Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 18.04.2024, 02:22:37 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Samotność u żółwi  (Przeczytany 14257 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotr_K

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 234
  • Reputacja: 1
Samotność u żółwi
« dnia: 02.02.2007, 20:35:40 pm »
Sabine Vinke i Thomas Vinke prowadzą projekt o to aby żółwi nie hodować pojedynczo!  Mówią że żółwie nie mogą rozwijać prawidłowych zachowa itp... w niektórych książkach temat jest poruszany. Jedni tak drudzy nie ???

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Samotność u żółwi
« Odpowiedź #1 dnia: 02.02.2007, 20:40:10 pm »
Owszem z tym się zgadzam, że żółw w samotności nie rozwija żółwiowych zachowań społecznych ale na co mu one w terrarium, na dodatej gdy jest sam.
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Samotność u żółwi
« Odpowiedź #2 dnia: 02.02.2007, 20:49:56 pm »
Hmm... to ciekawy problem. z jednej strony w naturze żółwienie żyją samotnie, ale nie wiadomo na ile jest to związane ze zwyczajną ich koncentracją na danym terytorium i wspólnym korzystaniem z nor i ulubionych siedlisk, a na ile z rzeczywistą potrzebą towarzystwa.
Na pewno w czasie godów samce intensywnie podążają za partnekrami, okrążają je, przygryzają... ale są to zachowania czysto godowe.
W domowej hodowli na pewno nie można trzymać razem samicy i samca bo samiec zadręczy samicę, podobnie nie jest dobrze trzymać żółwi znacznie różnych rozmiarów, ale poza tym... kto wie  ;D Na pewno nie są to zwierzaki które są bardzo towarzyskie i mocno cierpią w samotności, wiem że tak mają niektóre ptaki - np. papugi, gwarki itp. potrafia nawet chorować jeśli zbyt długo są samotne, przy czym chodzi tu nie tylko o obecność innego ptaka ale nawet o obecność człowieka... ale czy żółwie czują sie lepiej w towarzystwie innych żółwi - trudno powiedzieć, zdania w literaturze też są podzielone...

ps. chyba wydzielę ten wątek  ;D
« Ostatnia zmiana: 02.02.2007, 20:51:38 pm wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Piotr_K

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 234
  • Reputacja: 1
Samotność u żółwi
« Odpowiedź #3 dnia: 02.02.2007, 20:58:06 pm »
A ja sądzę że jednak żółwie powinny być trzymane choć w parce.  Jest to dobry pomysł aby odseparować ten wątek. Z chęcią dowiedziałbym się co myślą o tym inni

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Samotność u żółwi
« Odpowiedź #4 dnia: 02.02.2007, 21:56:40 pm »
Z tego co ja wiem, żółwie nie potrzebują towarzystwa i tak jak napisała Beatka, gdy w naturze spotkamy żółwie razem jest to związane albo z godami albo korzystanie z nor, siedlisk...... Żółwie to takie zwierzę, które na "innego" nie zwraca uwagi.
TUPTUŚ

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Samotność u żółwi
« Odpowiedź #5 dnia: 03.02.2007, 16:51:48 pm »
No ja tez bym obstawiałza tym, ze zółwie sa razem tylko w czasie godów i może sporadycznie poza nimi. NIe iwem co o tym myśleć, trzeba by obserwować grupę żółwi żyjących w naturalnym środowisku.

Offline Piotr_K

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 234
  • Reputacja: 1
Odp: Samotność u żółwi
« Odpowiedź #6 dnia: 04.02.2007, 12:25:33 pm »
Strasznie długo tego szukałem. Ale znalazłem. Pozwolę sobie zacytować wypowiedź pewnego Pana, który jak sądzę ma ogromną wiedzę o żółwiach : "Dane dotyczące tego, że żółwie greckie nie są stadne wymagają weryfikacji. Sprawa ta jest obecnie żywo dyskutowana na wielu forach terrarystycznych zagranicą. Na jednej niemieckiej stronie jest nawet apel przeciwko dalszemu rozpowszechnianiu informacji jakoby żółwie z rodzaju Testudo były samotnikami. Dziś uważa się raczej, że mają duzo bardziej rozbudowane kontakty socjalne niż się to wydawało. Przede wszystkim maluchy powinny być hodowane w grupach, tak jak to się je często spotyka w naturze po kilka sztuk. Także dorosłe potrzebują kontaktu z przedstawielami własnego gatunku. Z drugiej strony wiadomo, że przynajmniej w przypadku niektórych gatunków czasowe rozdzielenie płci pozytywnie wpływa na skuteczność zapłodnienia. Konkludując, młode nigdy nie powinny być trzymane samotnie, dorosłe okresowo mogą przebywać same, ale w żadnym wypadku przez całe życie."

Ja również trafiłem na tą stronę, i sądzę że jest to prawda. Ja będę żółwie trzymał razem bez względu na wszystko.(oczywiście samice z samicami a samiec osobno) -->> oczywiście jak już uzbieram i kupię więcej żółwi.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Samotność u żółwi
« Odpowiedź #7 dnia: 04.02.2007, 13:31:00 pm »
Myślę że kwestia ta prędzej czy później będzie przedmiotem badań i wówczas będzie można jak sadzę stwierdzić  coś więcej. Ja na razie nie dotarłam do wyników jakichkolwiek badań na ten temat. Są przesłanki które mogłyby wskazywać na to, iz są to zwierzęta stadne, ale zgodnie z zacytowaną wypowiedzią wymaga to sprawdzenia...  ;)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Piotr_K

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 234
  • Reputacja: 1
Odp: Samotność u żółwi
« Odpowiedź #8 dnia: 04.02.2007, 14:03:28 pm »
Na pewno nie są to zwierzaki które są bardzo towarzyskie i mocno cierpią w samotności, wiem że tak mają niektóre ptaki - np. papugi, gwarki itp. potrafią nawet chorować jeśli zbyt długo są samotne, przy czym chodzi tu nie tylko o obecność innego ptaka ale nawet o obecność człowieka...
ps. chyba wydzielę ten wątek  ;D

Ptaki tak mają, a przecież gady to chyba blisko są do ptaków. Pierwsze skrzydlate stwory z upierzeniem pochodziły podobno od gadów. (albo coś kręcę) Niedawno czytałem post dziewczyny, która hodowała pojedynczo żółwia. Sądzę że był nieszczęśliwy. Całe dnie drapał w ściany terrarium. Gdy ta Pani dokupiła mu lokatorkę, od razu zaprzestał swych dawnych cyrków. Zaczął interesować się swoją nową koleżanką. Więc może coś w tym jest...
Pozdrawiam!!!

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Samotność u żółwi
« Odpowiedź #9 dnia: 04.02.2007, 14:23:17 pm »
Ptaki tak mają, a przecież gady to chyba blisko są do ptaków.

To chyba nie jest zbyt fortunne porównanie, zobacz np. ptaki podjadają piasek i kamyczki bo ułatwia im to trawienie, a żółwie jak wiadomo piasku łykać nie powinny, ptaki mają szybki metabolizm zas żółwie wolny, ptaki są wreszcie stałocieplne, gady zaś nie... przeciwieństwa można mnożyć, mimo iż faktycznie ptaki pochodzą systematycznie od gadów, są jednak stworzeniami o całkiem odmiennej konstrukcji.

Niedawno czytałem post dziewczyny, która hodowała pojedynczo żółwia. Sądzę że był nieszczęśliwy. Całe dnie drapał w ściany terrarium. Gdy ta Pani dokupiła mu lokatorkę, od razu zaprzestał swych dawnych cyrków. Zaczął interesować się swoją nową koleżanką. Więc może coś w tym jest...
Pozdrawiam!!!

Podejrzewam że temu samczykowi po prostu odzywały się hormony  ;)

Nie twierdzę że żółwie są samotnikami, być może każde zwierzę potrzebuje towarzystwa, zależy tylko w jakim stopniu i jak wpływa na nie jego brak...  :)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Piotr_K

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 234
  • Reputacja: 1
Odp: Samotność u żółwi
« Odpowiedź #10 dnia: 04.02.2007, 14:30:10 pm »
Zgadzam się. Ciekawe jak długo będziemy czekać na wyjaśnienie tej sprawy.

PS. W pierwszej chwili również pomyślałem że to hormony, ale później przypomniałem sobie ten wątek.  Postanowiłem wtedy że napiszę to właśnie tu. :)

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Samotność u żółwi
« Odpowiedź #11 dnia: 04.02.2007, 15:53:49 pm »
A ja pozwolę sobie zacytować słowa Reinera Praschaga, który pisze, że: "Podstawą dużego zagęszczenia populacji, a wiec życia wielu osobników na ograniczonym obszarze, są dobre warunki życiowe, obfite zasoby pokarmowe, schronienie oraz bezpieczny rozwój potomstwa przy niewielkim zagrożeniu ze strony wrogów naturalnych"
Czyli: jeżeli spotykamy w naturze grupkę żółwi to nie są one razem dlatego bo lubią swoje towarzystwo, tylko dlatego, że akurat na tym obszarze mają jedzonko i schoronienie!   ;D
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Samotność u żółwi
« Odpowiedź #12 dnia: 04.02.2007, 16:06:55 pm »
Na pewno jest to prawdą, ale w tym wypadku trudno powiedzieć co jest przyczyną a co skutkiem. Owszem, żółwie żyja razem dlatego, że każda populacja w jakims tam stopniu się zagęszcza na danym terytorium a pewnie też mają swoje ulubione siedliska, ale tak czy inaczej są w poblizu siebie i zachodzą między nimi interakcje, a to może mieć z kolei dalszy wpływ na ich zachowanie i psychikę.

Na dużym obszarze, który zamieszkują moga swobodnie wedrować, żerować i od czasu do czasu natrafią na innego żółwia i jest to zupełnie naturalne, ale czy celowo trzymaja się razem? Czy tylko to że widzą i czuja obecność innych przedstawicieli swojego gatunku w jakiś sposób na nie wpływa? Mam nadzieję że kiedyś naukowcy znjadą odpowiedź.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Piotr_K

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 234
  • Reputacja: 1
Odp: Samotność u żółwi
« Odpowiedź #13 dnia: 04.02.2007, 16:08:22 pm »
W takim razie ja zacytuję słowa Werner'a Ulrich'a z książki "Żółwie" W dziale "błędy w pielęgnacji i prawidłowe postępowanie"
-zwierzę nudzi się i nie potrafi rozwijać właściwych zachowań.---> Zapewnijmy mu towarzystwo, dokupując więcej żółwi; "

Offline Piotr_K

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 234
  • Reputacja: 1
Odp: Samotność u żółwi
« Odpowiedź #14 dnia: 04.02.2007, 16:10:42 pm »
Jak przetłumaczę w niemieckiej książce "zachowanie społeczne" to może coś tam znajdę.