Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 25.04.2024, 13:07:10 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wzrost aktywności żółwia  (Przeczytany 6238 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Wzrost aktywności żółwia
« dnia: 09.02.2010, 22:12:41 pm »
Witam. Chciałabym się z wami podzielić obserwacjami na temat trybu życia mojej żółwiczki, ale również zadać pytanie. Żółw lamparci, czyli niezimujący. Odkąd go mam (początek października) żółw był aktywny średnio 5 godzin dziennie. Wstawał ok. 6:30, jadł, pokręcił się po terrarium, wykąpał, powygrzewał i ok 11-12 chodził spać, mimo że lampki paliły się do 17. Czasami wieczorkiem gdzieś się przemieścił, ale tylko tyle. Wydawało mi się to za mało, ale słyszałam że u żółwi nawet nie zimujących aktywność zimą nieco spada. W ciągu dnia w domu miałam raczej zimno więc w terrarium oprócz UVB miałam żarówkę grzewczą 40W, czerwoną do dogrzania 50W i promiennik ciepła 60W. Terrarium w połowie przykryte. Mimo tego temp. w części terrarium mniej ogrzewanym (pod pokrywą) wynosiła 19-20 stopni. W nocy zostawał promiennik, temp. w całości terrarium ok 20 stopni, pod promiennikiem ok 24, ale żółw spał tam gdzie chłodniej. Tydzień temu przeprowadziłam się do nowego domu. Niestety problemy z piecem, temperatura w domu jeszcze niższa niż w starym. Czerwoną żarówkę zamieniłam na drugą lustrzankę 60W. Mimo tego w części nieogrzewanej pod pokrywą temperatura spada do 18 stopni w dzień. Żółwiczka śpi zawsze w miejscu gdzie temp. wynosi ok 19-20 stopni. W Holandii zima stulecia wciąż trzyma. Jednak.. Już w ciągu kilku pierwszych dni po przeprowadzce (akurat był weekend) zaobserwowałam że jest bardziej aktywna. Wstaje ok 6:30, ale spać idzie dopiero ok. 13-14. W tym tygodniu gdy wracam z pracy ok 16:30 żółwiczka jeszcze nie śpi. Jest to nieco zadziwiające że mimo spadku temperatury w terrarium aktywność żółwia wzrosła.
Wiem że dla żółwia lamparciego temp. w dzień powinna wynosić w najchłodniejszym miejscu 25 stopni a w nocy 22. Pomyślałam że przyczyną może być nie tyle temperatura co dodatkowe źrodło światła jakim jest lustrzanka 60W.
Nie wiem tylko jak sobie tłumaczyć jej wybór miejsca do spania. W nocy ma do wyboru miejsca gdzie temp. wynosi od 18 do 24 stopni i wybiera zawsze to najchłodniejsze. Czy powinnam ją jakoś "zmuszać" do spania przy wyższej temperaturze? Na razie nie mam możliwości podniesienia bardziej temp. w terrarium, czy jest sens przenosić żółwia podczas snu w cieplejsze miejsce?
Stefanka

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Wzrost aktywności żółwia
« Odpowiedź #1 dnia: 09.02.2010, 22:36:03 pm »
Ja co prawda z żółwiami lamparcimi nie mam za dużego doświadczenia, ale wydaje mi się, że jej wzrost aktywności może być rzeczywiście spowodowany dodatkowym źródłem ciepła i światła - to działa z reguły na większość żółwi. Ale aktywność żółwi nie jest związana tylko ze światłem, czy też ciepłem, ale i z.... ciśnieniem powietrza. Żółwie są zwierzętami bardzo wyczulonymi na takie sprawy, co się z kolei odzwierciedla na ich samopoczuciu (z resztą u ludzi jest nie inaczej). Być może w ostatnich dniach ciśnienie zmieniło się na tyle, że pobudziło to żółwia do większej aktywności?! A może to Twoja przeprowadzka - a co za tym idzie i nowy dom żółwia - bardziej mu spasował niż poprzedni, przez co stał się aktywniejszy?!  - trudno to tak jednoznaczenie ocenić, ponieważ i wyższa temperatura, i ciśnienie jak i nowy lokum odzwierciedlają się na samopoczuciu zwierzęcia.

A jeśli chodzi o jej "nawyk" spania w miejscu, gdzie panuje niższa temperatura to ja bym się za bardzo aż tak tym nie przejmował. Najważniejsze, żeby żółw mógł sobie takie miejsce (o wyższej i niższej temp.) wybrać - Twojemu widocznie odpowiadają do spania te niższe.    
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Wzrost aktywności żółwia
« Odpowiedź #2 dnia: 10.02.2010, 00:47:56 am »
Jest to całkowicie normalne zachowanie. Żółwie lamparcie między listopadem a styczniem przechodza okres "spoczynku" i zmniejszonej aktywności. Wtedy faktycznie potrafią rano wstać, najeść się, pogrzać, przejść z 2x po terra i iść spać nawet w okolicach południa. Najgorzej jest w ciemne i zimne grudniowe dni. Potem w miarę wydłużania dnia ich aktywność rośnie. Moje też tak miały - jak w grudniu i jeszcze na poczatku stycznia wracałam z pracy to oba już spały, w weekendy jak byłam w domu to godzina 13, max. 14  i też już spały, a od jakiegoś tygodnia dni śpi tylko Leoś, a żółwiczka się jeszcze wygrzewa w okolicach 17.
To nie dodatkowe źródło ciepła czy oświetlenie tylko pora roku. Teraz powinna być aktywna coraz dłużej. 

CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ