Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 02:05:10 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: żółw promienisty abc, czyli zbieram wiedzę  (Przeczytany 3796 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dortyy

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
żółw promienisty abc, czyli zbieram wiedzę
« dnia: 19.08.2015, 09:00:10 am »
Cześć kochani, ;)
znów zgłaszam się do was z pomocą, tym razem o informację na temat hodowli żółwia promienistego, otóż piszę artykuł/opis a  w praktyce nie mam i nie miałam nic wspólnego  z tym gatunkiem.
Jak zawsze mam problem z wilgotnością i tym jak sobie z nią poradzić w terrarium wewnętrznym. To co teraz tu zamieszczę pochodzi z niemieckiej strony www.radiata.ch wilgotność na pułapie  70-80%, czytałam w pewnych artykułach ( głownie angielskojęzycznych) że podłoże cyprysowe się nadaję, bo dobrze chłonie wilgoć, jednak w naturalnym środowisku A.radiata wysoka wilgotność nie jest efektem odparowania wody z gleby, tylko sublimacją wilgotnego powietrza.
W warunkach zamkniętych zbiorników i zwilżania podłoża w efekcie tworzymy układ zamknięty ( podłoże paruje pod wpływem źródła ciepła, skrapla się pod sufitem i znów wraca do podłoża) i wylęgarnie bakterii, które mogą spustoszyć układ oddechowy naszego podopiecznego. Jak więc poradzić sobie z wilgotnością, terrarium otwarte rozwiązuje nam problem? tylko jak w takim utrzymać wilgotność na tak wysokim poziomie i jak urządzić terrarium wewnętrzne/zewnętrzne.

Odnośnie diety, jakie podajecie ziółka i trawy?
Z góry dziękuję za pomoc, efekt pracy umieszczę też tutaj na forum :)

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: żółw promienisty abc, czyli zbieram wiedzę
« Odpowiedź #1 dnia: 19.08.2015, 10:44:47 am »
co do diety nie wypowiem się bo nie chcę siać hejtu.
Ale by zwiększyć wilgotność możesz zastosować ultradźwiękowy generator pary wodnej.
W grę wchodzi zamknięte terrarium.
Ja mając lamparty uzyskuje wysoką wilgotność nie tylko przez zraszanie podłoża a także przez to że w pobliżu lampki grzejnej mam miskę z wodą.