Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 25.04.2024, 00:50:30 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Współlokator  (Przeczytany 6710 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dorik

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Reputacja: 0
Współlokator
« dnia: 23.01.2016, 00:28:16 am »
Cześć! Dokupiłem Felkowi (6,5cmx 6,5cm) współlokatora o 0,5cm wiekszego i mam pytanie bo gospodarz czyli felek podchodzi jest ciekawski partnera ale po powąchaniu chce dziabnąć i go musze odsuwać. Jakieś rady ? :P
Żyj momentem, nie starzej się, nie osądzaj ludzi! Kochaj teraźniejszość, twórz, inspiruj. Życie to paradoks pamiętaj o tym.
https://youtu.be/Y7rXlbHtcqM

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Współlokator
« Odpowiedź #1 dnia: 23.01.2016, 13:33:26 pm »
Czy była kwarantanna i badanie kału nowego osobnika?
Jeśli chodzi o próby podgryzania - normalne, daj im ustalić hierarchię tylko pilnuj żeby sobie krzywdy nie zrobiły.

Offline Anna1983

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Reputacja: 1
Odp: Współlokator
« Odpowiedź #2 dnia: 23.01.2016, 13:50:59 pm »
A zmieniłeś terrarium na większe? Nie wiem czy to dotyczy już małych żółwi, ale dwa żółwie powinny mieć tyle miejsca, żeby spokojnie zejść sobie z drogi.

Offline Dorik

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Reputacja: 0
Odp: Współlokator
« Odpowiedź #3 dnia: 23.01.2016, 15:33:59 pm »
Czy była kwarantanna i badanie kału nowego osobnika?
Jeśli chodzi o próby podgryzania - normalne, daj im ustalić hierarchię tylko pilnuj żeby sobie krzywdy nie zrobiły.
Nie nie było kwarantanny ponieważ Felka też mam od niedawna i jeszcze z nim nie bylem u weterynarza. Mam w planach pójść z obojgiem naraz.

A zmieniłeś terrarium na większe? Nie wiem czy to dotyczy już małych żółwi, ale dwa żółwie powinny mieć tyle miejsca, żeby spokojnie zejść sobie z drogi.
Zmiana terra jest w planach. Oba mają 6x6 mniej wiecej a terra dalej 60x30. Planuje zakup 120x?x?
Żyj momentem, nie starzej się, nie osądzaj ludzi! Kochaj teraźniejszość, twórz, inspiruj. Życie to paradoks pamiętaj o tym.
https://youtu.be/Y7rXlbHtcqM

Offline Anna1983

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Reputacja: 1
Odp: Współlokator
« Odpowiedź #4 dnia: 23.01.2016, 16:22:53 pm »
Nie chcę Cię krytykować, bo sama popełniłam podobny błąd, tyle, że przy jednym żółwiu - jak chodzi o odrobaczenie, po czym zmuszona byłam połowę wystroju wyrzucić po prostu do śmieci. Jeżeli jeden żółw ma pasożyty to za chwile będzie miał drugi, bo żółwie nie dbają o higienę, załatwiają się tam gdzie jedzą itd. Istnieje też ryzyko groźniejszych chorób, którymi jeden żółw może zarazić drugiego. Skoro wszystko "w planach" to czemu najpierw nie zapewniłeś dużego terrarium? 60 x 30 to za mało nawet na jednego osobnika...

Offline Dorik

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Reputacja: 0
Odp: Współlokator
« Odpowiedź #5 dnia: 23.01.2016, 16:39:47 pm »
To była spontaniczna decyzja... Weterynarza będę załatwiał na dniach. Co do terra mam zamiar dać wymiary stolarzowi żeby coś wystrugał ;) w końcu Swarzędz to stolica mebli  120x40x40 starczy ?
« Ostatnia zmiana: 23.01.2016, 16:43:58 pm wysłana przez Dorik »
Żyj momentem, nie starzej się, nie osądzaj ludzi! Kochaj teraźniejszość, twórz, inspiruj. Życie to paradoks pamiętaj o tym.
https://youtu.be/Y7rXlbHtcqM

Offline Anna1983

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Reputacja: 1
Odp: Współlokator
« Odpowiedź #6 dnia: 23.01.2016, 16:54:05 pm »
Moim zdaniem za niskie i za wąskie. Jak dasz 10 cm ziemi to lampy będą wisiały za nisko. Poprzednie terrarium miałam 40 centymetrów wysokie i miałam problem z temperaturą i wilgotnością.

Offline Dorik

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Reputacja: 0
Odp: Współlokator
« Odpowiedź #7 dnia: 23.01.2016, 17:15:57 pm »
dokonałem drobnych pomiarów i mogę wykrzesać max 200x60x60
Żyj momentem, nie starzej się, nie osądzaj ludzi! Kochaj teraźniejszość, twórz, inspiruj. Życie to paradoks pamiętaj o tym.
https://youtu.be/Y7rXlbHtcqM

Offline Anna1983

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Reputacja: 1
Odp: Współlokator
« Odpowiedź #8 dnia: 23.01.2016, 17:26:29 pm »
Długie :) Mam nadzieję, że dasz radę je całe doświetlić. Ja mam 150 x 60 x 60.

Offline szczęściarz

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 0
Odp: Współlokator
« Odpowiedź #9 dnia: 23.01.2016, 18:10:08 pm »
jeśli Swarzędz to polecam Panią dr Lisiecką w Poznaniu na Międzyborskiej :) i jak najszybciej badanie kału, to wszystko po to by po 1.mieć zdrowego żółwika, a po 2. pomyśl o sobie gdy już żółw jest zainfekowany, nagle będzie chory ... to naprawdę ciężka sprawa dla poczatkujacego, wiele historii czytałam na tym forum, gdy już potem ktoś był bezsilny i kończyło się końcem żywota..
powodzenia trzymam kciuki!!! i czekamy na zdjęcia maluchów i warunków jakie stworzyłeś;-)

Offline Dorik

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Reputacja: 0
Odp: Współlokator
« Odpowiedź #10 dnia: 23.01.2016, 18:17:05 pm »
jeśli Swarzędz to polecam Panią dr Lisiecką w Poznaniu na Międzyborskiej :) i jak najszybciej badanie kału, to wszystko po to by po 1.mieć zdrowego żółwika, a po 2. pomyśl o sobie gdy już żółw jest zainfekowany, nagle będzie chory ... to naprawdę ciężka sprawa dla poczatkujacego, wiele historii czytałam na tym forum, gdy już potem ktoś był bezsilny i kończyło się końcem żywota..
powodzenia trzymam kciuki!!! i czekamy na zdjęcia maluchów i warunków jakie stworzyłeś;-)
Pani z Terra poz też ją poleca ;) Muszę się umówić na wizytę
Żyj momentem, nie starzej się, nie osądzaj ludzi! Kochaj teraźniejszość, twórz, inspiruj. Życie to paradoks pamiętaj o tym.
https://youtu.be/Y7rXlbHtcqM

Offline szczęściarz

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 0
Odp: Współlokator
« Odpowiedź #11 dnia: 23.01.2016, 23:04:59 pm »
czyli rozumiem, że kupiłeś je oba w terrapozie? byłam w tym sklepie, ale jedna rzecz mi się nie spodobała, żółwie greckie były trzymane z lampartem, ale było to sierpień/wrzesień, więc może teraz sytuacja się zmieniła?
Jak sprawa fotek się ma?:D

Offline Dorik

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Reputacja: 0
Odp: Współlokator
« Odpowiedź #12 dnia: 24.01.2016, 00:22:58 am »
czyli rozumiem, że kupiłeś je oba w terrapozie? byłam w tym sklepie, ale jedna rzecz mi się nie spodobała, żółwie greckie były trzymane z lampartem, ale było to sierpień/wrzesień, więc może teraz sytuacja się zmieniła?
Jak sprawa fotek się ma?:D

1 kupiłem właśnie tam, a 2gi był sprowadzany wczoraj z Krakowa w ciepełku i heatpakiem na przednim siedzeniu ;).
Co do zdjęć żółwii to mam tylko Felka narazie, dziś byłem zajęty ogarnianiem paru spraw... Co do sytuacji ze zwierzakami to lampi dalej jest trzymany z grekami.
Znasz jeszcze jakieś dobre sklepy terrarystyczne w Poznaniu?
« Ostatnia zmiana: 24.01.2016, 00:25:52 am wysłana przez Dorik »
Żyj momentem, nie starzej się, nie osądzaj ludzi! Kochaj teraźniejszość, twórz, inspiruj. Życie to paradoks pamiętaj o tym.
https://youtu.be/Y7rXlbHtcqM

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Współlokator
« Odpowiedź #13 dnia: 24.01.2016, 01:07:50 am »
60 cm może być za wysokie, wysokość od lampy UVB do żółwia nie powinna przekraczać 30 cm.

Offline Dorik

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Reputacja: 0
Odp: Współlokator
« Odpowiedź #14 dnia: 24.01.2016, 01:14:40 am »
tak właśnie myślałem nad 50. Do tego dochodzi klosz i żarówki też zmniejszają dystans o conajmniej 10cm.
Wciąż mam dylemat czy nie zrobić głębszego bo te 60cm chyba za mało jak dla 2 żółwi... Patrząc na allegro terraria tej wielkości (160x120x50) mają astronomiczne ceny. Chyba sam je wykonam ;) Jest jakieś optimum ile cm musi mieć dla 2-3 małych/dorosłych żółwi takie terra?
« Ostatnia zmiana: 24.01.2016, 01:22:25 am wysłana przez Dorik »
Żyj momentem, nie starzej się, nie osądzaj ludzi! Kochaj teraźniejszość, twórz, inspiruj. Życie to paradoks pamiętaj o tym.
https://youtu.be/Y7rXlbHtcqM