Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 00:14:19 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Co mam zmienić w akwarium żółwia?  (Przeczytany 3152 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Muffin6

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Co mam zmienić w akwarium żółwia?
« dnia: 17.08.2019, 10:56:11 am »
Witam! Dostałam tego żółwia nie dawno i nie wiem dokońca czy dobrze się nim opiekuję. No więc mieszka w szklanym akwarium 60x40 cm,  na dnie ma wysypany piasek i ma kartonowy domek. Je głównie sałatę, mlecze i pomidory. Co mogę zmienić?

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Co mam zmienić w akwarium żółwia?
« Odpowiedź #1 dnia: 17.08.2019, 12:27:55 pm »
Powiem krótko: wszystko. Najważniejsza rzecz: Jaki gatunek żółwia posiadasz? Jeżeli nie wiesz - wstaw zdjęcia. Dopiero jak podasz gatunek forumowicze będą w stanie podać Ci dokładne warunki żółwia.
Teraz mogę najwyżej podać Ci ogólne wymagania.
1. Szybko udaj się do lekarza weterynarii specjalizującego się w leczeniu gadów.
2. szklane akwarium to nie miejsce dla żółwia - powinien mieszkać on w obszernym np. 120 x 60 cm (zależnie od wielkości gada) terrarium zrobionym z drewna lub ze szkła
3. Piasek to najgorsze podłoże z możliwych - odpowiednie podłoże dla żółwia to ziemia zmieszana z gliną oraz darń.
4. W opisie nie zaznaczyłaś lamp, więc wnioskuję, że żółw ich nie posiada - każdy żółw musi mieć odpowiednie oświetlenie: Metahalogen + listwę led lub lampę grzewczą + świetlówkę emitującą promieniowanie UVB
5. Inna sprawa: teraz wszystkie żółwie lądowe powinny mieszkać na dworze w dużym wybiegu ogrodowym lub przynajmniej balkonowym
6. Dieta jest niesamowicie ważna dla zdrowia żółwia, a ta przedstawiona w opisie jest dla gada po prostu powolną i bolesną śmiercią. Żółwie lądowe z rodzaju Testudo (najprawdopodobniej właśnie takim się opiekujesz) powinny jeść wyłącznie chwasty, a zimą suszone rośliny + ewentualnie roszponkę. Oto link do artykułu na temat warunków prawidłowej diety oraz spisu roślin jadalnych od użytkowniczki tego forum (nick: doru) https://drive.google.com/drive/u/0/folders/0B7JNt2E9WRAfVmZvQWZ1R0ZxNVE
Pozdrawiam

P.S
W razie jakichkolwiek pytań napisz.