Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 19.04.2024, 17:42:09 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Apatyczny żółw stepowy  (Przeczytany 5032 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Grafu93

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Apatyczny żółw stepowy
« dnia: 24.10.2017, 14:30:33 pm »
Witam! To mój pierwszy post na forum, ale mam nadzieję że rozwiejecie wszystkie moje wątpliwości. Od około 3 tygodni opiekuje się Alfredem, żółwiem stepowym. Przewertowalem wszystkie chyba dostępne w Polsce strony o tej tematyce żeby przygotować mu dobry dom i poza faktem że akwarium jest szklane - wydaje mi się że zrobiłem to dobrze. Poniżej macie zdjęcia. Karmie go  tylko ziołami, mlecz, babka, koniczyna, rzeżucha, bazylia, suszone kwiaty dzikiej róży.
Wodę w basenie wymieniana ma codziennie, lampa uvb 10.0 i grzewczą 100w ponieważ akwarium jest dość wysokie. Temperatura w ciepłej stronie ok 35 stopni, w chłodnej 22-25. Wilgotność na poziomie 60%. Raz na dwa tygodnie dodatkowa kąpiel poza terrarium.

I tu pojawia się mój problem. Żółwik wydaje mi się bardzo apatyczny. Większa część dnia spędza albo zakopanym w ziemi przy lampie albo w kryjowce. Nie bardzo lubi się ruszać. Czy jest coś co mógłbym zrobić jeszcze żeby mu pomóc się zaklimatyzowac? Dodam że posiłki zjada normalnie.
Możliwe, że po prostu się za bardzo przejmuję, a same stepowce po prostu tak mają, że wolą się wylegiwać z zamkniętymi oczkami niż wspinać po korzeniach i rozrabiać :D
Pozdrawiam serdecznie!
« Ostatnia zmiana: 24.10.2017, 14:34:52 pm wysłana przez Grafu93 »

Offline Grafu93

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Odp: Apatyczny żółw stepowy
« Odpowiedź #1 dnia: 24.10.2017, 14:31:45 pm »
Nie wiem dlaczego - forum walczy z dodawanymi przeze mnie zdjęciami :<

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Apatyczny żółw stepowy
« Odpowiedź #2 dnia: 24.10.2017, 14:35:10 pm »
Witaj na forum! :)

To.ze twój żółw jest apatyczny może być spowodowane porą roku.
Zamierzasz go w tym roku zimować?

Offline Grafu93

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Odp: Apatyczny żółw stepowy
« Odpowiedź #3 dnia: 24.10.2017, 14:38:00 pm »
Szczerze mówiąc trochę się boję, tak jak wspominałem mam go bardzo krótko i obawiam się, że coś źle zrobię. Chciałem go zimować dopiero od przyszłego sezonu. Może w związku z tym powinienem jakoś inaczej o niego dbać przez tą zimę? Dłuższe nagrzewanie itp.?
Ponieważ gdy tylko wyłączę lampę grzewczą temperatura w moment leci na łeb na szyję - miałem nadzieję że kamień pod lampą utrzyma ciepło chociaż chwilę, niestety w ciągu pół godziny temperatura spada do ok 22 stopni.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Apatyczny żółw stepowy
« Odpowiedź #4 dnia: 24.10.2017, 14:50:22 pm »
Taki mały kamyk to dużo tego ciepła nie odda. Zmniejsz basen co najmniej o do wielkości 1/3-1/4 obecnego (nie wiem po co taką landarę wsadzać do takiego małego akwarium- które sam bym zmienił jak najszybciej na coś innego).
Kamień daj bardziej płaski ale większy by żółw mógł wybrać odpowiednie miejsce dla siebie.

Offline Grafu93

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Odp: Apatyczny żółw stepowy
« Odpowiedź #5 dnia: 24.10.2017, 14:56:52 pm »
http://allegro.pl/atg-basen-do-terrarium-tb-01m-mala-miska-wroclaw-i6879270449.html co myślisz o takim basenie? Jeśli chodzi o wymiary jest ponad połowę mniejszy od tego, który ma obecnie, ale w tym co mam teraz jak wejdzie do środka to w sumie zajmuje całą dostępną powierzchnię (tą z wodą ;) ).
Ewentualnie coś takiego
http://allegro.pl/oczko-wodne-basen-do-terrarium-17x15x6-5cm-i6643646713.html
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 24.10.2017, 14:58:33 pm wysłana przez Grafu93 »

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Apatyczny żółw stepowy
« Odpowiedź #6 dnia: 24.10.2017, 21:10:51 pm »
Ja bym celował w taką http://allegro.pl/exo-terra-miska-plaska-m-22x19x3-5cm-i7015583046.html
Miska musi być niska by żółw mógł łatwo do niej wejść i wyjść. Wtedy może będzie z niej chętniej korzystał.
Wszystkie miski o które pytasz jak dla mnie mają przerost formy nad treścią. One mogą się nadawać do terra które ma ścianki podobne do samej miski i podłoże kamieniste-skaliste. Lustro wody jest proporcjonalne małe w porównaniu do wielkości basenu. Mnie się one absolutnie nie podobają. A miska którą ci zaproponowałem jest niejako kompromisem. Jest łatwa w czyszczeniu, stabilna i podobna do skały.

Offline Grafu93

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Odp: Apatyczny żółw stepowy
« Odpowiedź #7 dnia: 24.10.2017, 22:45:56 pm »
Okej, wszystko jasne. Coś jeszcze ewentualnie możesz mi poradzić jako poczatkujacemu? Serdeczne dzięki za wszystko! Dodam że dokupilem dzisiaj żarówkę nocna, będzie trochę ciepłej, zobaczymy jak się to sprawdzi.

Offline Grafu93

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Odp: Apatyczny żółw stepowy
« Odpowiedź #8 dnia: 25.10.2017, 10:31:15 am »
Przepraszam za podwójny post Ale nie potrafię znaleźć na telefonie opcji edycji :) mam jeszcze jedno nurtujące mnie pytanie - że względu na rodzaj mojej pracy raz w miesiącu muszę wyjechać z domu na tydzień i zastanawiam się czy jest jakaś opcja żeby zostawić na ten czas żółwia samego. Mogę np zostawić mu więcej pokarmu w akwarium i nie martwić się o to że Alfred sobie sam nie poradzi? Pozdrawiam

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Apatyczny żółw stepowy
« Odpowiedź #9 dnia: 25.10.2017, 14:02:52 pm »
Po co dogrzewać stepowca w nocy? 22 stopnie to normalna temperatura, a nawet niższa nic mu nie zrobi. Nocne spadki temperatur są naturalną sprawą. Przegrzewanie żółwia dobre nie jest.

Tydzień to jednak długo. Nie masz kogoś, kto mógłby zajrzeć do niego co 2-gi dzień?

Offline Grafu93

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Odp: Apatyczny żółw stepowy
« Odpowiedź #10 dnia: 25.10.2017, 15:57:42 pm »
W najgorszym wypadku coś wymyślę, nie ma problemu. Miałem nadzieję że np wkopana w ziemię jakąś roślina typu mięta zielona, bazylia czy tymianek wystarczą, żeby sobie przez tydzień poradził;) lampa nocna praktycznie nie wpływa na dogrzanie terrarium, ma w nim ok 25 stopni w nocy.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Apatyczny żółw stepowy
« Odpowiedź #11 dnia: 25.10.2017, 16:57:17 pm »
25 stopni w nocy to dużo. Skoro lampa w nocy nie służy dogrzaniu, to po co tam w ogóle jest? Żółwie są zwierzętami dziennymi, nie potrzebują żadnych lamp w nocy, a wręcz mogą im przeszkadzać.

Offline Grafu93

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Odp: Apatyczny żółw stepowy
« Odpowiedź #12 dnia: 25.10.2017, 17:37:04 pm »
Teoretycznie? Imituje światło księżyca :) Nie zamontowałem jeszcze tej żarówki, dzięki za informację, zastosuję się do nich :)
Nadal jednak głównym problemem który mnie nurtuje jest fakt, że żółw większość czasu spędza w kryjówce mimo odpowiedniej temperatury czy wilgotności. Rozumiem, że nie mam się co martwić, bo po prostu jego zegar biologiczny tłumaczy mu, że powinien szykować się do spania, tak? :)
Na dniach pomniejszę mu basen, lampy nocnej na razie nie montuję - zobaczę co się stanie jak chwyci zima. Poszukuję też jakichś lepszych, płaskich kamieni do terra. Jest coś jeszcze, co mógłbym zrobić, żeby żółwiowi żyło się jeszcze lepiej?
Pozdrawiam serdecznie!
« Ostatnia zmiana: 25.10.2017, 17:49:14 pm wysłana przez Grafu93 »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Apatyczny żółw stepowy
« Odpowiedź #13 dnia: 25.10.2017, 18:16:41 pm »
Robiliście już badania kału w kierunku pasożytów? One też mogą być powodem apatii.
Co robić, żeby żyło się lepiej, hm... planować wybieg zewnętrzny na następny sezon ;) A za pół roku wymienić świetlówkę UVB na metalohalogen - jest o wiele lepszy niż świetlówki pod względem ilości promieniowania i bardziej opłacalny finansowo.

Offline Grafu93

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Odp: Apatyczny żółw stepowy
« Odpowiedź #14 dnia: 25.10.2017, 19:19:05 pm »
Jestem w trakcie przygotowywania (a raczej planowania) wybiegu na wiosnę na ogródku, będzie miał tam dość sporo miejsca do hasania i różnorodność posiłków na sezon :D jeszcze w tym tygodniu wybiorę się z malcem do weterynarza, nie był jeszcze na badaniach.