Forum o żółwiach lądowych - żółw stepowy i grecki, hodowla, terrarium, nasze żółwie

Żółwie lądowe => Ogólny => Ogrody zoologiczne => Wątek zaczęty przez: raab70 w 03.05.2008, 00:57:01 am

Tytuł: Zoo
Wiadomość wysłana przez: raab70 w 03.05.2008, 00:57:01 am
Chcąc zobaczyć jak żółwiami zajmują się zawodowcy udałem się dziś , w dniu Święta Flagi Narodowej (Kto pamiętał,żeby wywiesić?) do jednego z większych moim zdaniem ogrodów zoologicznych w Polsce. Liczyłem, że czegoś się nauczę , a może i coś podpatrzę , wszak budowa wybiegu zewnętrznego lada chwila u mnie rusza , a doświadczeń i obserwacji , nigdy za wiele. Oto co miałem okazję zobaczyć.
Żółwie w budynku zwierząt egzotycznych reprezentowane są przez żółwie błotne (cieszę się ,że mogłem je zobaczyć , bo to jakby ,,swojaki") , czerwonolice i żabuti. Te ostatnie w dwóch terra , trudno powiedzieć ,że im czegoś brakuje, jedna para ma wyraźne piramidki , samotny osobnik jeszcze jakoś się trzyma, warunki można powiedzieć , w porządku.

Moje ulubione stepki eksponowane są już na zewnątrz, pierwsza część na wybiegu zwanym ,,Zameczkiem":

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/54f490a7951c0e67.html

Jak widać mają możliwość schowania się przed gapiami do środka budowli.
Byłem świadkiem karmienia: w prezentowanej miseczce króluje sałata , kapusta pekińska , pomidory , marchew i nieco pomarańczy. Żółwie oczywiście jedzą co im podano,dlatego też nie dziwią mnie poprzerastane dzioby i karapaksy. Wśród stepków można zobaczyć również żółwia Peloponeskiego (Marginata) , po skorupie widać ,że sporo przeszedł. Być może są to żółwie trafiające do Zoo na zasadzie ,,podrzutków" lub ,,ofiar" wykrytych przemytów.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d21a007741b5cc2a.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f25816f6c8bb24d8.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/03e499733fba32c0.html

Druga część stepków ,plus greki , prezentuje się w sekcji zwanej Minizoo, to taki fragment ogrodu , gdzie karmienie i dotykanie zwierząt nie jest zabronione. Wyglądają na jakby wyselekcjonowane, są z reguły większe i w nieco lepszym stanie- do tego dużo ruchliwsze. Choć ta ruchliwość może być też objawem reakcji na stres , ludzi przecież wokół mnóstwo, a dla niejednego zobaczyć to za mało , ,,trzeba pomacać". Na środku wybiegu coś w stylu dużej skrzyni , część z żółwi szuka w niej i pod nią schronienia , z uwagi na powolne nadejście wiosny tam też pewnie spędzają noce.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2fb9d7da41d6fc94.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0de427496757dec8.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/27751cb1e87f701b.html

Największe jednak wrażenie zrobiła na mnie tablica informacyjna, przy tym wybiegu:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8eb5b5e436e2d306.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fd14107b85040adf.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/07b6f31b123e8626.html

Skoro Zoo samo w ten sposób żywi te gady , a do tego propaguje ten sposób żywienia na tablicach informacyjnych , to czego spodziewać się po hodowcach-amatorach?
Ciekaw jestem jak ta sprawa wygląda ze strony samego ogrodu? Może jest jakieś typowo ,,ludzkie" uzasadnienie np. kłopoty finansowe , albo wakaty na stanowiskach opiekunów zwierząt?

Ciekawostką jest dla mnie też fakt, że na żadnym wybiegu zewnętrznym , nie widziałem ani poidełek , ani baseników dla żółwi , może dzień kąpieli mają w soboty? Osobiście w to wątpię.
Jak się okazuje dyskusja na temat samego faktu istnienia ogrodów zoologicznych nie jest pozbawiona sensu, argumenty przeciw same się pchają w oczy. Myślę ,że indywidualni hodowcy-amatorzy przy odrobinie szczęścia i wiedzy , choćby z internetu, potrafią stworzyć dużo lepsze warunki dla swoich pupili...
 
Tytuł: Odp: Zoo
Wiadomość wysłana przez: Bartek w 03.05.2008, 09:17:25 am
Bardzo fachowy wywiad.
Co do samego zoo. Też byłem kiedyś w zoo w Krakowie, tam żółwie stłoczone i na złej diecie.
Co do tego dlaczego tak jest nie warto się rozpisywać, bo łatwiej jest dać sałatę żółwiowi i powiedzieć bo lubi, bo ma apetyt, niż zadać sobie trudu i zgłębiać wiedzę i dawać odpowiednie pokarmy.
Na zwierzęta dostaną fundusze, a czy jeden żółw w tą czy w tą stronę [+/-] nie robi różnicy.

A sama treść tablicy to kompletna porażka. Myślę, że osoba  pisząca tą tablicę nie zna się ani trochę na żółwiach, a sama treść miała być do 6 latków. Tablica nic nam nie przekazuje a wprowadza dezorientację.


Jeszcze raz dzięki za relację. Takie właśnie relację uświadamiają nam na jakim poziomie mamy polskie ogrody zoologiczne.

Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Zoo
Wiadomość wysłana przez: żłówinka w 04.05.2008, 21:45:05 pm
Wiecie co macie racje. Ja ostatnio też byłam w zoo i trafiłam na pore karmienia. Skożystałam z okazjii i spytałam faceta czym żywic żółwie a ten odpowiada "Czym popadnii jekimiś owocami, może słatka. One to lubią" i jak tu im ufac. Przecież każda strona o żólwiach mowi, że to ni jest zdrowe.
Tytuł: Odp: Zoo
Wiadomość wysłana przez: Paweł w 04.05.2008, 21:50:47 pm
Wystarczy pooglądać żółwie w zoo i od razu widać jakie efekty daje taka dieta oparta na owocach itp.  :'(
Tytuł: Odp: Zoo
Wiadomość wysłana przez: Agnieszka w 05.05.2008, 09:07:09 am
w galerii tez są zdjęcia hdzie mozna zobaczyc co je żółw np. we wrocławskim zoo.
Tytuł: Odp: Zoo
Wiadomość wysłana przez: filipp_86 w 05.05.2008, 09:48:46 am
Też mam fotki z wrocławskiego zoo (z tamtego roku) na których również jest zarejestrowany "standard" żywieniowy u żółwi (marchewka, sałata, jabłko,...kupy, piach :o )
Najdziwniejsze jest to że np. szkolenie z BHP i p.poż. łatwiej przeprowadzić, niż szkolenie dotyczące prawidłowej diety u żółwi :/
Tytuł: Odp: Zoo
Wiadomość wysłana przez: Beata w 05.05.2008, 10:09:27 am
Cytat z tablicy informacyjnej brzmi: "Bardzo smakuje im sałata, jarzyny, mięso"

Ludziom bardzo za to smakują chipsy, pączki i hamburgery. I jaką wartość informacyjną maję te stwierdzenia?

Polskie ZOO to wszędzie dramat, nic dodać nic ująć...
Tytuł: Odp: Zoo
Wiadomość wysłana przez: Paweł w 05.05.2008, 11:08:24 am
Niedługo będę pewnie w warszawskim zoo to także zdam relację bo chyba na forum nic o stołecznym ogrodzie zoologicznym nie było. Wielkich różnic w porównaniu np. z Wrocławskim zoo się nie spodziewam.  :(
Tytuł: Odp: Zoo
Wiadomość wysłana przez: kondi w 08.05.2008, 15:56:22 pm
Co do zoo krakowskiego (bo patrząc po zdjęciach to chyba o nie chodzi) to szkoda gadać. Jest ciasne i niezbyt przyjemne dla jakiegokolwiek zwierzaka. Ja teraz wróciłem z wakacji w Irlandii i odwiedziłem też ogród zoologiczny w Dublinie. Żółwi widziałem 2 gatunki jedynie, choć jeden pawilon z płazami i gadami był zamknięty, bo właśnie był w trakcie przebudowy, więc może tam coś było więcej. Za to warunki były całkiem przyjemne, prawie żadnych krat, czasem ogrodzenie szybami (tak jak na przykład przy drapieżnych kotach, czy gorylach), a te kraty, które były, były tak owinięte pnączami i zamaskowane krzewami, że nie rzucały się w oczy.

ps. raab jak jesteś z Krakowa to może kiedyś się umówisz z Beata i ze mną na jakąś prawie żółwiową kawę, czy piwo?
Tytuł: Odp: Zoo
Wiadomość wysłana przez: raab70 w 08.05.2008, 23:36:46 pm
Bardzo chętnie. Kiedyś , krótko, mieszkałem w Krakowie, ale z krwi i kości jestem ,,medalikarzem". Obecnie czasem zaglądam, odezwę się wcześniej.
A zoo , rzeczywiście w mieście królewskim...
Tytuł: Odp: Zoo
Wiadomość wysłana przez: nulus w 10.05.2008, 13:37:54 pm
Jak znajdę chociaż chwilkę wolnego czasu to wybiorę się do Wrocławskiego ZOO z kamerą, dawno nie byłem, są nowe gatunki żółwi, i zrobię mini reportażyk :)
Tytuł: Odp: Zoo
Wiadomość wysłana przez: Basia w 12.05.2008, 07:20:10 am
Nulus, czekam na ten reportaż. Bardzo mnie ciekawi, bo to zawsze ważało się, że Zoo we Wrocławiu jest wzorcowe, najwieksze, medialne itp. Żółwie wodne , te duze to miały bardzo ciasno, a lądowe zawsze jakoś brudno. No i mam tam swgo ulubieńca, dlatego czekam. Ja tam bywałam 2 lata temu, ale teraz jest nowy dyrektor.
Tytuł: Odp: Zoo
Wiadomość wysłana przez: raab70 w 12.05.2008, 22:50:49 pm
Wrocławskie Zoo , bardzo mi się kojarzy z nazwiskiem Gucwińscy, i programami w tv, drugie nazwisko z tego okresu to pan Sumiński , ale to już stare dzieje. Chętnie bym zobaczył  jak wygląda to zoo teraz...
Tytuł: Odp: Zoo
Wiadomość wysłana przez: Agnieszka w 15.05.2008, 07:28:50 am
A co to ostatnio w telewizji mówili o gucwinskim, że jest oskarżony o znęcanie się nad zwierzętami.
Tytuł: Odp: Zoo
Wiadomość wysłana przez: raab70 w 15.05.2008, 23:33:59 pm
No cóż... nie takie rzeczy działy się w poprzednim , jedynie słusznym systemie. Ja zapamiętałem jeden program ,w którym w mieszkaniu państwa G. mieszkały młode koty, bodaj lamparty, tak ślicznie to wyglądało na ekranie -karmienie itd. , ale po wyłączeniu kamer mogło być różnie.
Na zawsze za to zapamiętam kolonijne spotkanie z P. Sumińskim, jak ten człowiek opowiadał!
 Mało brakło , a zostałbym leśnikiem ... 
Tytuł: Odp: Zoo
Wiadomość wysłana przez: Basia w 19.05.2008, 11:44:03 am
Raab, ja kiedyś, (bez zapowiedzi) byłam w domu p. Gucwińskich z prośbą o szybką pomoc dla cierpiącego zwierzęcia i przebywałam w wielu pomieszczeniach w tym ich domu. Były tam chore różne zwierzeta, którym pomagano w domu jako w szpitalu. Było ich sporo i zajmowano sie nimi cały czas. Może p. Gucwińscy mieli jakąś prywatną przestrzeń w tym domu wolną od odchodów, bandaży i klatek z chorymi, ale tam gdzie byłam odnosiło sie wrażenie, że to pogotowie albo szpital polowy. Ja do dziś ich za to podziwiam, że codzienne swe życie od rana do nocy poświecali na pracę. A w ogrodzie zawsze były pełne miski dla dzikich kotów i jedzenie dla dzikich ptaków, które stały pod krzakami itp.

Mnie zgodzono sie przyjąc nawet  w niedzielę.

Nie jestem jednostronna i dopuszczam też ostatnio złe myśli o p. Gucwińskich z powodu oskarżenia w sprawie niedżwiedzia. Ale zawsze mam (i my tu powinniśmy też tak uważać) na uwadze standardy obowiązujące w trakcie studiów Gucwińskich, standardy weterynaryjne w trakcie PRL i standardy społeczne tak w ogóle w czasach PRL i w przełomie.

Pod pewnymi względami zwierzęta 20-30 lat temu miały lepiej niz dziś, a pod innymi zwierzeta żyjące dziś mają znacznie gorzej niż tamte. Nie będę tego tu wyjaśniać teraz, ale w końcu możemy kiedyś i o tym porozmawiać, bo i żółwi to w końcu dotyczy.
Tytuł: Odp: Zoo
Wiadomość wysłana przez: raab70 w 20.05.2008, 01:01:41 am
Fajnie ,że pojawił się jakiś pozytywny głos.
 Wiadomo ,że na tym świecie nie wszystko jest tylko czarne lub białe. Pisząc ,że ,, po wyłączeniu kamer mogło być różnie." wyobrażałem sobie właśnie taką sytuację , w której romantyzm pryska , a zaczyna się szara rzeczywistość m.in. z domem w formie szpitala polowego i innymi bardziej skomplikowanymi problemami , których rozwiązanie niesie ze sobą różne interpretacje ludzkich zachowań. Nie uważam ,że jedno złe zachowanie przedstawione w tv czy prasie  przekreśla cały dotychczasowy pozytywny dorobek człowieka , wszyscy jesteśmy ludźmi , ale mimo wszystko jakiś mały zawód pozostaje.
Poza tym standardy , rzeczywiście się zmieniają, te 20-30 lat temu nawet nie wiedzielibyśmy o tym ,że ktoś strzela do łosia w środku miasta... tak samo jak i o innych równie ,,gorących" tematach.