Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 23:17:55 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Stepowiec - ciągle śpi i nic nie je  (Przeczytany 3989 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline nemmireth_

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Stepowiec - ciągle śpi i nic nie je
« dnia: 15.03.2016, 16:21:52 pm »
Witam. Jestem nowa na forum, także jeśli coś źle napisałam, albo powtarzam wątek to przepraszam :)

Mój żółw stepowy od jakiegoś czasu (styczeń?) ciągle śpi. Nic nie je. Wodę piję jeśli mu zrobię kąpiel i go wsadzę - inaczej nie. Siedzi cały czas w sianku albo pod lampką. Ma cały czas zamknięte oczka. Oczywiście gdy go dotykam lub podnoszę to rusza się, chowa główkę i łapki. Czasami pod lampką wyciąga głowę w kierunku ciepła.
Ale nic więcej, nie chodzi, nie je i śpi.

Co robić?

Niestety nie mam w okolicy weterynarza od gadów. Jedynie Warszawa (mam 100km) a nie chce go ciągnąć tyle pociągiem czy autobusem.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Stepowiec - ciągle śpi i nic nie je
« Odpowiedź #1 dnia: 15.03.2016, 19:36:56 pm »
W jakim wieku jest żółw, od kiedy go masz? Czy był zimowany? Był kiedykolwiek badany w kierunku pasożytów? Jeśli nie to proponuję od tego zacząć, to częsta przyczyna niejedzenia i apatii. Badanie najlepiej wykonać w kierunku zarówno robaków jak i pierwotniaków.

Offline nemmireth_

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Stepowiec - ciągle śpi i nic nie je
« Odpowiedź #2 dnia: 15.03.2016, 21:15:19 pm »
W jakim wieku jest żółw, od kiedy go masz? Czy był zimowany? Był kiedykolwiek badany w kierunku pasożytów? Jeśli nie to proponuję od tego zacząć, to częsta przyczyna niejedzenia i apatii. Badanie najlepiej wykonać w kierunku zarówno robaków jak i pierwotniaków.
Mam go rok, dokładnie 9.03 minął. Jest to młody żółw, ma niecałe 3 lata. Nie byl zimowany w tym roku.
Był badany zaraz po tym jak go kupiłam, był też odrobaczany. Wszystko było ok, do tego stycznia. Gdy zaczęły się duże mrozy, żółw poszedł spać :) Mimo ciepła w domu, mimo włączonych lampek.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Stepowiec - ciągle śpi i nic nie je
« Odpowiedź #3 dnia: 15.03.2016, 22:40:19 pm »
Dobrze by było powtórzyć badanie. Zdarza się, że pierwotniaki bytujące naturalnie w układzie pokarmowym nadmiernie się namnażają i pojawia się problem.
Ważyłaś go? Warto regularnie ważyć i mierzyć żółwia żeby mieć kontrolę nad tym co się dzieje z jego organizmem. Jeśli stracił na wadze przez to niejedzenie to ja bym się jednak wybrała do porządnego weta. Skąd jesteś? Bo może jest coś bliżej niż W-wa.

Offline nemmireth_

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Stepowiec - ciągle śpi i nic nie je
« Odpowiedź #4 dnia: 16.03.2016, 10:42:59 am »
Dobrze by było powtórzyć badanie. Zdarza się, że pierwotniaki bytujące naturalnie w układzie pokarmowym nadmiernie się namnażają i pojawia się problem.
Ważyłaś go? Warto regularnie ważyć i mierzyć żółwia żeby mieć kontrolę nad tym co się dzieje z jego organizmem. Jeśli stracił na wadze przez to niejedzenie to ja bym się jednak wybrała do porządnego weta. Skąd jesteś? Bo może jest coś bliżej niż W-wa.
Mam dość blisko do Ostrołęki, Łomży, ale po wklepaniu w google nic ciekawego się nie wyświetla. Jestem z Ostrowi Mazowieckiej.
Niestety nie mam takiej wagi na której pokazałoby jego wagę. Jego skorupka ma 7cm czyli nic nie urósł odkąd go kupiłam.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Stepowiec - ciągle śpi i nic nie je
« Odpowiedź #5 dnia: 16.03.2016, 13:24:58 pm »
To źle że nic nie urósł, żółw powinien dość wyraźnie przybierać w tym wieku. Faktycznie Warszawa wychodzi najbliżej, ale ja bym chyba jednak zdecydowała się na wyprawę do lekarza oczywiście dbając o odpowiednie warunki podróży. W aptekach można kupić takie kompresy żelowe, rozgrzać i umieścić w pudełku przykrywając ręcznikiem (dobrze sprawdzają się w tej roli styroboxy) przykryć i tak jechać do Warszawy.
Zaopatrz się też na przyszłość w wagę kuchenną (nawet i taką marketową, żeby chociaż orientacyjnie widzieć czy żółw przybiera masy czy ją gubi).

Jeśli chodzi o adresy w Warszawie (wcześniej trzeba zadzwonić i zapytać kiedy konkretny lekarz przyjmuje, warto też przez telefon nakreślić sprawę):
Lek. wet. Aleksandra Maluta
Przychodnia Weterynaryjna OAZA
ul. Potocka 4, 01-652 Warszawa
Telefon (22) 406 68 12

Lek. wet. Marta Marciniak (na razie jest na urlopie)
Lek. wet. Łukasz Skomorucha
Weterynaryjna OSTOJA SALVET
ul. Hlonda 2 lok. U7, 02-972 Warszawa
Telefon (22) 651 89 79
lub Przychodnia Weterynaryjna SALVET
ul. Ratuszowa 1/3, 03-461 Warszawa
Telefon (22) 670 20 42

Lek. wet. Monika Toborek
Gabinet Weterynaryjny KAJMAN
al. Prymasa Tysiąclecia 76g, 01-424 Warszawa
Telefon (22) 877 75 76, 608 447 704

Offline nemmireth_

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Stepowiec - ciągle śpi i nic nie je
« Odpowiedź #6 dnia: 16.03.2016, 15:01:54 pm »
To źle że nic nie urósł, żółw powinien dość wyraźnie przybierać w tym wieku. Faktycznie Warszawa wychodzi najbliżej, ale ja bym chyba jednak zdecydowała się na wyprawę do lekarza oczywiście dbając o odpowiednie warunki podróży. W aptekach można kupić takie kompresy żelowe, rozgrzać i umieścić w pudełku przykrywając ręcznikiem (dobrze sprawdzają się w tej roli styroboxy) przykryć i tak jechać do Warszawy.
Zaopatrz się też na przyszłość w wagę kuchenną (nawet i taką marketową, żeby chociaż orientacyjnie widzieć czy żółw przybiera masy czy ją gubi).

A czym może być spowodowane to że nie urósł? Zapewniłam mu, w miarę możliwości, takie warunki jakie powinien mieć..

Dziękuję za kontakty, zadzwonię i zapytam :)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Stepowiec - ciągle śpi i nic nie je
« Odpowiedź #7 dnia: 16.03.2016, 16:17:23 pm »

A czym może być spowodowane to że nie urósł?

Nieprawidłowym przyswajaniem pokarmu, a jaka tego przyczyna to już nie wiadomo. Jak lekarz zbierze wywiad to może coś ustali, tylko trzeba mówić szczerą prawdę bo bez tego i najlepszy lekarz nie ustali przyczyny :)

Offline nemmireth_

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Stepowiec - ciągle śpi i nic nie je
« Odpowiedź #8 dnia: 17.03.2016, 19:43:55 pm »

A czym może być spowodowane to że nie urósł?

Nieprawidłowym przyswajaniem pokarmu, a jaka tego przyczyna to już nie wiadomo. Jak lekarz zbierze wywiad to może coś ustali, tylko trzeba mówić szczerą prawdę bo bez tego i najlepszy lekarz nie ustali przyczyny :)
Rozumiem :) dziękuję za pomoc!