Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 10:30:34 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółwie stepowe w chorzowskim ZOO  (Przeczytany 20134 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotr_K

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 234
  • Reputacja: 1
Odp: Żółwie stepowe w chorzowskim ZOO
« Odpowiedź #15 dnia: 02.05.2007, 18:05:29 pm »
Troszkę się pospieszyłem że nie długo :D
Do Dani lecę w wakacje :)

Ja nie widziałem zoo na Majorce. Jak masz zdjęcia to wstaw :)

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Żółwie stepowe w chorzowskim ZOO
« Odpowiedź #16 dnia: 02.05.2007, 19:00:45 pm »
W wakacje czyli niedługo! ;D
Zjęcia z Majorki są w galerii. To nie było zoo tylko oceanarium.
TUPTUŚ

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Żółwie stepowe w chorzowskim ZOO
« Odpowiedź #17 dnia: 02.05.2007, 21:09:39 pm »
ooo to teraz bardoz czekam na te fotki to będize anprawdę ważne, takie porównanie.

Offline Piotr_K

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 234
  • Reputacja: 1

Offline kontodousuniecia

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 219
  • Reputacja: 4
  • Posiadam żółwia stepowego
Odp: Żółwie stepowe w chorzowskim ZOO
« Odpowiedź #19 dnia: 04.07.2010, 21:09:43 pm »
dzisiaj byłem w chorzowskim zoo i żółwie mają duży wybieg. Naliczyłem ich 4 ale nie jestem pewien bo mogły się gdzieś schowac

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Żółwie stepowe w chorzowskim ZOO
« Odpowiedź #20 dnia: 18.09.2011, 21:05:23 pm »
To tak z nowości: byłam wczoraj w naszym Chorzowskim zoo, ale niestety nie moglam dokladnie wszystkiego oglądać, bo bylam tam z 1,5rocznym dzieckiem - a takiego malucha na sekunde z oka spuścić to już po nim.... ;) w każdym razie pawilon z gadami jest nieczynny - w remoncie. Na zewnątrz jest ladna woliera dla pustynnych (nie widzialam ich bo byłam przy niej kolo godz 18 i wszystkie się pochowaly). Są też młode marginatki doliczyłam się 5 sztuk, mają może z 5cm, maleństwa. Ich terro może nie luksus, ale czysto, miały UV i zieleninke w miseczce. Wygląda na to, że warunki się poprawią :)
Nie byłam w tym zoo chyba od 3 lat, więc te zmiany mogły już zacząć się wcześniej, ale dla mnie to bylo miłym zaskoczeniem :)

Offline sobs

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Reputacja: 1
  • Geochelone pardalis
Odp: Żółwie stepowe w chorzowskim ZOO
« Odpowiedź #21 dnia: 19.09.2011, 00:34:34 am »
Nie wydaje mi się, aby było lepiej. Ja byłem w tym roku dwa razy i ostatnio pawilon z gadami był już niby po remoncie, bo w nim byłem, ale może jakieś konkretne poprawki (w porównaniu do ZOO w Wrocławiu - lichutko Chorzów wypada nawet po tym owym remoncie), jutro wrzucę fotki pustynnych z dietą specjalistyczną jak na ZOO przystało, i inne fotki godne warunków w ZOO(te z żółwiami oczywiście). Kurcze, ale gdzie Ty marginatki widziałaś? Chociaż muszę zdjęcia zobaczyć. Ja nawet greków i stepów tam od roku nie widziałem.

Offline neo

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 561
  • Reputacja: 15
  • Posiadany gatunek Stigmochelys pardalis
Odp: Żółwie stepowe w chorzowskim ZOO
« Odpowiedź #22 dnia: 19.09.2011, 10:38:27 am »
margaritki widziałem 3 miesiące temu w takim małym terrarium zawieszonym na scianie własnie w tym budynku z gadami - teraz faktycznie podobno coś tam remontowali
In The Lap Of The Queen

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Żółwie stepowe w chorzowskim ZOO
« Odpowiedź #23 dnia: 19.09.2011, 10:42:54 am »
Byłam w zoo we Wrocławiu w sierpniu. Żółwi jest naprawdę sporo. Warunki mają bardzo różne. Niektóre korzystają ze słońca ale jakby nie było te najbardziej widowiskowe. Najmniej dopracowane jest miejsce dla stepów i greckich. Kupa udeptanego siana i nic więcej. Na którymś zdjęciu są takie terraria jedno obok drugiego. Małe straszliwie jak na moje oko a najciekawsze okazy tam w sumie siedziały. Pociecha tylko taka ,że wszystkie wcinały mlecz. Mam nadzieję, że to nie jedyny składnik w ich diecie.
Ale trzeba przyznać ,że się rozbudowują i coraz ciekawiej się tam robi.

Offline Agata

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 235
  • Reputacja: 13
Odp: Żółwie stepowe w chorzowskim ZOO
« Odpowiedź #24 dnia: 19.09.2011, 14:30:34 pm »
Mnie to bardzo zastanawia - zoo z założenia ma być między innymi placówką edukacyjną. Powinni więc stwarzać takie warunki, żeby ludzie mogli się na nich wzorować. Zamienienie piachu na zwykłą ziemię z gliną i posadzenie paru roślinek nie jest wielkim kosztem. Wybudowanie szklarni, albo okienek przepuszczających UVB też nie jest wielkim wydatkiem dla takiej placówki która może starać się o dotacje czy nawet 'adopcję zwierząt' przez osoby prywatne lub firmy. Myślę, że nawet jakby urządzili akcję na bezpłatną pomoc to znaleźli by się ludzie, którzy by poświęcili czas i mały wkład finansowy na poprawę warunków. Gdyby w warszawskim zoo coś takiego urządzili byłabym pierwszą osobą która by się zgłosiła do pomocy budowy wybiegów...
Nie ma jakiś standardów które musi zoo spełniać? Sytuacja żółwi w polskich zoo jest straszna. Zazwyczaj siedzą na piachu, ściśnięte jeden obok drugiego, bez UVB przez cały rok... dieta też pozostawia wiele do życzenia :( a naprawdę niewiele trzeba, żeby te warunki poprawić. Z Wege mieliśmy plan żeby pogadać z warszawskim zoo, jednak jakoś się ten plan rozmył. Jednak chyba trzeba to zrobić. Już nawet sama poświęciłabym miesiąc na wybudowanie wybiegów i poprawę warunków w pawilonach. I nie trzeba tutaj wiele pieniędzy na to. Wystarczy połazić po firmach, poprosić o jakieś darowizny w postaci surowców niezbędnych do budowy wybiegów w zamian za tabliczkę przy wybiegach z reklamą firm. Jak są takie co płacą co miesiąc pieniądze na wybranego zwierzaka w zamian za reklamę przy wybiegu to i pewnie znalazłyby się takie, które z chęcią podarowałyby jakieś paliki, drewno, siatki, kamienie...

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Żółwie stepowe w chorzowskim ZOO
« Odpowiedź #25 dnia: 20.09.2011, 15:51:08 pm »
Sobs, marginatki są w tym pawilonie gdzie małpy i te terraria na wbudowane w ściany np. z wężami (nawiasem mówiąc one też w warunkach najlepszych nie mieszkają....) z marginatkami był kameleon (kameleony widziałam 2 w tym zoo - obydwa dość chude).  Zdjęcie maluchów mam na telefonie, wstawie, tylko musze poczekać na chłopaka, bo sama chyba nie dam rady :P Terro miały faktycznie małe, jako podłoże troche kamyczków i mech, ale plus, że było już UVB i zielenina w miseczce, a nie warzywa.
Co do stepowych i greckich to ich tam w ogóle nie znalazłam.

Offline sobs

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Reputacja: 1
  • Geochelone pardalis
Odp: Żółwie stepowe w chorzowskim ZOO
« Odpowiedź #26 dnia: 21.09.2011, 11:15:21 am »
Tak, już mi neo przypomniał. Są z jemenami, Ty wstaw zdjęcie ja wstawię krótki filmik, bo znalazłem na kamerze.

Offline sobs

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Reputacja: 1
  • Geochelone pardalis
Odp: Żółwie stepowe w chorzowskim ZOO
« Odpowiedź #27 dnia: 04.10.2011, 20:43:07 pm »
Niestety post pod postem (ale w dobrym odstępie czasowym :D ), krótki filmik (będzie więcej) ZOBACZ

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Żółwie stepowe w chorzowskim ZOO
« Odpowiedź #28 dnia: 10.10.2011, 16:01:36 pm »
Na filmie widać 4 maluchy, ja w zoo doliczyłam się 5szt ;)
A co do tych pustynnych o których wspomniałam to w tej chwili są już w pawilonie, 3 dorosłe osobniki, do jedzenia kapusta, marchew itp... Ciekawe, że obrzeżone mają diete ok, a pustynne warzywa... :-\