Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 00:04:43 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw grecki spadł z niewielkiej wysokości.  (Przeczytany 4616 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Nikko

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Żółw grecki spadł z niewielkiej wysokości.
« dnia: 17.03.2016, 22:42:25 pm »
Witam. :)
Od niedawna młodego żółwia greckiego.
Dzisiaj, przy kąpieli, przez moją nieuwagę (na chwilę wyszłam z łazienki) Juliusz Słowacki (jest to umowne imię, dopoki nie określi się jego płci ;)) wywrócił miskę z wodą, wyszedł z niej i spadł z ok. 85 cm na dywan łazienkowy. Oczywiście od razu po upadku dokładnie obejrzałam jego skorupę, ale nie zauważyłam żadnych pęknięć ani ubytków. Sama gadzinka też zachowywała się normalnie, był tylko nieco przestraszony na początku. Po włożeniu do terrarium również nie zauważyłam niepokojących oznak, zjadł wszystko, co miał w misce, poleżał pod lampą i ok. 22 poszedł spać.
Czy mogło stać mu się coś podczas tego wypadku? Mógł doznać urazów wewnętrznych? Mieszkam w małym miasteczku, i wizyta u tutejszego weterynarza raczej odpada, ponieważ absolutnie nie zna się na gadach, ewentualnie musiałabym jechać do kliniki oddalonej o 60 km, ale czy, skoro upadek (raczej) nie był bardzo groźny, jest sens narażania zwierzaka na taki stres?
Pozdrawiam. :)

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: Żółw grecki spadł z niewielkiej wysokości.
« Odpowiedź #1 dnia: 18.03.2016, 11:45:14 am »
Jeśli na pewno spadł na dywan i jest żółwikiem młodym (a więc lekkim) to całkiem możliwe że nic poważnego mu się nie stało. Jeżeli jednak jest inaczej to miej świadomość  że żółw może zdechnąć nawet kilka miesięcy po tego typu urazie. Wizyta u byle weterynarza nic ci nie da bo tu trzeba by zrobić jakieś badania organów wewnętrznych i szkieletu (USG, rentgen) oraz postawić rzetelną diagnozę a to możliwe jest tylko u żółwiowego specjalisty. Tanio nie będzie a w dodatku co taki weterynarz może w razie gdyby jednak stwierdził jakieś urazy wewnętrzne? Wśród moich znajomych właśnie upadki z wysokości i psy były najczęstszą przyczyną zgonów ich żółwi.

Offline Nikko

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw grecki spadł z niewielkiej wysokości.
« Odpowiedź #2 dnia: 18.03.2016, 15:23:37 pm »
Dziękuję za odpowiedź. No właśnie też uważam, że nie msensu stresować go wizytą u "naszego" weterynarza. Obserwuję zwierzaka dzisiaj od rana, i zachowuje się normalnie, je, porusza się bez problemu, jest zainteresowany otoczeniem, więc mam nadzieję, że wszystko ok, w końcu żółwiom w środowisku naturalnym też przydarzają się różne 'wypadki'. Przejdę się jednak z nim do zoologicznego, który prowadzi pani - specjalistka od gadów. Prześwietlenia nie zrobi, ale może zwrócić uwagę na to, czego nie zauważyłam. Oby było wszystko dobrze z nim, bo jak to zobaczyłam, to byłam przerażona.  Gdybym wiedziała, że taki maleńki żółwik bez problemu wywróci ciężką, metalową misę wypełnioną wodą, to w życiu bym nie wyszła z tej łazienki! Co ciekawe, nigdy przy mnie nawet nie próbował tego robić. :p

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Żółw grecki spadł z niewielkiej wysokości.
« Odpowiedź #3 dnia: 22.03.2016, 14:04:24 pm »
Z żółwiem jak z dzieckiem, zostaw na chwilę a dowiesz się, że niemożliwe jest możliwe.
Miejmy nadzieję, że ta "przygoda" mu nie zaszkodziła.
Obserwacja wskazana. Jeśli doszło do urazu wewnętrznego, to tak jak u ludzi tak i u zwierząt objawy będą podobne tylko mniej lub bardziej nasilone i mogą nie występować od razu. Zwracaj uwagę na skórę i pancerz, przebarwienia, krwawe podbiegnięcia. Dobra metoda to robienie zdjęć pupila z różnych stron, aby nie mieć wątpliwości czy ta plamka to nowa czy już była.
Obserwuj wydzieliny. Kał i mocz przede wszystkim. Gdyby było coś niepokojącego w środku to na pewno po jakimś czasie objawi się właśnie w nich.
Tak poza tym to zwracaj uwagę jak żółw się zachowuje, apetyty, jak oddycha. Nie wpadaj od razu w panikę, lecz obserwuj, nawet notuj. Poznasz lepiej jego zachowanie i zdobędziesz pewność co do stanu zdrowia.
Pamiętaj taki pupil jest jak dziecko :) ciągła obserwacja i za jakiś czas powiesz nawet jakie ma wzory na skorupie :)
Pozdrawiam