Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 23:53:27 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: BUBU żółw stepowy, 7cm  (Przeczytany 1645 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline BUBU772

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
BUBU żółw stepowy, 7cm
« dnia: 20.11.2020, 11:26:07 am »
Cześć,
natrafiliśmy z córką na forum przez przypadek...ale zostaniemy tu na długo. Posiadamy od wczoraj żółówia stepowego, skorupa ok. 7 cm.
Mam nadzieję, że pomożecie na samym początku aby nie zrobić mu krzywdy i aby żyło mu sie u nas zdrowo i bezpiecznie. Mam kilka pytań, proszę o odpowiedź.

1. Czy na obecną chwile terraium szklane o wymiarze 100cm x 30cm x 30cm bedzie ok ?
( nie wcisnę obecnie nic większego i to jest max co mieścimy u córki w pokoju )
2. Czy BUBU da radę bez wybiegu zewnętrzengo ? ( pobyt cały czas w terraium )
3.Jedzenie...piszą że jabłko,banan, pomidor, babka lancetowata, gotowy pokarm granulki takie owalne potem czytamy, że broń boże żadnych owoców, sałaty też ma nie jeść. Co mu dawać na początek, obecnie na dosłownie kilka dni ma malutkie akwarium i siedzi non stop w rogu na kamieniu.
4. Podłoże, wczoraj byliśmy zapytać w zoologicznych u nas w mieście ( Kielce ) o kilka tematów jednak to co nam powiedzieli, ma się nijak do tego co chociażby przeczytaliśmy tutaj na forum. Kazali kupic podłoże bukowe... kupiliśmy...ale z tego co czytam to chyba nie jest to dobry pomysł. Czytam że ziemia i glina... to jest mam iść do lasu i wykopać tak najnormalniej w świecie wiaderko czarnej ziemi i już ?.. A jak się trafi dzdzownica albo coś innego w tej ziemi to nie przeszkadza ? Co ile wymieniać podłoże?   Glina ? kupić czy szukać w środowisku naturalnym ? Czy podóża wystarczy mu 5-8 cm na głębokość ?
5. Woda przegotowana i hedzenie zostawiamy na stałe w tym samym miejscu, to moga być szklane pojemniczki ?
6. Kąpiel...jak to robić i czy obecnie jest wskazane go wykąpać.
7. Czy do terrarium 100x30x30 taki zestaw będzie ok :  ?   
- https://allegro.pl/oferta/prot5-uvb-lampa-swietlowka-12-39w-850mm-arcadia-9401445631 
- https://allegro.pl/oferta/uchwyt-lampa-oprawka-zarowki-do-terrarium-e27-9615318474?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=YTk2MGRhNGYtYzVkMi00M2NhLThjZTMtNjA5MGU4MmNhYTkwAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=239a51e2-63ac-403f-80f2-5ce441ff68af  + żarówka 75W     

Co jeszcze musimy ogarnąć aby naszego przyjaciela nie skrzywdzić :)   
Bardzo prosimy o wskazówki

Pozdrawiamy
Piotr, Julia  oraz BUBU 

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: BUBU żółw stepowy, 7cm
« Odpowiedź #1 dnia: 20.11.2020, 21:44:13 pm »
Witaj na forum! :)
1. Tak, to terrarium jest jak na razie wystarczające, natomiast nie powinno to być terrarium docelowe.
2. To zależy o jaki okres ci chodzi. Rok-dwa nic się żółwiowi nie stanie(przy odpowiednio długich spacerach ,gdzie żółw będzie łapał promienie UV). Ale długoterminowo bez wybiegu trzymać żółwia się nie da. To bardzo ważny aspekt, którego brak prowadzi do różnych schorzeń.
3. Do jedzenia tylko roślinki polne i łąkowe w formie suszu lub świeże. Spróbuj z suszonym mniszkiem, babką lancetowatą, babką zwyczajną, pokrzywą czy nagietkiem(można kupić w sklepach zoologicznych jako jedzenie dla gryzoni). Jeśli nie będzie chciał suszu to możesz spróbować z roszponką lub cykorią, ale to tylko na pobudzenie apetytu i nie można jej długo podawać.
4.Ziemia z gliną wiążącą jest najlepszym podłożem dla żółwia. Możesz ją wykopać w lesie, tak jak piszesz lub kupić w sklepie ogrodniczym. Żadne żyjątka nie przeszkadzają żółwiowi. Glinę wiążącą kupisz w wędkarskim. Potem zmieszać ją z ziemia w stosunku 1:2 i masz już gotowe świetne podłoże, które trzeba wymieniać co 3-4 miesiące.
Podłoża powinno być tyle, by żółw mógł się cały zakopać. Jeśli nie masz możliwości zastosować tego w całym terrarium to warto w jednym kącie nasypać dużo luźnej ziemi aby łatwo się w niej kopało .
5. Szklane raczej nie, bo żółw się będzie po nich ślizgał, ale w ostateczności mogą być. Lepiej zastosować duży basenik ze sklepu zoologicznego i plastikową miskę.
6.Kąpiel jest bardzo ważna. Kąpać trzeba co tydzień, a jej czas wynosi ok. 30 minut. Po prostu nalewasz do miski cieplej wody tak aby żółw swobodnie trzymał głowę nad wodą( do łączenia karapaksu i plastronu), włączasz lampkę nad miską i zostawiasz żółwia . Po 30 minutach go wyjmujesz i wkładasz do terrarium.
7.Taki zestaw jest ok.

Warto jest mieć kontakt z dobrym gadzin specjalistą. W Kielcach niestety nie ma nikogo takiego. Najbliżej masz do Radomia.
Lek. wet. Karol Chłopecki
Nazwa lecznicy
Przychodnia weterynaryjna PANKRACY
Adres
ul. Maratońska 1/1, 26-600 Radom
Telefon
(48) 331 52 76
Uwagi
Czynne całą dobę. Grafik dyżurów na http://www.pankracy.radom.pl/

Offline MarcinBulaga

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 1
Odp: BUBU żółw stepowy, 7cm
« Odpowiedź #2 dnia: 21.11.2020, 13:28:35 pm »
Co do rzeczy ze sklepów zoologicznych to zazwyczaj wszystko jest tam dużo droższe. Podstawki do jedzenia czy picia można kupić w zwyklym sklepie gospodarczym. To zwykłe podstawki pod doniczki. Wystarczy gliniana ciężka podstawka żeby nie przywrócił. Co do jedzonka to dziś nawet kupiłem suszone liście pokrzyw w sklepie zielarskim. Nie pytałem o inne zioła ale napewno w kazdym takim sklepie takie maja i ceny sa przystępne.

Offline Aneve

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 2
Odp: BUBU żółw stepowy, 7cm
« Odpowiedź #3 dnia: 21.11.2020, 20:27:55 pm »
Witajcie  ;)

Od siebie tylko dodam, że jak kupujecie gotowe mieszanki suszu w sklepach zoologicznych to czytajcie dokładnie składy. Często mają niepotrzebne dodatki np. owsa czy niedozwolonych roślin dla żółwia. Dlatego ja sama suszę wszystko, a jeśli z jakichś przyczyn jest to niemożliwe to kupuję susz roślin pojedynczych, nie mieszanki. Tak jak wyżej kolega napisał, np. suszoną pokrzywę. Ogólnie polecam sklepy zielarskie i Internet, ale tutaj trzeba mieć już swoje zaufane firmy, aby nie przysłali nam pokruszonego lub kiepskiej jakości suszu. Podstawki od doniczek ceramicznych wychodzą tanio i są niezawodne, chyba, że zależy komuś na estetyce to wtedy można zaszaleć w zoologicznym.

Ja nadal znajduję jeszcze świeże liście mniszka lekarskiego, trochę babek, żółtlicę drobnokwiatową czy jasnotę białą. Całkiem tego sporo. Są też rośliny, które można samemu w domu trzymać jak np. rozchodnik, trzykrotka czy grubosz. Ogólnie trzeba się wczytać w temat, bo tu wszystko jest.

Wiedzy o żółwiach na pewno nie warto czerpać ze starych książek czy od ludzi ze sklepów zoologicznych, często nie mają pojęcia o czym mówią. Dobrym źródłem wiedzy na pewno jest dobry specjalista od gadów, warto się do niego udać, bo żółwie ze sklepów zoologicznych często są zarobaczone.

Oprawka do żarówki grzewczej musi być ceramiczna, inaczej może się stopić. Link do tej oprawki z Allegro prowadzi chyba do zwykłej oprawki, na to też wskazują komentarze osób, którym się ona zaczęła topić.

Offline BUBU772

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: BUBU żółw stepowy, 7cm
« Odpowiedź #4 dnia: 22.11.2020, 09:21:37 am »
Hej, dzięki za wasze porady. To furum jest MEGA!!!!!! Dzięki za adres do Bubusiowego lekarza...pojedziemy żeby go obejrzał.
Co do jedzenia to ja osobiście zrywam takie liście, je z wielką ochotą tylko czy aby nie za dużo... muszę mu dawkować pokarm? Ile liści na dzień powinien dostać ? Liście są takie : 
https://ibb.co/pjKnDD6
https://ibb.co/ZmpyMZH
https://ibb.co/C0CKvnw

Czy nasz BUBU też tej zimy musi trafić do lodówki ? Narazie mieszka w małym prowizorycznym terrarium po naszym pająku. Przez 2 dni siedział na kamieniu w rogu gdzie temp. od żarówki grzewczej na termometrze pokazuje 31-32 stopnie...natomiast jak dostał liście 2 dni pod rząd to poszedł do przeciwległego rogu..odsunał papierowe opakowanie po żarówce ( jako tymczasowy domek ) i w cienu spał tam całą noc i dziś również tam siedzi. Da radę bez zimowania ? 

Jeśli chodzi o wodę to jeszcze od 2 dni nie widziałęm,żeby pił...może trzeba mu dziś ( jest u nas 3 dni ) kąpiel zrobić ?

Prawdopodobnie pójdziemy dziś z córką po ziemię i glinę, planuję jeszcze wykopać kilka takich roślin dla niego jadalnym i do doniczki na parapet...


Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: BUBU żółw stepowy, 7cm
« Odpowiedź #5 dnia: 23.11.2020, 11:22:28 am »
To są liście mniszka lekarskiego. Są jak najbardziej ok, natomiast dobrze by było gdybyś. Trochę urozmaicił dietę. U mnie rosną jeszcze jasnoty i pokrzywy, nie wiem jak jest u Ciebie.
Zdecydowanie nie jest to czas aby BUBU zimował. Jeszcze nie w tym roku, być może w następnym. Kąpiel jak najbardziej warto mu zrobić.
Trzymam kciuki aby wszystko się udało i żeby BUBU rósł zdrowy i silny.

Offline BUBU772

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: BUBU żółw stepowy, 7cm
« Odpowiedź #6 dnia: 23.11.2020, 12:10:56 pm »
Dzięki za info..ta pokrzywa to taka zwykła pokrzywa...ja Was przepraszam, że zadaje może  bardzo drażniące pytania ale naprawdę nie chcemy ,mu zrobić krzywdy.
Kąpiel zrobimy dziś...poczytalismy, wiemy jak.  Dziś jedziemy odebrać nowe terrarium, więc popołudnie będziemy meblować :) 
Z tymi roślinami to najbardziej się boję, żeby przypadkowo nie zerwać czegoś podobnego i nie zrobić mu krzywdy... takie linki mam...
https://www.google.com/search?q=li%C5%9Bcie+jasnoty&sxsrf=ALeKk02nNY3bMjtSu2NkNd9qkQS8fy2lbg:1606129415364&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiciZCqwpjtAhVokIsKHbn0A38Q_AUoAXoECAwQAw&biw=1707&bih=803&dpr=1.13#imgrc=BybRSbEisgPUTM

lub
https://www.google.com/search?q=li%C5%9Bcie+pokrzywy&sxsrf=ALeKk006FvREnoiQEZqyh3wY22SkcC_Kuw:1606129454512&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjHrOW8wpjtAhXWHXcKHcdgDIUQ_AUoAXoECAwQAw&biw=1707&bih=803


Jakie najtańsze oświetlenie sprawdzi się u nas na najbliższy rok ?  może takie dwie + oprawki by wystarczyły na początek ?
https://allegro.pl/oferta/zarowka-metahalogen-dla-zolwia-grzewcza-uvb-25w-9756201096

Albo dajcie link co sie najlepiej sprawdza i nie kosztuje 400 PLN





Offline BUBU772

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: BUBU żółw stepowy, 7cm
« Odpowiedź #7 dnia: 23.11.2020, 19:19:15 pm »
Mam w sumie jeszcze jedno pytanie odnośnie żywienia. Jakie racje żywnościowe przysługują ? Mam pomysł aby do nowego terrarium wsadzić mu w małych doniczkach te rośliny jakie wyczytałem, że może zjesć... np. ZIELISTKA STERNBERGA ....tylko jak obecnie wrzucę mu 6 liści mniszka to zjada wszystko... wygląda to jakby był cały czas głodny, co wrzuce to zjada... napiszcie proszę ile dawać liści, jak często.

2. Jak rozpoznać wiek / płeć ?


Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: BUBU żółw stepowy, 7cm
« Odpowiedź #8 dnia: 24.11.2020, 01:07:48 am »
Tak, pokrzywa to taka zwykła pokrzywa, która jest gatunkiem bardzo pospolitym. Linki które wstawiłeś prezentują jasnotę białą i pokrzywę. Są do siebie bardzo podobne, ale oba jadalne i chętnie przez żółwie zjadane. Przed podaniem pokrzywy musisz pamiętać jedynie aby zgnieść mocno liście, bo to pozbawia je właściwości parzących.
Taki metahalogen jak najbardziej pasuje i jest świetnym wyborem jeśli chodzi o zapewnienie żółwiowi odpowiedniej dawki UV.
Trudno mówić o racjach żywnościowych w przypadku żółwi. Najczęstszym kryterium jest to, że pokarmu jest wtedy za dużo gdy żółw nie zjada go w ciągu 45 minut. Ale to przychodzi z czasem. Ja swojemu żółwiowi daje tak na oko bo wiem ile dokładnie jest w stanie zjeść. Ty też za jakiś czas też tego nauczysz.
2. Wiek rozpoznajemy po wielkości karapkasu a płeć po ogonie. Samiec ma długi i cienki ogon a samica gruby i krótki. Natomiast płeć można stwierdzić dopiero gdy żółwie mają kilka lat. Maluchy wyglądają każdy tak samo.