Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 08:08:06 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zwady żółwi  (Przeczytany 3012 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Slaw-o

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Zwady żółwi
« dnia: 08.09.2014, 09:30:10 am »
Witam!

Posiadam 2 żółwie stepowe, które są razem w terrarium od zawsze, od maaalutkiego i są rodzeństwem.
Wiem, że obydwa żółwie to samiec i samica, które teraz mają po 3 lata.
Ostatnio musiałem przenieść jednego (większego troszeczkę) żółwia do innego terrarium, bo zaczął gryźć drugiego, który nie oddaje tylko ucieka.
Nie wiem o co chodzi... Zawsze były razem i nigdy nie było żadnego problemu, nawet "dogadywały" się ze wszystkim.
Martwię się czy coś mogło się stać, a chętnie rozwiązałbym problem na tyle pokojowo, żeby żółwie nadal mieszkały razem.

Proszę pisać, jeśli za mało informacji zamieściłem.
Proszę o pomoc :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Zwady żółwi
« Odpowiedź #1 dnia: 08.09.2014, 10:23:08 am »
Jeśli masz parę - to prawdopodobne jest, że samczyk dojrzał i "zaleca" się w ten sposób do samicy. Obawiam się, że będziesz je musiał trzymać osobno, bo on ją tak będzie męczył i męczył. Co najwyżej połączyć je możesz próbować na dużym wybiegu.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Slaw-o

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Zwady żółwi
« Odpowiedź #2 dnia: 08.09.2014, 11:53:15 am »
Czytałem o tym, że to takie żółwie zaloty, ale nie przypuszczałem że to tak wygląda. Na szczęście mam jeszcze jedno duże, wolne terrarium i zapasowe żarówki, także separacja chyba będzie konieczna  :(

Mam jeszcze dwa problemy:
Pierwszy: Z siedmiu żółwi jeden w ogóle wykazuje agresję do każdego innego w postaci gryzienia.
Dosłownie widząc żółwia zaczyna kiwać głową, "biec" do niego i atakuje.
Przez cały czas biedaczek nie mógł wychodzić bawić się ze wszystkimi na wybiegu na ogrodzie, bo atakował i musiałem mu zrobić osobny wybieg.
Zupełnie nie rozumiem tej agresji wobec obu płci i wszystkiego. Nie wiem co mu w główce siedzi... Adoptowałem go i w poprzednim domu chodził po podłodze, był źle karmiony i traktowany i młody już nie jest. Wiem, że ma pewne problemy, ale myślałem że zmiana otoczenia na przytulne terrarium pomoże. Jednak zero integracji już od roku.

Drugi: Mam bardzo duże oszklone terrarium, które z trzech stron jest zasłonięte "ścianą". Jedna żółwica przez szybę ma widok na pomieszczenie, czyli dla niej dużą przestrzeń i zamiast chodzić po ładnym, dużym terrarium to drapie ciągle tą szybę. Próbuje bezskutecznie się przebić i przez pół dnia łazi tak od ściany do ściany. Wszystko jest dobrze zamontowane - za gorąco jej nie jest. Głodna/spragniona - nie jest. Przestrzeń - duża. Wcześniej dwa inne żółwie wykazywały takie tendencje do zwiedzania świata pozaterrariowego, ale przeszło im po jakimś czasie. Co robić z nią? Osłonić wszystkie ściany?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Zwady żółwi
« Odpowiedź #3 dnia: 08.09.2014, 18:30:12 pm »
Żółwie nie bawią się ze sobą. Samce raczej zawsze są skazane na samotność, chyba że trafi się wyjątkowo spokojny osobnik, plus duży wybieg - wtedy można próbować trzymać w haremie ( czyli samiec plus kilka samic).
Żółwie nie rozumieją, że szkło jest przeszkodą, przez którą nie da się przejść. Zasłoń wszystkie śniany bo się będą ciągle męczyć zamiast korzystać z fajnego terro ;)