to żarówka grzewcza, i świetlówkę/żarówkę UVB (trzeba ją wymieniać mniej więcej co pół roku, jest niezbędna do prawidłowego rozwoju gada). Jeśli chodzi o wyposażenie terrarium, to oprócz żarówki grzewczej, świetlówki UVB trzeba kupić : podłoże (polecam darń), kryjówka (może to być doniczka), basenik na wodę, talerzyk/miskę na pokarm, i termometr i higrometr. Oprócz tego można żółwiowi ciekawie ozdobić terro (np. duże kamienie, suche kępy traw, tapeta ).
Żywienie? Gady te są prawie w 100% roślinożerne. To znaczy, że powinny się żywić niektórymi roślinami które znajdziemy na łące, w ogrodzie, liśćmi... Niektóre z tych roślin to np. :
mniszek lekarski,
koniczyna (biała i czerwona),
tasznik pospolity,
stokrotka pospolita,
pięciornik gęsi,
fiołek ogrodowy,
fiołek polny,
wrotycz zwyczajny
i wiele wiele innych...
Ważne aby dieta zwierzaka była urozmaicona, bo wtedy mamy pewność, że dostarczamy mu wszystkich niezbędnych dla prawidłowego rozwoju witamin  :)
Oprócz tego możesz też podawać na przykład liście truskawek, jeżyn... i nie tylko
Pamiętaj, aby dostarczać żółwiowi wapnia - dobre źródło to sepia - ucieramy na tarce i posypujemy posiłek gada  ;)
Pamiętaj też, że niektóre rośliny są trujące (np. jaskółcze ziele)
Ważne jest też, aby zbierać roślinki z dala od zanieczyszczonych miejsc - dróg itp.
Jeśli chodzi o rozmnażanie, to samiec, musi mieć do dostępu kilka samic itp. ... początkujący hodowca nie powinien rozmnażać żółwi.
Czy da się go oswoić? Żółw to gad, zwierzę do obserwacji, nie powinno się go raczej wystawiać z terrarium, bo może się nabawić uszkodzeń stawów itp. ... (Nie mówię tu o wybiegach zewnętrznych, które są jak najbardziej wskazane ;) ). Więc raczej jeśli chodzi o oswajanie - nie. To wspaniałe zwierzęta, ale jeśli chce się zwierzę, z którym dałoby się pobawić itp. to nie powinno się brać żółwia.
Pozdrawiam   :)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Prośba o pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: 04.06.2016, 11:59:18 am »
Jeśli nie masz czasu nawet poczytać, to mam prośbę - nie bierz się za żółwia. To wymagające zwierzę, potrzebujące obserwacji, kontroli i poświęcenia mu czasu i finansów (w przypadku choroby - odpukać - dużych finansów).

Offline Luk

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Prośba o pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: 04.06.2016, 13:19:47 pm »
Witaj,
Najlepiej zacznij od znalezienia czasu na czytanie o żółwiach. Wydatek jest dość spory (żółw + sprzęt) więc lepiej przemyśleć zakup :)
W moim przypadku zanim sprawiłem sobie żółwia dużo o nich czytałem nie tylko o hodowli ale ogólnie o żółwiach jak byłem pewny że znajdę dla niego wystarczająco czasu to zakupiłem (trwało to około 3 miesięcy). W necie jest bardzo dużo informacji na temat żółwi.

Pozdrawiam