Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 18:49:31 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw - pytania  (Przeczytany 7048 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline neff

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 1
Żółw - pytania
« dnia: 09.08.2017, 17:07:45 pm »
Jest to mój pierwszy post tutaj i postanowiłam, że to do was zwróce się z następującymi zapytaniami.

Krótka historia:
Jakiś czas temu jechałam do pracy, mijając coś, co z daleka wydawało się kamieniem. Tutaj następuje poprawka, nie był to kamień, a zółw znajdujący się na środku drogi. Początkowo miał być odtransportowany w bezpieczne miejsce, czyli pobliskie krzaki. Ostatecznie po kilku minutach wróciłam. W obecnej chwili jestem szczęśliwą posiadaczką żółwia.

Tutaj padają następujące pytania:

1. Jaki to gatunek żółwia?
Z żółwiami nigdy wcześniej nie miałam styczności, także zaczne od podstaw. Dodam, że żółw ma po 5 pazurków z przodu i po 4 z tyłu. W internecie wyczytałam, że to cecha charakterystyczna dla żółwia greckiego, a zółte paski przy jego szyi sugerowałyby, że to żółw grecki żółtolicy. Zgadza się czy zupełnie ide w złym kierunku?

- Żółw ma swoje terrarium i na zdjęciach jest on właśnie w mieszance ziemi. Zakopuje się w niej i to całkiem głęboko, nie widać go. To typowe dla żółwi?

2. W jakim wieku może być zwierzak? Jest mały, więc wiadomo, że młody.

3. Jakie oświetlenie byłoby dla niego dobre? Czytałam, że może być jedna lampka, która zawiera promieniowanie uva i uvb oraz promieniowanie podczerwone (dające ciepło) lub dwie osobne lampki (jedna z promieniowaniem uva i uvb, a kolejna dająca tylko ciepło). Dobrze to zrozumiałam? Jakie lampy polecacie? Jakie firmy oraz moc lamp byłyby odpowiednie dla takiego żółwia?

5. Żywienie - a mianowicie co mu dawać, a czego unikać? Kupiłam gotowy granulat z dodatkiem gammarusa, ale nie jje tego. Do tej pory dawałam mu zieleninkę - mniszek, babka lancetowata, koniczyna - to zjadał. Zdarzyło mi się również dać mu w małej ilości pekinkę, również ją zjadał. Co warto jeszcze dodać? W zoologicznym widziałam suszonego gammarusa, byłby on odpowiedni dla małego żółwia?

6. Co powinno się zawierać w prawidłowo wyposażonym terrarium?

7. Jakies niezbędne dodatki dla żółwia? Czytałam, że warto byłoby kupić wapno - tylko jakie?

8. Jakieś uwagi, porady dla mnie jako początkującego właściciela? Ktoś chcialby dodać coś od siebie? Chętnie poczytam.

Narazie tyle pytań ode mnie, ale myśle, że będzie ich jeszcze więcej. Z góry dziękuje za odpowiedzi. W załącznikach daje zdjęcia żółwia :)
« Ostatnia zmiana: 09.08.2017, 17:09:17 pm wysłana przez neff »

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Żółw - pytania
« Odpowiedź #1 dnia: 09.08.2017, 17:24:43 pm »
Witaj:) Przede wszystkim jest to żółw wodno lądowy i potrzebuje dostępu do wody.

Offline neff

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 1
Odp: Żółw - pytania
« Odpowiedź #2 dnia: 09.08.2017, 17:58:00 pm »
Witaj:) Przede wszystkim jest to żółw wodno lądowy i potrzebuje dostępu do wody.

Ma dostęp do 'baseniku'. Skąd wiadomo, że wodno-lądowy?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Żółw - pytania
« Odpowiedź #3 dnia: 09.08.2017, 18:02:37 pm »
chinemys reevesi - w sieci jest sporo informacji na ich temat. Mógł komuś uciec więc należałoby zgłosić znalezienie straży miejskiej, lokalnemu schroniku, porozwieszać ogłoszenia i na jakiejś lokalnej grupie facebookowej wrzucić informację o znalezieniu.

Offline neff

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 1
Odp: Żółw - pytania
« Odpowiedź #4 dnia: 09.08.2017, 18:32:11 pm »
chinemys reevesi - w sieci jest sporo informacji na ich temat. Mógł komuś uciec więc należałoby zgłosić znalezienie straży miejskiej, lokalnemu schroniku, porozwieszać ogłoszenia i na jakiejś lokalnej grupie facebookowej wrzucić informację o znalezieniu.

Pytałam znajomych, dodatkowo na facebooka wrzuciłam post o znalezieniu zółwia, brak odzewu.

Offline neff

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 1
Odp: Żółw - pytania
« Odpowiedź #5 dnia: 09.08.2017, 18:34:39 pm »
chinemys reevesi - w sieci jest sporo informacji na ich temat. Mógł komuś uciec więc należałoby zgłosić znalezienie straży miejskiej, lokalnemu schroniku, porozwieszać ogłoszenia i na jakiejś lokalnej grupie facebookowej wrzucić informację o znalezieniu.

Pytałam znajomych, dodatkowo na facebooka wrzuciłam post o znalezieniu zółwia, brak odzewu.
Po czym rozpoznajesz, że jest to żółw chiński?

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Żółw - pytania
« Odpowiedź #6 dnia: 10.08.2017, 17:41:12 pm »
Witaj na forum!.
Twój żółw potrzebuje akwaterrarium z częścią lądową .

Offline krzewyozdobne

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
    • krzewy ozdobne
Odp: Żółw - pytania
« Odpowiedź #7 dnia: 03.10.2017, 16:46:47 pm »
Kenet ma racje, Twój żółw powinien mieć zapewnione warunki wodno-lądowe.