Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 20.04.2024, 13:10:42 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Komentarze do artykułu "Zarys kosztów i problemów związanych z hodowlą żółwia lądowego" [wątek archiwalny]  (Przeczytany 10871 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Tutaj możemy umieszczać komentarze na temat artykułu:
"Zarys kosztów i problemów związanych z hodowlą żółwia lądowego"

http://www.zolw.info/podstawy/zarys-kosztow-i-problemow-zwiazanych-z-hodowla-zolwia-ladowego.html
« Ostatnia zmiana: 19.09.2007, 19:20:54 pm wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Artykuł jest fajny tylko moze mi ktoś powiedzieć ile średnio płacicie za prąd tak tylko wliczając to co idzie z terra, mozecie to jakos policzyc, nie musi być dokładnie. Interesuje mnie to tak około.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Nie idzie tego policzyć. Ja mieszkam sama z żółwiem (mąż pracuje za granicą). I z moich obserwacji mogę powiedzieć tylko tyle, że Tusiek zużywa dwa razy więcej prądu niz ja. U niego świetlówka pali się cały dzień, lampka pali się cały dzień! A ja co! Obejrzę jakiś film w telewizji, raz w tygodniu zrobię pranie, czasami siądę do kompa, swiatło pali sie tylko wieczorem i to niedługo bo wcześnie chodzę spać. Gdyby nie Tusiek rachunki byłyby o wiele niższe! hehe ;D
TUPTUŚ

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
ale to znaczy, że świecisz 12 h tuskowi przynajmniej takwięc ile to moze wynieśc 50, 100, 120 zł ? Muszę wiedziec co i ile

http://www.terrarystyka.pl/index.php?option=com_remository&Itemid=36&func=fileinfo&id=4

może tym programem uda Ci się policzyć, to powiesz jaki masz wyniki. Musze uwzględnic koszty bo, aby w przyszłości trzymać zółwia, albo będe musiał na to zrobić, albo zrezygnować z czegos innego.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Bartku to da się dość łatwo policzyć., choć dość szacunkowo bo ciężko ustalić ile faktycznie każda lampa pobiera pradu, to co pisze na opakowaniu to jest bardzo orientacyjne, najlepsze byłoby użycie miernika.

No wiec szacujemy...

Najpierw trzeba ustalić ile mocy pożerają obie lampy. Załóżmy że lustrzanka 60W a UVB 26 W, czyli mamy w sumie 86 W. Teraz ustalamy ile godzin dziennie te lampki sie świecą, załóżmy znów że obie świeca się po 12 godzin dziennie czyli mamy 12 * 86W = 1032 W = 1,032 kW (czyli mamy nieco ponad 1 kilowatogodzinę).
Teraz trzeba sprawdzic ile kosztuje 1 kWh u naszego dostawcy energi, mnożymy razy 1,032 i mamy dzienny koszt zużycia energii przez żółwika.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Nie wiem czy dobrze policzylam, wyszło mi 12 zł za miesiąc, ale do tego doliczyłabym jeszcze codziennie żuzycie ciepłej wody, to są oczywiscie grosze ale jest (kąpiel, wyparzanie miseczek, no i kamieni po ewentualnej kupce).
TUPTUŚ

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Dzięki Beata, ja poprostu nie wiedizałem ile kosztuje u mnie 1 jednostka prądu, że tak powiem, musze się zapytać.

Ale dzięki za wyliczenia nawet jeśli zapłacę ze wszystkim prąd, woda jakieś straty 50 zł no i odzielnei pokarm to jest ok.