Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 06:34:03 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Brak apetytu  (Przeczytany 2170 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline KajuS

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Brak apetytu
« dnia: 20.12.2020, 15:37:24 pm »
Witam. Od 5 dni jesteśmy posiadaczami zolwia stepowego. Od samego początku zolw jest apatyczny, nie chce wogole jeść i pić A większość czasu śpi. Czy to normalne w okresie zimowym czy czegoś mu brakuje? Proszę o pomoc

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Brak apetytu
« Odpowiedź #1 dnia: 21.12.2020, 00:46:05 am »
To, że dużo czasu śpi jest w okresie zimowym normalne, ale powinien już zacząć jeść. Może zamiast suszu spróbójcie mu podać roszponkę lub cykorię i zróbcie mu ciepłą kąpiel aby się trochę nawodnił.
Możesz opisać jakie żółw ma warunki. Chodzi mi o terrarium oświetlenie, podłoże, żywienie itp.

Offline Ważka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 2
Odp: Brak apetytu
« Odpowiedź #2 dnia: 27.12.2020, 15:46:41 pm »
Dzień dobry.
Nie zaczynam nowego wątku, bo mam dokładnie ten sam problem.
Od 4 dni jestem posiadaczką żółwia stepowego. Ma plastron o 9cm długości.
Uprzedzam, tak, mam jako terrarium akwarium 80x35x40 (okleiłam boki papierem) i jutro jadę do stolarza zamawiać terrarium z desek typu szuflada.
Jako podłoże mam obecnie czystą ziemię ogrodową 7 - 10 cm głębokości  i trochę czystego siana, ale obecnie miałam tylko to, a sklepy zamknięte. Jutro jadę do wędkarskiego po glinę wiążącą.
Żarówki dwie.  Terra UVB 10.0 13W (już idzie do mnie mocniejsza) i żarówka grzewcza czerwona 35w (bo taką córce polecili dla żółwia w sklepie zoologicznym).
Żółw pierwszego dnia od razu się zakopał i całą pierwszą dobę nie wychodził. Wczoraj go wygrzebałam i zrobiłam mu ciepłą kąpiel pod tą lampką grzewczą, tak jak czytałam tu na forum. Trochę się ożywił i zwiedzał ochoczo terrarium i nawet trochę sam powygrzewał się pod lampą. Niestety nic nie jadł.
Na tę chwilę mam pokarm BIOREPT L (oczywiście taki dali córce w zoologicznym)  i po tym co tu przeczytałam boję się go podawać. Teraz mam tylko suszoną miętę, doniczkową miętę (bez chemii i nawozów), suszone oregano, tymianek suszony, zamrożoną nać pietruszki i zamrożoną nać selera. Nie wiem co z tego mogę mu podawać do jedzenia. Chociaż problem polega na tym, że żółw wczoraj ok 15tej  się zakopał i nadal nie wszedł ( to ponad 24h) . Zanim się zakopał nic nie zjadł.
Za wszystkie pomocne sugestie będę wdzięczna.

Żółw stepowy (Testudo horsfieldii)

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Brak apetytu
« Odpowiedź #3 dnia: 28.12.2020, 11:58:30 am »
Witaj :) Problem w tym, że to wszystko co masz,nie jest zbytnio lubiane przez żółwie. Absolutnie nie podawaj mu Bioreptu. Postaraj się znaleźć jakieś świeże roślinki, choć może to być trudne, natomiast mu mnie rosną jeszcze zielone babki lancetowate, jasnoty i gwiazdnice. Postaraj się kupić suszone liście babki lancetowatej, szerokolistnej, mniszka lekarskiego czy pokrzywy. Możesz je zamówić internetowo lub kupić w zoologicznym. Kup też świeżą roszponkę i cykorię, bo choć nie są najzdrowsze to żółwie zazwyczaj chętnie je zjadają i mogą pobudzić jego apetyt.
Teraz dużo go nawadniajcie. To, że żółw jest ospały i mało aktywny jest normalne o tej porze roku. Natomiast musi zacząć pobierać pokarm. Mam nadzieję, że skusi się albo na suszki albo na roszponkę i cykorię.
Napisz skąd jesteś to polecę Tobie jakiegoś dobrego gadziego specjalistę, do którego będziesz mogła się udać w razie ewentualnych problemów.

Offline Ważka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 2
Odp: Brak apetytu
« Odpowiedź #4 dnia: 28.12.2020, 18:27:04 pm »
@Kenet na wstępie bardzo chciałam Ci podziękować za odpowiedź.
 Mieszkam na wsi pod Garwolinem (mazowieckie).
Wczoraj ruszyłam z córką i mężem na pola oraz do lasu szukać kamieni  i roślin. Kamienie do terrarium mam. Są już wygotowane i poukładane w tym tymczasowym terrarium. Niestety u nas były mrozy i zero roślin. Na szczęście udało mi się znaleźć w tym mieście eko sklep i mam już suszone liście mniszka lekarskiego, suszone kwiaty mniszka lekarskiego, suszone liście babki lancetowatej i babki zwyczajnej. Pokrzywa idzie już pocztą, więc nie dokupowałam.
Gadzinkę dzisiaj znowu wykopałam i zrobiłam kąpiel. Zrobił w wodzie jedynkę i dwójeczkę. Bardzo się ożywił i znowu oblazł całe terrarium po kilka razy. Niestety zero jedzenia - nic nie chce jeść. Nawet jabłkiem chciałam go skusić. 
Jutro znowu spróbujemy. Kupię mu cykorię lub roszponkę, bo dzisiaj nie udało mi się jej kupić. 

Szukałam na forum, ale nie doczytałam.  W jakich proporcjach mieszać ziemię z gliną wiążącą wędkarską do terrarium? Wydaje mi się to mega sypkie. W sumie nie widzę różnicy. Czy może mam dodać wodę?
« Ostatnia zmiana: 28.12.2020, 18:28:55 pm wysłana przez Ważka »
Żółw stepowy (Testudo horsfieldii)

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Brak apetytu
« Odpowiedź #5 dnia: 28.12.2020, 22:02:05 pm »
Lek. wet. Gabor Kamiński
Gabinet weterynaryjny GABOR-VET
ul. Marka Grechuty 7, 05-510 Chylice
(22) 750 31 24

Lek. wet. Joanna Gontarz
Klinika weterynaryjna WETMEDYKA24
ul. Pułaskiego 103, 05-510 Konstancin-Jeziorna
(22) 462 44 62
Uwagi
Obowiązują zapisy! Czynne całą dobę

Lek. wet. Aleksandra Maluta
specjalista chorób zwierząt nieudomowionych
Nazwa lecznicy
Przychodnia Weterynaryjna OAZA
Adres
ul. Potocka 4, 01-652 Warszawa
Telefon
(22) 406 68 12
Uwagi
Obowiązują zapisy!

Lek. wet. Marta Marciniak
specjalista chorób zwierząt nieudomowionych
Lek. wet. Monika Toborek
specjalista chorób zwierząt nieudomowionych
Nazwa lecznicy
Gabinet weterynaryjny KAJMAN
Adres
al. Prymasa Tysiąclecia 76g, 01-424 Warszawa
Telefon
(22) 877 75 76, 608 447 704
Uwagi
Obowiązują zapisy!
Lek. wet. Marta Marciniak – pon., śr. w godz. 16-21, wt., czw., w godz. 11-16, pt. wymiennie rano/popołudnie + jeden weekend w miesiącu
Lek. wet. Monika Toborek – pon. w godz. 11-16, wt., czw. w godz. 16-21 + jeden weekend w miesiącu

Lek. wet. Łukasz Skomorucha
specjalista chorób zwierząt nieudomowionych
Nazwa lecznicy
Przychodnia Weterynaryjna OSTOJA SALVET
Adres
ul. Hlonda 2 lok. U7, 02-972 Warszawa
Telefon
(22) 651 89 79
Uwagi
pon. 10-17, wt. 9-16, śr-czw. 14-21, pt. 12-19, w weekendy wymiennie z innymi lekarzami

Ziemia z gliną powinna być zmieszana w proporcji 2:1. Jeśli ziemia jest świeża to jest jednocześnie lekko wilgotna i nie trzeba używać do tego wody.



Offline Ważka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 2
Odp: Brak apetytu
« Odpowiedź #6 dnia: 02.01.2021, 14:08:26 pm »
Nie miałam czasu tu wejść, by napisać czy coś się u mnie zmieniło. Do dzisiaj żółw nic nie jadł, tylko pił i czasem delikatnie podskubywał siano. Sam się rano budził i po 3h zasypiał, ale już nie zakopywał się. Co drugi dzień robiłam mu kąpiel. 
Aż dzisiaj rano nastąpił przełom. Po kąpieli znowu zaczął zwiedzać terrarium, ale tym razem zainteresowało go też jedzenie i zjadł 5 krzaczków roszponki i nieco babki lancetowatej. Czyli idzie ku dobremu. Od jutra susz i karma AGROBS TESTUDO BABY.
Znalazłam u siebie klinikę weterynaryjną, która po weekendzie zrobi mi badania kału na obecność pasożytów.
Z budowy ogona i jego zaginania domyślam się, że to pan i nazwałam go Viktor  :)

Mam tylko jeszcze jedno pytanko.
Od znajomej dostałam suszone liście melisy i jeżówki purpurowej. Niestety nie widzę tego w spisie pożywienia jakie może jeść mój żółw. Czy mogę mu to podawać?
« Ostatnia zmiana: 02.01.2021, 14:11:45 pm wysłana przez Ważka »
Żółw stepowy (Testudo horsfieldii)

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Brak apetytu
« Odpowiedź #7 dnia: 02.01.2021, 20:03:43 pm »
Uff. Całe szczęście, że żółwik zaczął jeść. Teraz powinno być już z górki.
Melisę na pewno możesz podawać, ale wątpię aby Viktor chciał ją jeść. Co do jeżówki to - nie wiem.

Offline Ważka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 2
Odp: Brak apetytu
« Odpowiedź #8 dnia: 02.01.2021, 22:00:48 pm »
@Kenet melisę mogę sama wypić jakby co, a o jeżówce poszukam wiadomości.
Jeszcze raz dziękuję za wszystkie rady :)
Żółw stepowy (Testudo horsfieldii)

Offline Aneve

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 2
Odp: Brak apetytu
« Odpowiedź #9 dnia: 04.01.2021, 16:06:41 pm »
Jeżówkę purpurową jak i wąskolistną można bezpiecznie podawać  :)
Podaję jedno ze źródeł: https://www.thetortoisetable.org.uk/plant-database/viewplants/?plant=101&c=5