Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 24.04.2024, 20:56:54 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zwyczaje żółwi, długość życia, robaki...  (Przeczytany 16921 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Zwyczaje żółwi, długość życia, robaki...
« dnia: 09.11.2006, 19:49:32 pm »
Żółw nie może mieć mieszanki ziemi z piaskiem. Podjadając to może zapchać sobie jelita co prowadzi do śmierci.

Zgoda, może podjadać i się zapchać, ale w sumie jakby się nad tym zastanowić w naturze żółw kopie nory i co za tym idzie ma kontakt z luźną ziemią, niewykluczone że i ją podjada (w każdym razie ma taka możliwość.)
To taka luźna uwaga, bo zasadniczo zgadzam się że jest to ryzyko i niebezpieczeństwo, zwłaszcza w kontekście kamieni, które mogą się w takiej ziemi znajdować.

A co do mieszanki piachu i ziemi jako podłoża to miałam na myśli raczej taką ubitą warstwę, w której rosłyby rośliny, czyli w zasadzie jakby darń, ale nie wykopaną z ogródka (bo taka szybko padnie) ale taką, na której byłyby wysiewane roślinki, podlewane.
« Ostatnia zmiana: 10.11.2006, 18:30:20 pm wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Urządzenie terrarium2
« Odpowiedź #1 dnia: 10.11.2006, 12:21:52 pm »
Tak, w naturze podjadają i dlatego w naturze żyją krócej niż w niewoli, i dlatego wszystkie żółwie w naturze maja robale, itd, itp.
TUPTUŚ

Offline still

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
    • SERWIS O ŻÓŁWIACH LĄDOWYCH
Odp: Urządzenie terrarium2
« Odpowiedź #2 dnia: 10.11.2006, 12:29:00 pm »
hmm z jednym i drugim się zgodzę tylko połowicznie
z pierwszym odnośnie piasku i że żyją krócej to .... z tego co wiem taki żółwik w naturze żyje całkiem długo często dłużej niż te w niewoli a to za sprawa npo tego że zapada w sen zimowy i letni co do robaków to i na roślinach które zjadają mogą się takowe znajdować lub ich jajeczka. Ale tak wogóle to zwierzęta żyjące w naturze same sobie krzywdy nie robią i wiedzą co dla nich dobre.
-życie dostarcza więcej wrażeń niż fikcja-

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Urządzenie terrarium2
« Odpowiedź #3 dnia: 10.11.2006, 12:39:44 pm »
Nie mam wprawdzie danych ile żyją, ale jest hipoteza która zakłada że dziko żyjące żółwie stepowe przykładowo jedzą niektóre rośliny trujące dla ssaków, być może właśnie na ich działanie odrobaczające. Taką rośliną jest na przykład Papaver pavoninum, Koelpinia linearis, czy Ceratocephalus falcatus.
Ostatni z wymienionych gatunków zawiera toksyczną ranunkulinę, podobnie zresztą jak nasze, krajowe jaskry, które - choć dla ssaków silnie trujące - nie są toksyczne dla żółwi.
« Ostatnia zmiana: 10.11.2006, 16:05:21 pm wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Urządzenie terrarium2
« Odpowiedź #4 dnia: 10.11.2006, 14:44:41 pm »
Na wolności czycha na żółwie wiele niebezpieczeństw. Jeżeli nie dopadnie go wcześniej jakiś drapieżnik (np, ptaki rzucają żółwiami o skały, żeby rozbić skorupę i zjeść go) to żółw zdycha po kilkudziesięciu latach lub wcześniej z zarobaczenia. Natomiast przyznać trzeba, że w niewoli nasze żółwiki są wychuchane, wydmuchane, wypieszczone, odrobaczone, pazurki obcięte, ciepełko włączone, jedzonko podsunięte. Dlatego w wielu opracowaniach o żółwiach napisane jest o tym, że na wolności żółwie żyją kilkadziesiąt lat lub mniej, a pod opieką człowieka jest w stanie dożyc stu lat lub ponad sto. Chociaż założę się,że każdy żółwik wolałby mimo wszystko te kilkadziesiąt lat w naturze niż sto w niewoli.
TUPTUŚ

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Urządzenie terrarium2
« Odpowiedź #5 dnia: 18.11.2006, 11:08:14 am »
Na wolności czycha na żółwie wiele niebezpieczeństw. Jeżeli nie dopadnie go wcześniej jakiś drapieżnik (np, ptaki rzucają żółwiami o skały, żeby rozbić skorupę i zjeść go) to żółw zdycha po kilkudziesięciu latach lub wcześniej z zarobaczenia. Natomiast przyznać trzeba, że w niewoli nasze żółwiki są wychuchane, wydmuchane, wypieszczone, odrobaczone, pazurki obcięte, ciepełko włączone, jedzonko podsunięte. Dlatego w wielu opracowaniach o żółwiach napisane jest o tym, że na wolności żółwie żyją kilkadziesiąt lat lub mniej, a pod opieką człowieka jest w stanie dożyc stu lat lub ponad sto. Chociaż założę się,że każdy żółwik wolałby mimo wszystko te kilkadziesiąt lat w naturze niż sto w niewoli.

Jeśli ktoś sie dobrze opiekuje to może i są zadbane itd. i żyją długo, ale jak ma go jakiś smarkacz, który trzyma gada na ziemi? to juz jest inaczej.

Natura tak zrobiła, że zółwie jak mają robaki to instynktownie zdjedzą coś co zapobiegnie częsciowo je przynajmniej zlikwiduje, no ale mogę się myśli. Możliwe, że wiekszośc żółwi mimo to umiera na robaki.

Offline Onsen

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 52
  • Reputacja: 0
    • terrarium.com.pl
Odp: Zwyczaje żółwi, długość życia, robaki...
« Odpowiedź #6 dnia: 18.11.2006, 16:34:16 pm »
moim zdaniem masz racje.

Offline evereen

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: 7
Odp: Zwyczaje żółwi, długość życia, robaki...
« Odpowiedź #7 dnia: 18.11.2006, 23:41:17 pm »
Oj Agnieszko! Na jakiej podstawie tak pewnie stwierdzasz, ze wszystkie zolwie na wolnosci maja robale.
Zwierzeta maja naturalny instynkt. Widzialam kiedys w TV program o koniach (wiem, ze to nie zolwie ale problem ten sam). Pokazany byl projekt sprawdzajacy jak poradza sobie konie w naturalnych warunkach i czy mozliwe jest odtworzenie populacji dzikich koni (oczywiscie juz nie pamietam w jakim stanie USA i co to byla za organizacja). Wypuszczono na wolnosc kilka koni w roznej kondycji. I po roku, gdy zostaly przebadane okazalo sie, ze sa w swietnej kondycji i na co wlasnie zwrocili uwage naukowcy (wrecz byli zaskoczeni), pozbyly sie wewnetrznych pasozytow. To dlaczego zolwie nie???
Nie wierze w twoje stwierdzenie.
Ewa

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Zwyczaje żółwi, długość życia, robaki...
« Odpowiedź #8 dnia: 19.11.2006, 19:14:44 pm »
Nie wiem, poprostu czytałam o tym. Być może się mylę ale bardziej wierzę w swoją wersję. Na Majorce stanęłam oko w oko z dzikim żółwiem i widok był straszny: brud, smrud...
TUPTUŚ

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Jak długo żyje żółw?
« Odpowiedź #9 dnia: 27.11.2006, 19:42:09 pm »
http://testudo.draknet.sytes.net/index.php?option=com_content&task=view&id=25&Itemid=25

Nie mogę się z tym zgodzić, jest zupełnie na odwrót, to w naturze żółwie  żyją krócej a pod opieką człowieka są w stanie dożyć nawet 100 lat.
TUPTUŚ

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Jak długo żyje żółw?
« Odpowiedź #10 dnia: 28.11.2006, 11:47:09 am »
Ja powiem tak, że jeśli dobry hodowca, to żółw moż epożyć te 100 lat, ale jeśli wiadomo ktoś bez przygotowania to odrazu ten czas się zmniejsza.

W naturze taki żółw też może żyć długo jeśli ma dobre warunki, czyli dostęp do jedzenia wody, brak drapieżników. Długo można wymieniać za i przeci. Ja sądze, że to wszystko zależy od warunków.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Jak długo żyje żółw?
« Odpowiedź #11 dnia: 28.11.2006, 11:55:05 am »
Oczywiście, że tak, mówiąc o tym, że żółw pod opieką człowieka moze dożyć stu lat mam na mysli tylko bardzo dobre warunki. A w naturze to różnie bywa: główną przyczyną przedwczesnej śmierci są drapieżniki i zarobaczenie.
TUPTUŚ

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Jak długo żyje żółw?
« Odpowiedź #12 dnia: 28.11.2006, 14:43:10 pm »
A moim zdaniem to co stworzyła natura jest najlepsze, U człowieka żółw:

1. nie zawsze hibernuje
2. na 100% jednak jest przekarmiany
3. nie ma jednak super naturalnego słońca i czystości powietrza.

Te czynniki spełniają zarówno minimum, jak i maximum. Rzadko kiedy osiągamy optimum, co jednak myślę że skraca wiek żółwia.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Jak długo żyje żółw?
« Odpowiedź #13 dnia: 28.11.2006, 17:26:21 pm »
Ależ oczywiscie, że natura jest najlepsza!!! Ale stwarza więcej możliwosci szybkiego "wykitowania", oczywiscie zaznaczając cały czas dobre warunki u człowieka.
TUPTUŚ

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Jak długo żyje żółw?
« Odpowiedź #14 dnia: 28.11.2006, 18:32:03 pm »
A to prawda, ale żółw który nie zostanie zabity przez inne zwierze, napewno dożyje więcej niż w domu.
Pozdrawiam, Nulus!