PO PIERWSZE: Jest okres wakacyjny! Słońce dla gadów to życie. Trzymaj żółwika na balkonie. Może być na początku plastikowe pudło. Lepsze to niż akwarium
PO DRUGIE: żywienie... Napisałaś, że karmią żółwia sałatą i jabłkiem. Sałata jest dla żółwia trująca podobnie jak i jabłko. Nie należy podawać ani warzyw ani owoców. Rozejrzyj się! Dookoła tyle roślin: pokrzywa, babka lancetowata, liście brzozy, liście malin, liście porzeczki, liście winogron, bratki, mięta, bazylia, liście chrzanu, koniczynka, mlecz i wiele wiele innych... Po co kupować i wydawać kasę a dodatkowo truć zwierzę chemikaliami! Tylko pamiętaj, że bazylię również nie powinnaś kupować w supermarkecie, lepiej wysiać w ogrodzie lub doniczce!
Spis roślin jest tutaj:
http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/rosliny-polne-dla-zolwiDobra strona ze spisem roślin jest też tutaj:
http://www.thetortoisetable.org.uk/site/plant_database_14.asp PO TRZECIE: Terrarium żółwia powinno mieć odpowiednią wielkość. Wymiary minimum: 1 metr a nawet 1,5 m lepiej w kształcie kwadratu aniżeli prostokąta.
Podłoże: ziemia wykopana z ogrodu, darń. Nie kupuj niczego co proponują sklepy zoologiczne. Najlepsza jest natura Ziemię od kwiatów odradzam, zawierają nawóz, a ten jest szkodliwy…. Jeśli już musisz to wybieraj najtańszą po kilka złotych np. w Biedronce 3 zł za 6 litrów.
Tu masz przykłady terrariów dla żółwi stepowych:
http://forum.zolw.info/zolwie-stepowe/ wchodząc na poszczególne wątki przyjrzyj się wybiegom. Bądź dobrym obserwatorem. Zastanów się w jaki sposób Ty możesz wyposażyć domek gada.
PO CZWARTE: Dostęp do słoneczka. Konieczne jest aby w okresie letnim żółwik mógł przebywać jak najczęściej na słońcu. Może to być balkon, może to być ogród.
PO PIĄTE: lampa grzewcza (50 W)i UVB (ja mam Repti Glo 10) zawieszona na odpowiedniej wysokości. Tyle, że lamp używamy w chłodniejsze dni, latem wystawiamy gadzinę na zewnątrz.
Info w linku:
http://forum.zolw.info/swietlowki-uvb-i-lampy-grzewcze/PO SZÓSTE: Dostęp do wody. Kup żółwikowi podstawkę pod doniczkę plastikową lub ceramiczną, na tyle dużą aby żółw swobodnie mógł do niej wejść.
PO SIÓDME: kąpiele. Przynajmniej raz na dwa tygodnie. Zapobiega zaczopowaniu oraz ułatwia wydalanie, ale to już sama zdążyłaś zobaczyć. Woda musi być taka jak dla niemowlaka. Jesteś mamą – wiesz doskonale o co mi chodzi
PO ÓSME: Obserwacja. Powinnaś uważnie żółwika obserwować. Czy jego oczy są błyszczące, czy nie ma świszczącego oddechu, czy nie wydziela mu się nic z noska. Jeśli coś Cię zaniepokoi należy zgłosić się do weterynarza. Nie każdy wet się nadaje. Spis specjalistów od zwierząt egzotycznych jest również na forum.
PO DZIEWIĄTE: zimowanie. Wyższa szkoła jazdy. Musisz być świadoma faktu, że żółwik zapada w sen. Aby zapewnić mu dobrą kondycję na wiosnę, zimą powinnaś zadbać o jego kondycję.
Tutaj masz krok po kroku opisane w jaki sposób:
http://forum.zolw.info/zimowanie/pierwsze-zimowanie-frani-20122013/PO DZIESIĄTE: Życzę Ci powodzenia! Mam nadzieję, że ten żółwik trafi pod Twoje skrzydełka, inaczej czeka go powolna śmierć w cierpieniach. Miejsce żółwia nie powinno być wśród dzieci. Nauczycielki z przedszkola zrobiły mu wielką krzywdę… i to ma być dobry przykład dla maluszków??? Panie, które znęcają się w sposób nieświadomy nad gadem. Okropieństwo!
W razie jakichkolwiek pytań pisz! My zawsze pomożemy
Pozdrawiam