Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 00:57:35 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Spadek wagi  (Przeczytany 5158 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline FokaAlicja

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 0
Spadek wagi
« dnia: 09.01.2016, 11:10:58 am »
Dzień dobry
Potrzebuje Waszej pomocy. Mój żółwik Herman traci na wadze. Mam go od lipca i zgodnie w Wasza radą poszłam z nim do weterynarza. Okazało się ze ma pasożyty, które wyleczyliśmy. Ostatnia wizyta u weterynarza miała miejsce w październiku - wszystko było ok i planowana wizyta kontrolna na wiosnę. Od sierpnia do października żółwik przybrał około 10 g. Natomiast teraz od 11.11 do dzisiaj spadek wagi wynosi z 301 g do 273 g. Wydaje mi się, że to dużo. Dodam, że nie widzę żadnych zmian w zachowaniu żółwika. Jest ruchliwy, ciekawski, chętnie wchodzi do wody. Karmie go suszakami (pokrzywy, mlecz, trawa, powój, babka), czasem świeżą rukolą, albo ziołami. Apetyt dopisuje. Proszę o radę? Czy to normalne w okresie zimowym? Czy lepiej od razu do weterynarza?
Pozdrawiam

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Spadek wagi
« Odpowiedź #1 dnia: 09.01.2016, 12:13:28 pm »
Lepiej do weterynarza. Spadek wagi przy normalnym jedzeniu jest niepokojący, być może pasożyty nie zostały wybite do końca i znowu się namnażają.

Offline FokaAlicja

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 0
Odp: Spadek wagi
« Odpowiedź #2 dnia: 09.01.2016, 13:19:57 pm »
Dziękuje za wiadomość. W przyszłym tygodniu idziemy do weterynarza.

Offline FokaAlicja

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 0
Odp: Spadek wagi
« Odpowiedź #3 dnia: 29.01.2016, 11:36:24 am »
Witam
Byliśmy z Hermanem u weterynarza. Panie weterynarz powiedziała, że żółw wygląda na zdrowego, kupa zdrowa i poza spadkiem wagi nic mu nie dolega. Pani poradziła mi, żeby może zmienić trochę jedzonko - bo przyznam ze żółw dużo chętniej je świeże jedzonko nic suszki i tak zaczęłam podawać więcej cykorii, rukoli, liście rzodkiewki, a także takie coś: http://habistat.pl/pl/p/Repashy-Grassland-170g-pokarm-dla-zolwi-ladowych/151
No i jest poprawa. Wczoraj żółwik ważył już 309 g :)
Pozdrawiam


Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Spadek wagi
« Odpowiedź #4 dnia: 29.01.2016, 11:45:10 am »
Czytając skład Repashy aż się włos jeży... nie podawaj mu tego.

Offline FokaAlicja

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 0
Odp: Spadek wagi
« Odpowiedź #5 dnia: 29.01.2016, 12:13:48 pm »
Kurcze, sama Pani Weterynarz mi to poleciła.. a jest to weterynarz rekomendowany przez Forumowiczów :/

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: Spadek wagi
« Odpowiedź #6 dnia: 30.01.2016, 00:34:58 am »
Czytając skład Repashy aż się włos jeży... nie podawaj mu tego.

 A co cię w tym składzie tak przeraziło? Repashy to jeden z najlepszych fachowców od suplementacji gadów. Żółw mógł chudnąć z powodu niedoborów jakiegoś mikroelementu lub witaminy, mało znany jest np. fakt że hodowlane gady często chudną z powodu niedoboru jodu. A tu proszę-  jodek potasu obecny ;). Zresztą efekt w skazany przez wagę mówi sam za siebie.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Spadek wagi
« Odpowiedź #7 dnia: 31.01.2016, 16:34:49 pm »
Bardzo mi się w składzie nie podoba chociażby mączka z wodorostów, algi czy drożdże. Otręby ryżowe, papryka, ziemniaki czy mamałyga paszowa (czyli po prostu kukurydza) też mnie nie przekonują.

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: Spadek wagi
« Odpowiedź #8 dnia: 01.02.2016, 02:14:22 am »
Wodorosty są źródłem łatwo przyswajalnego jodu, drożdże- selenu, cynku i witamin B, algi zawierają żelujące polisacharydy tzw. agar, papryka ma dużo karotenu i witaminy C a wypełniacze takie jak skrobia kukurydziana, ziemniaczana czy ryżowa  nie powinny żółwiowi zaszkodzić. Zapewne duża część tzw. naturalnych składników jest tam  dla picu (mnie najbardziej rozśmieszył sproszkowany mniszek) albo dla poprawienia smaku ale gdyby w składzie były same choliny, chlorowodorki pirydoksyny i metioninowy kompleks miedzi to taka informacja odstraszyłaby wielu klientów święcie wierzących w zbawienne właściwości substancji "naturalych" (takich jak np. strychnina) a trujące wszelkich chemikaliów z kwasem askorbinowym włącznie.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Spadek wagi
« Odpowiedź #9 dnia: 01.02.2016, 11:44:59 am »
Jak widzisz nie wymieniłam żadnego z konserwantów, bo wiem że ich prawidłowa ilość nie jest szkodliwa. Pomijając że kwas askorbinowy jest po prostu witaminą C. Algi są również świetnym źródłem białka, którego żółw nie powinien dostawać za dużo. Określone przez producenta 15% białka w pokarmie jest "minimum", co oznacza że może być go znacznie więcej.
Mam żółwia chowanego od początku na naturalnym żarciu i takiego, któremu ktoś od urodzenia podawał wszelakie "wynalazki" - łącznie z papryką, zbożami i sztucznymi witaminami - różnicę widać gołym okiem, z korzyścią dla diety naturalnej. Pomijając że żółw karmiony "wynalazkami" kiedy do mnie trafił był bardzo niedoborowy i walczyliśmy o jego życie.
Dlatego ja bym Repashy odstawiła, zostawiła świeże jedzenie ale bez polepszaczy i zobaczyła jak zachowuje się waga.

Offline FokaAlicja

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 0
Odp: Spadek wagi
« Odpowiedź #10 dnia: 01.02.2016, 12:06:46 pm »
Witam
Dziękuje za tą zmianę zdań. Bardzo pouczająca.
Wracając do żółwika. Zaczęłam mu to podawać, ponieważ na suszu stracił na wadze około 30 g. Teraz kiedy podaje mu wszystkiego po trochu, żółw wrócił do swojej wagi, a nawet ponad to. Teraz żółw dostaje codziennie: susz- pokrzywy (jedyne które wysuszone mu smakują), mlecz i babkę (zawsze trochę poskubie), do tego: liść cykorii lub rukole (na zmianę), bazylia + Repashy. Wczoraj zasadziłam kiełki i to też będę chciała mu podać.

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: Spadek wagi
« Odpowiedź #11 dnia: 01.02.2016, 16:20:51 pm »
No więc właśnie- absolutnie nie powinno się traktować tego Repashy'ego jako podstawowej karmy ale raczej jako uzupełniającą zwłaszcza w razie kłopotów zdrowotnych gada. Natomiast co do dużej rzekomo ilości białka w tej odżywce- zwykły mniszek lekarski, podstawowa roślina karmowa roślinożernych żółwi, zawiera dokładnie 15%. białka w przeliczeniu na suchą masę.
Btw w czasach kiedy miałem młode żółwiki to robiłem im na zimę  zapasy w postaci galaretki  z agaru, zapasteryzowanej w słoiczkach Gerbera. Jej głównym składnikiem były zmiksowane liście babki i mleczu oraz tarta marchew a dodatkami  Vibovit i  kreda. Zółwiki jadły aż m się uszy trzęsły a ja nigdy nie potrzebowałem zmuszać ich zimą do jedzenia suszonych roślin.