Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 20.04.2024, 11:07:35 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zwyczaje żółwi, długość życia, robaki...  (Przeczytany 16896 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Jak długo żyje żółw?
« Odpowiedź #15 dnia: 07.12.2006, 12:07:28 pm »
Ja myslę inaczej, może dlatego, że widziałam żółwia na wolności. Był podrapany i pogryziony przez drapieżniki, skorupa zdeformowana, pazury tak długie i wrosniete w łapki, że biedak ledwo chodził, nie mówiac już o tym, że był tak brudny, że nie widać było czy jego skorupa ma wogóle jakiś kolor!!! Widok poprostu żałosny. Natura jest cudowna i wspaniała ale bardzo niebezpieczna. Poza tym żółw sam siebie nie potrafi pielęgnować. Te pazurki - biedny gad. Niepotrzebnie go spotkałam - wyłam później cały wieczór. Widać, że był już słaby a napewno był młody bo był malutki, teraz to juz napewno jakieś zwierzę go wykończyło!
TUPTUŚ

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Jak długo żyje żółw?
« Odpowiedź #16 dnia: 07.12.2006, 15:26:14 pm »
Wszystko to jest selekcja naturalna, przetrwają tylko te żółwie które mają szczęście i zdrowie.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Jak długo żyje żółw?
« Odpowiedź #17 dnia: 08.12.2006, 14:59:34 pm »
Ja myslę inaczej, może dlatego, że widziałam żółwia na wolności. Był podrapany i pogryziony przez drapieżniki, skorupa zdeformowana, pazury tak długie i wrosniete w łapki, że biedak ledwo chodził, nie mówiac już o tym, że był tak brudny, że nie widać było czy jego skorupa ma wogóle jakiś kolor!!! Widok poprostu żałosny.

Hmm dziwne bardzo, wprawdzie nie widziałam na żywo gadzinek w naturalnym środowisku ale oglądałam zdjęcia z fotoreportaży, na których mozna było zobaczyć piękne, zdrowe i witalne gadzinki. Żółw jest zwierzęciem z pozoru nieporadnym i słabym ale w swoim naturalnym środowisku potrafi o siebie zadbać bo jest po prostu wspaniale do niego dostosowany. Co więcej - dostosowanie to jest na tyle dobre, że mimo upływu milionów lat żółwie w swej formie nie zmieniły się znacząco, są podobne do swoich prapraprzodków z czasów kiedy wiele gatunków zwierząt jeszcze nie istniało i długo nie miało istnieć. Są to więc faktycznie takie "żywe skamieliny".

Co do tego żółwia widzianego na wolności - mogło być różnie. Wydaje mi sie że mógł to być jakiś od urodzenia słaby i chory osobnik, czyli praktycznie skazany na zagłade w ramach selekcji naturalnej albo - choc jest to mało prawdopodobne lecz teoretycznie nie wykluczone - żółw hodowlany który się urwał komuś i był już przez właściciela zaniedbany a sam nie potrafił sie odnaleźć na wolności.
Jeszcze inna możliwość która mi sie nasuneła to taka, że ludzie zajmując coraz większe tereny, budując drogi, pola uprawne itp. niszczą stopniowo naturalne siedliska zwierząt i w takim zmienionym otoczeniu moga one miec problem się odnaleźć.
To wszystko jest jednak zgadywanka, jaka była prawdziwa historia żółwia nie dowiemy się już nigdy...
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Jak długo żyje żółw?
« Odpowiedź #18 dnia: 08.12.2006, 15:10:13 pm »
Myślę, że był poprostu słabym osobnikiem i tyle... :'(
TUPTUŚ

Offline Piotr_K

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 234
  • Reputacja: 1
Odp: Jak długo żyje żółw?
« Odpowiedź #19 dnia: 03.02.2007, 22:35:10 pm »
A ja potwierdzam zdanie Beaty. Też naczytałem się o żółwiach, i te wszystkie "dzikie" gadzinki wyglądały pięknie itp. Jeśli by był słaby osobnik, to już dawno by nie żył.