Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 20.04.2024, 04:32:38 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Warunki a pochodzenie  (Przeczytany 8594 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Warunki a pochodzenie
« dnia: 14.02.2010, 10:30:06 am »
Dzień dobry wszystkim.

Długo się zastanawiałam , czy poruszać ten temat , czy odpuścić.
Gdzieś między wątkami znalazłam cytat Majki ,że warunki należy dostosować do pochodzenia żółwika.
Czy Jego warunki nie powinny lekko odbiegać od standardu?
I gdzie tam żyją żółwie, nic nie znalazłam na ten temat.
Jakie warunki wg Was powinien mieć żółwik pochodzący z takich terenów? - poniżej umieszczę linki :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kotlina_Ferga%C5%84ska

http://images.google.pl/images?hl=pl&source=hp&q=tajikistan&lr=&oq=tajikistan&um=1&ie=UTF-8&ei=kLF3S93iIYe5_Qaw7MXECg&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=4&ved=0CCsQsAQwAw

http://pl.wikipedia.org/wiki/Klimat_kontynentalny

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tad%C5%BCykistan

http://maps.grida.no/go/graphic/tajikistan_topographic_map

http://maps.google.pl/maps/place?hl=pl&source=hp&lr=&oq=tajikistan&um=1&ie=UTF-8&q=tajikistan&fb=1&gl=pl&ftid=0x38b176737abcb3cd:0x25c331844f1988b5&ei=kLF3S93iIYe5_Qaw7MXECg&sa=X&oi=geocode_result&ct=title&resnum=18&ved=0CFsQ8gEwEQ

http://www.advantour.com/tajikistan/geography.htm

Ma to oficjalnie wpisane w punkcie nr 15 Świadectwa CITES , czy ktoś się zna na tym dokumencie?

A tym poniżej byłam przerażona , wyskoczyło gdy wpisałam :gady Tajikistan.


http://aukcjezwierzat.pl/aukcja6217_zolwie-stepowe---dokumenty--najwieksze-na-rynku--Oferta-na-rok-2010--Cala-POLSKA.html








 
Alicja

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Warunki a pochodzenie
« Odpowiedź #1 dnia: 14.02.2010, 16:12:54 pm »
Ważne jest żeby odwzorować żółwiowi warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych i to jest oczywista sprawa. Wiadomo jednak, że nigdy się to w stu procentach nie uda, bo jednak Polska to nie Azja - inny klimat, inne powietrze, troszkę inna roślinność. Nawet tym, którzy mają pięknie urządzone wybiegi też nie udaje się do końca odwzorować naturalnego środowiska żółwia, bo wybieg to nie tylko roślinność, czy też dekoracja, ale i przede wszystkim pogoda. W Polsce mamy inne ciśnienie powietrza niż to w Tadżykistanie, inną wilgotność, również słońce nie świeci tak intensywnie jak tam, także chociażby z tego powodu nie da się odwzorować warunków w taki sposób, żeby można było powiedzieć: mój żółw czuje się u mnie jak u siebie w domu. To samo jest ze wszystkimi innymi żółwiami lądowymi, bo żadne u nas w Polsce w naturalnym środowisku nie występują. Także są rzeczy, na które mamy wpływ, dzięki czemu udaje nam się chociaż w połowie odwzorować środowisko żółwia, ale są też i takie, które nam to uniemożliwiają. Ale jak widać i bez nich żółw może wieść również i w naszym klimacie zdrowe i „pogodne” życie, pod warunkiem, że zachowane zostaną pewne zasady, zgodne z rytmem biologicznym (dużo słońca, sen zimowy, zdrowe jedzenie i zero stresu.....)  ;)
« Ostatnia zmiana: 14.02.2010, 16:14:38 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Warunki a pochodzenie
« Odpowiedź #2 dnia: 14.02.2010, 16:19:40 pm »
A coś byś proponował dla Niego bardziej niż dla innych podgatunków? Znalazłam wątek Wiktorii, dość późno o podgatunkach.Jak myślisz,czy każdy z Nich jednak wymaga trochę innej opieki? Ja postawiłam więcej na kamienie. 2/3 tego kraju to góry,ale jest też ta kotlina.On kocha wspinaczki.I nie wiem czy dobrze zrobiłam. On faktycznie jest taki bardziej czarny.( A miał być z hodowli w Polsce, ale to inna bajka )Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź.
A znasz się na CITES?
Alicja

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Warunki a pochodzenie
« Odpowiedź #3 dnia: 14.02.2010, 16:23:30 pm »
Każdy stepek kocha wspinaczki .. Moge się mylić ale u stepków nie zwraca się uwagi na podgatunki .
Każdy z nich ma takie sam wymagania . Różnią się małymi szczegółami ..

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Warunki a pochodzenie
« Odpowiedź #4 dnia: 14.02.2010, 16:35:11 pm »
Ok.To dobrze. Te małe szczegóły są nieistotne rozumie?
Tzn czy by był z hodowli, czy dziki nie jest ważne?
Alicja

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Warunki a pochodzenie
« Odpowiedź #5 dnia: 14.02.2010, 16:38:42 pm »
Jak myślisz,czy każdy z Nich jednak wymaga trochę innej opieki? Ja postawiłam więcej na kamienie. 2/3 tego kraju to góry,ale jest też ta kotlina.

Jeśli chodzi o opiekę to powinna być ona - niezależnie od gatunku - taka sama, czyli jak najlepsza :) Wiadomo - są gatunki mniej i bardziej wymagające, jednak w obu przypadkach powinna zostać zachowana zgodność z ich naturą, z ich biologicznym rytmem - i to jest ważne.

Odwzorowanie środowiska to troszkę inna sprawa, nie mniej jednak ściśle połączona z opieką, dlatego uważam, że super, że dodałaś te kamienie skoro naturalne środowisko Twojego żółwia to tereny górzyste, a i on sam chętnie się wspina - ważne jednak, żeby miał on mimo to dużo miejsca do swobodnego poruszania się. A tak w ogóle to dobrze się do tego "zabrałaś"... - odwzorowując środowisko zwierzęcia, trzeba wpierw zapoznać się z geografią kraju, z którego ono pochodzi  ;)

Jeśli chodzi o CITES to jakieś doświadczenie mam... (miałem w rękach już nie jedno), nie wiem tylko co potrzebujesz, bo być może aż tak dobrze to się nie będę znał?!

  
« Ostatnia zmiana: 14.02.2010, 16:41:02 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Warunki a pochodzenie
« Odpowiedź #6 dnia: 14.02.2010, 16:52:47 pm »
Chodzi mi tylko o ten punkt nr 15.Czy to co tam pisze,to tak jest rzeczywiście?
Alicja

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Warunki a pochodzenie
« Odpowiedź #7 dnia: 14.02.2010, 17:09:37 pm »
Ja mam dwa greki, oba również z CITES, ale tam nie ma słowa o ich naturalnym środowowisku, bo chyba o to Tobie chodzi?! A co tam jest jeszcze w tym pukncie nr. 15 napisane, czy tylko podany był ten link?
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Warunki a pochodzenie
« Odpowiedź #8 dnia: 14.02.2010, 17:12:28 pm »
Tajikistan
Tyle.
A w 18 pkt Ukraine ( kraj reeksportu )
Wciąż to mi nie daje spokoju.
Bo ja chciałam z hodowli.Nie popieram wyławiania i przemytu.Co nie znaczy,że Go nie uwielbiam teraz.To moje oczko w głowie.
Alicja

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Warunki a pochodzenie
« Odpowiedź #9 dnia: 14.02.2010, 17:24:47 pm »
To jeżeli ma tak wpisane, to mogłoby to właśnie wskazywać na to, że Taijkistan to kraj jego pochodzenia - pewnie tam urodził się na wolności i trafił później do Polski.... Jednak i ta informacja powinna być zawarta na pierwszej stronie CITES. U mnie w 18 punkcie wyraźnie jest napisane (po niemiecku i angielsku): urodzony w niewoli. U Ciebie też tak powinno być, albo, że z odłowu. A nie masz gdzieś na odwrocie wyjaśnień co do punktu nr. 15 bo to też dziwne, że coś wpisują i nie wyjaśniają co to oznacza.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Warunki a pochodzenie
« Odpowiedź #10 dnia: 14.02.2010, 17:39:07 pm »
Nic więcej.Z drugiej strony pisze tylko,że ktoś kto ma import-export sprzedaje je dalej,a potem ten do mnie.Tyle.
To już teraz i tak nic nie zmieni.Tylko chodzi o Jego dobro.Wydaje mi się,że z hodowli,może być już ciut inny genetycznie.A dziki to dziki-choroby,robaki,przyzwyczajenie do klimatu.O to chodzi.O te nieszczęsne szczegóły.Ja i tak bym Go nie wymieniła za nic w świecie na innego.Tylko myślę,że może te hodowlane łatwiej się też aklimatyzują,niż te dzikie.
Alicja

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Warunki a pochodzenie
« Odpowiedź #11 dnia: 14.02.2010, 17:45:55 pm »
No na pewno coś w tym jest... Ale - tak jak sama wspomniałaś - teraz i tak już nic nie zmienisz, a jestem pewien, że i u Ciebie żółwik ma szczęślwie życie.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Warunki a pochodzenie
« Odpowiedź #12 dnia: 14.02.2010, 17:55:46 pm »
Ale jaki On musiał stres przeżyć biedaczysko.Myślałam,że już tak nie wolno sprzedawać.Jaka naiwna jestem.Tam bieda pewno i dlatego tak to jest.Ale jakby miał być poniewierany i nie wiadomo gdzie trafić-to lepiej,że jest u mnie w domu.Tylko to jest jedynym usprawiedliwieniem.Gdyby mi to sprzedawca na początku wyjaśnił -kto wie czy bym się nie rozmyśliła.Ja zapytałam ( ciemniutenka w tych sprawach -o podgatunkach nic nie wiedziałam przecież)czy z hodowli-pokiwał głową ,że tak.A na końcu jak żółwik w pudełku - papiery.I kto na nie wtedy patrzy?O żółwiku się tylko myśli i przy Nim się spędza już czas.
Dziękuję  za odpowiedzi.Uspokoiłam się w tej kwestii.Pozdrawiam
Alicja

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Warunki a pochodzenie
« Odpowiedź #13 dnia: 16.02.2010, 09:17:10 am »
Widać, że papiery się różnią, a "lepsze" są Witi.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Warunki a pochodzenie
« Odpowiedź #14 dnia: 16.02.2010, 12:47:29 pm »
Mnie się tak jeszcze skojarzyło - a moze on nie jest z odłowu tylko z fermy.
Mój jeden ma np. w CITESIE napisane Tanzania (i jest własnie z fermy), drugi nie ma CITES-a tylko papiery zaświadczające, ze urodził się w hodowli w Czechach.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ