Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 20.04.2024, 13:29:20 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wczesna pobudka po "zimowaniu"  (Przeczytany 4830 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kanashai

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Reputacja: 2
Wczesna pobudka po "zimowaniu"
« dnia: 10.02.2013, 15:01:53 pm »
Witam
Chcąc, czy nie chcąc dzisiaj mój żółw stwierdził, że pora zakończyć zimowanie.
Trochę się zdziwiłem, że tak wcześnie, ale zaraz zabrałem go do miski z ciepłą wodą, żeby go trochę obmyć (zimował w terrarium zakopany w ziemię). I tak. Wiem, że powinienem go zimować w temp. 5*C, ale on już jest tak przyzwyczajony i przez cały ten czas bez budzenia spał w spokoju, pod czujnym moim okiem ;)

Wracając do tematu, będąc trochę zaskoczony jego zachowaniem, nie wiem, co mu dać teraz jeść i co robić. Skąd wziąć jedzenie i czy zacząć go już grzać?

P.S
W tym roku planowałem za podłoże posadzić trawę, ale nie sądziłem, że żółw tak szybko się wybudzi. Trochę mi pokrzyżował plany, ale coś się wymyśli ;)

Pozdrawiam

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Wczesna pobudka po "zimowaniu"
« Odpowiedź #1 dnia: 10.02.2013, 16:21:43 pm »
skoro wstał, to trzeba go nakarmić, nie ususzyłes nic na zimę?

Offline Kanashai

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Reputacja: 2
Odp: Wczesna pobudka po "zimowaniu"
« Odpowiedź #2 dnia: 10.02.2013, 16:28:22 pm »
Spał zakopany w ziemi i darni. A lampkę grzewczą też odpalić?

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Wczesna pobudka po "zimowaniu"
« Odpowiedź #3 dnia: 10.02.2013, 17:00:14 pm »
trawe zasadz w oddzielnym pojemniku, wyrosnie w ciagu tygodnia-dwóch i wsadzisz do terro, lampy włącz, wykąp żółwnikę i przede wszystkim idz do marketu w poszukiwaniu roszponki, rukoli, dobrze jak masz tez dostep do aloesu czy trzykrotki

Offline Kanashai

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Reputacja: 2
Odp: Wczesna pobudka po "zimowaniu"
« Odpowiedź #4 dnia: 10.02.2013, 17:31:44 pm »
Ok, to mam jeszcze pytanie, bo akurat mam możliwość wzięcia trawy rolowanej z ogródka. Czy taka się przyjmie, czy jak darń zeschnie?

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Wczesna pobudka po "zimowaniu"
« Odpowiedź #5 dnia: 10.02.2013, 21:16:49 pm »
może być,
biorąc pod uwage umiejętności mojego żółwia to i tak za długo ci ta trwa w terrarium nie postoi, bo zolw ja przeora i zniszczy

Offline rumek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 6
Odp: Wczesna pobudka po "zimowaniu"
« Odpowiedź #6 dnia: 10.02.2013, 21:36:16 pm »
Jeśli chodzi o mnie to takie skoki temperatur włącznie z taką kąpielą w ciepłej wodzie to horror...usypiając żółwia wprawiałeś go w sen a teraz za pstryknięciem palca chcesz go do niego przywrócić??

zimujesz żółwia i nie pomyślałeś za wczasu co mu dać jak się wybudzi?? - w sklepie masz roszponkę,rukolę,cykorię,liście grudnika,bazylię,oregano i sporo sukulentów które może żółw jeść...


ja na pewno nie serwowałbym mu teraz od razu lamp grzewczych i skoków temperatur...

zrobisz jak będziesz uważał.Życzę powodzenia.
Mylić się to rzecz ludzka , nie słuchać rad to głupota.

Offline Kanashai

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Reputacja: 2
Odp: Wczesna pobudka po "zimowaniu"
« Odpowiedź #7 dnia: 11.02.2013, 23:42:56 pm »
Lamp na narazie zdecydowałem nie dawać, nadal jest ospały, większość dnia śpi. Jeść oczywiście dostaje.

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Wczesna pobudka po "zimowaniu"
« Odpowiedź #8 dnia: 12.02.2013, 10:46:35 am »
Skoków temperatur to za szczególnych nie było skoro spał w terrarium. Zimowania też przecież nie było. Skoro chciała gadzina odpocząć to może trzeba było przenieść ją na trochę w chłodniejsze miejsce. A jeśli się obudziła to ja bym załączyła żarówki, wykąpała i dała solidnie jeść. Nie zacznie jeść jak będzie miała ciemno i chłodno.


Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Wczesna pobudka po "zimowaniu"
« Odpowiedź #9 dnia: 23.02.2013, 17:21:02 pm »
Skoków temperatur to za szczególnych nie było skoro spał w terrarium. Zimowania też przecież nie było. Skoro chciała gadzina odpocząć to może trzeba było przenieść ją na trochę w chłodniejsze miejsce. A jeśli się obudziła to ja bym załączyła żarówki, wykąpała i dała solidnie jeść. Nie zacznie jeść jak będzie miała ciemno i chłodno.

Zgadzam się w zupełności z wypowiedzią an_ny. Nie ma mowy o szoku termicznym skoro żółw spał w temperaturze pokojowej. Teraz nie czekając trzeba grzać, nawadniać i karmić.

Wiem, że powinienem go zimować w temp. 5*C, ale on już jest tak przyzwyczajony i przez cały ten czas bez budzenia spał w spokoju, pod czujnym moim okiem ;)
A tak z ciekawości, to jak długo żółw spał w tym terrarium, w temperaturze pokojowej?
Napisałeś poza tym, że żółw jest już tak przyzwyczajony - czy w poprzednich latach (zajrzałam w Twoje posty i wychodzi, że było ich siedem) też tak spał samopas zimą?
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM