Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 18.04.2024, 12:21:49 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw gigant? Potrzebna rada  (Przeczytany 3195 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline peppapigo

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 83
  • Reputacja: 2
Żółw gigant? Potrzebna rada
« dnia: 08.01.2016, 16:20:41 pm »
Witam.

Miałam napisać w swoim "Leonowym" wątku, ale stwierdziłam, że tutaj pewnie temat będzie bardziej widoczny.

Otóż zaczynam się niepokoić wielkością i wyglądem mojego żółwia. Żółw ma mniej więcej 4 lata (prawie 3 lata jest ze mną) i przez ostatni rok po prostu rośnie jak szalony. Z tego, co słyszałam, to żółwie powinny rosnąć powoli, a ten skubaniec po prostu przechodzi samego siebie, naprawdę. Nie dość że jest wielki to do tego ciężki. Kolega miał żółwia jeszcze rok przede mną, a obecnie mój Leon jest od niego na pewno dwa razy większy.

Stąd moje pytanie - co robię źle? Czy żółwia można przekarmiać?

Lampa grzewcza jest, UV też, podłoże to torf, woda zmieniana codziennie i chętnie pita, temperatura około 30 stopni, wilgotność w dzień 50, w nocy koło 70. Je najchętniej cykorię (dostaje szału), do tego rukolę, roszponkę, liście rzodkiewki. Susz się nie sprawdza, nawet jak moczyłam go razem z roszponką. Jeść dostaje rano około 8-9, pożera zazwyczaj wszystko. Ostatnio rzadko wychodzi w ciągu dnia, ale wcześniej koło 15-16 wychodził na żer i też wtedy dostawał (jak nie dostanie, rozwala domek, drapie i generalnie jest mocno zły). Co jakiś czas, ale nie jakoś bardzo często, sypię mu pokarm wapnem.

Żółw nie ma równe skorupy, ma wypustki, chyba mu się robią piramidy.
Zdjęcia sprzed chwili, dla zoobrazowania.
http://files.tinypic.pl/i/00743/06ieo1s6b6dk.jpg
http://images.tinypic.pl/i/00743/gd2wz6rt5jl7.jpg

Drodzy specjaliści, pomóżcie! Nie wiem, czy się martwić, czy zaakceptować, że taki mi się duży okaz po prostu trafił...

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw gigant? Potrzebna rada
« Odpowiedź #1 dnia: 08.01.2016, 18:11:31 pm »
Tarczki nie rozeszły się prawidłowo, faktycznie coś z tym wzrostem nie tak. Dieta nie za ciekawa, przymuś go do suszu robiąc głodówkę i tyle. Żółwia jak najbardziej można przekarmić. Nieważne że łobuzuje, ma dostawać jeść tylko rano i tyle.

Offline peppapigo

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 83
  • Reputacja: 2
Odp: Żółw gigant? Potrzebna rada
« Odpowiedź #2 dnia: 08.01.2016, 20:08:36 pm »
Ok, na początek w takim razie jedzenie raz dziennie. Piszesz, że dieta nie jest zbyt ciekawa, więc jeśli tego suszu nie tknie, to co jeszcze mam mu dać? Latem normalnie wszystko zjada z podwórka.

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: Żółw gigant? Potrzebna rada
« Odpowiedź #3 dnia: 08.01.2016, 20:21:06 pm »
Dieta przede wszystkim niskobiałkowa. Skoro rośnie jak szalony to IMO ma za dużo białka w pokarmie, sprawdź rośliny którymi go karmisz pod tym kątem.