Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 07:59:12 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wybrać żółwia wodnego czy lądowego? Sprzęt, koszty? [scalony]  (Przeczytany 34656 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Julka:)

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Hej..!Chciałabym się Was poradzić....uwielbiam żółwie dużo o nich czytam i wg.Chce sobie zakupić takiego żólwika tylko nie wiem czy lądowego czy wodno-lądowego przyznam że sama za niego płacę i mam do wydania okolo 200 zl a rodzice mogą mi trszeczkę dolożyc jezeli zabraknie...ale 200 zł.przeznaczam do wszystkiego dla żółwia<wodno-lądowy kosztuje 5o zl w sklepie zoologicznym i jest to miniaturka>ale nie mogę się zdecydować zółw wodno lądowy miniaturka kosztuje 5o zl terriarium widzialam za 40 noo i tylko tyle...ale znowu żółw lądowy bardziej mi się podoba bo mogę go zabierac na dzialke i spedzać z nim dużo czasu na powietrzuu...proszę o rady:D
« Ostatnia zmiana: 31.05.2009, 10:35:39 am wysłana przez witia »

Offline gosia101097

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 130
  • Reputacja: 3
  • Żółw stepowy - Toto
Odp: Wybrać żółwia wodnego czy lądowego? Sprzęt, koszty? [scalony]
« Odpowiedź #1 dnia: 30.05.2009, 20:35:15 pm »
Witaj nie wiem ale zależy od ciebie ja za tydzień jadę kupić żółwia lądowego tylko musisz się z tym liczyć że żółw lądowy wyjdzie cię na pewno drożej niż wodno-lądowy ja na kupno żółwia czekałam prawie dwa lata. Ale tu nie gadka o mnie . Wszystko zależy jakie potrafisz stworzyć warunki żółwiowi ja bym ci polecała lądowego ale nie ode mnie to zależy
To,to,to.... TOTO!!!

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Wybrać żółwia wodnego czy lądowego? Sprzęt, koszty? [scalony]
« Odpowiedź #2 dnia: 30.05.2009, 20:51:32 pm »
Hej..!Chciałabym się Was poradzić....uwielbiam żółwie dużo o nich czytam i wg.Chce sobie zakupić takiego żólwika tylko nie wiem czy lądowego czy wodno-lądowego przyznam że sama za niego płacę i mam do wydania okolo 200 zl a rodzice mogą mi trszeczkę dolożyc jezeli zabraknie...ale 200 zł.przeznaczam do wszystkiego dla żółwia<wodno-lądowy kosztuje 5o zl w sklepie zoologicznym i jest to miniaturka>ale nie mogę się zdecydować zółw wodno lądowy miniaturka kosztuje 5o zl terriarium widzialam za 40 noo i tylko tyle...ale znowu żółw lądowy bardziej mi się podoba bo mogę go zabierac na dzialke i spedzać z nim dużo czasu na powietrzuu...proszę o rady:D

nie daj sobie wmówić, że sprzedawca w sklepie ma żółwie miniaturki. nie ma takich! te malutkie kapselki bardzo szybko rosną (dużo szybciej niż lądowe) i potrzebują wielkich akwariów, żeby się nie dusić. dlatego tyle takich wodno-lądowych żółwi ludzie po prostu wyrzucają gdzieś przy jeziorku, czy rzeczce.

pieniądze, które masz do przeznaczenia do zdecydowanie za mało. przykro mi. tyle kosztuje dobrze wyposażone terrarium, a i to pod warunkiem, że masz w rodzinie, albo wśród znajomych złotą rączkę, która za darmo zrobi ci terrarium z zakupionej gdzieś w markecie budowlanym płyty usb. do tego lampa świecąca specjalnym światłem - żółwie wodno-lądowe też takiej potrzebują, a za 40 zł to kupisz plastikowy mały zbiorniczek z palemka pośrodku. to tylko wyrzucenie pieniędzy.

jeśli masz możliwość korzystania z wybiegu zewnętrznego, to nie do końca musiałabyś kupować te specjalne lampy, ale tylko wtedy jeśli żółw praktycznie całą dobę byłby na zewnątrz, a zimą byłby zimowany. zastanów się poważnie nad zakupem żółwia, bo 200 zł nie starczy, żeby zapewnić mu właściwe warunki. na początku koszty są duże, lampa za około 60-80zł musi być wymieniana co roku. poza tym w zasadzie można skończyć z zakupami. jedzenie zrywasz na łące, albo w ogródku, więc nie musisz zbyt wiele wydawać w trakcie. moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby poczekanie chwilę, skompletowanie terrarium i nauczenie się o żółwiach, a potem zakup zwierzaka na giełdzie. w sklepach greki są po 700zł, stepy jakieś 500 (mówię o cenach krakowskich), natomiast na giełdzie są za dużo mniejsze kwoty. możesz też zgłosić chęć adopcji. często ludzie się pozbywają żółwi, bo nie są to zwierzęta, ani tak kontaktowe, ani tak niewymagające jak myśleli.
may you always hear the whisper of wings

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Wybrać żółwia wodnego czy lądowego? Sprzęt, koszty? [scalony]
« Odpowiedź #3 dnia: 30.05.2009, 21:02:04 pm »
Kondi dobrze mówi. A Ty Julka mozesz po prostu adoptować jakiegoś kiedyś, a narazie to czytaj tutaj i ucz się, i wtedy zadecydujesz który to ma byc rodzaj żółwia.
I zawsze pamiętaj, że każde zwierzę jest tylko małe jak jest dzieckiem i jest w sklepie, a zaraz potem po zakupie rośnie duże i chce mieć duży dom i warunki cieplne i świetlne, a nie jakąś klitkę.
Gdybys chciała wodno -lądowego czy wodnego to za darmo jest pełno w każdej chwili, ale i tak najpierw poczytaj co takiemu zwierzątku jest potrzebne.
Jak masz te 200 zł. to nie wydawaj ich na zakup zwierzęcia tylko najpierw zobacz ile kosztuje dom dla  niego, a samo zwierzę wyadoptujesz kiedyś.

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Wybrać żółwia wodnego czy lądowego? Sprzęt, koszty? [scalony]
« Odpowiedź #4 dnia: 31.05.2009, 10:35:04 am »
Hej Julka,

ja to zawsze powtarzam, że bierz takie zwierzę, jakiemu możesz stworzyć odpowiednie warunki. Żółwie wodno-lądowe i lądowe to dwie różne bajki  ;) Oprócz tego, że mają na plecach "domek", to nie łączy i praktycznie ze sobą nic; no w anatomię już nie wnikam...  ;)

Z tego co wiem to żółwie wodno-lądowe są same w sobie o wiele tańsze niż lądowe, bo można je już nabyć chyba za ok. 30 zł. Nie zapominaj jednak, że do tego dochodzi całe wyposażenie: odpowiednie akwaterrarium (zawsze adekwatne do wielkości żółwia), różnego rodzaju lamy świetlne, cieplne i UV, grzałka, filtr...  Należy również liczyć się z podwyższonymi rachunkami za prąd, bo wszystkie te urządzenia muszą pracować przez większość dnia, a grzałka to nawet całą dobę. Inna sprawa, jeżeli masz możliwość stworzenia na jakiejś działce oczka wodnego. Wtedy możesz trzymać w nim żółwie praktycznie przez całą wiosnę i lato, przez co koszty utrzymania automatycznie spadają.

Żółw lądowy to też nie lada wydatek. Co prawda z tych wszystkich wyżej wymienionych urządzeń potrzebuje on jedynie odpowiednie lampy, ale samo terrarium jest też drogie no i do tego dochodzą często nieuniknione wizyty u weterynarza (wodne oczywiście też).  Jeżeli miałabyś możliwość trzymania żółwia przez zdecydowaną większość czasu na wybiegu zewnętrznym lub balkonowym, a w zimie go zazimujesz, to oczywiście lamp nie potrzebujesz. Balkon lub wybieg musi być jednak przez zdecydowaną większość dnia dobrze osiągalny przez słońce. 

Tak patrząc na to wszystko ekonomicznie to wydaje mi się, że jednak lądowe wychodzą trochę taniej. Zapomniałem wcześniej wspomnieć również o jedzeniu, które dla lądowych znajdziesz gratis na każdej łące, a wodnym się najczęściej kupuje.

Inna sprawa to utrzymanie higieny. Żółwie wodne bardzo brudzą i należy im dosyć często zmieniać wodę, w zależności od wielkości akwaterrarium. Lądowym wymienia się podłoże zdecydowanie rzadziej. Ja swoim wymieniam raz na pół roku, ale tylko i wyłącznie dlatego, że kał i resztki jedzenia usuwam w miarę regularnie.

Na koniec to sprawa urlopów i wyjazdów. Z własnego doświadczenia wiem, że żółwiem lądowym chętniej się ktoś zajmie podczas naszej nieobecności niż wodnym. Przy wodnych związane jest to nierzadko z przeprowadzką całego akwaterrarium wraz ze wszystkimi urządzeniami. Żółwie lądowe mogą natomiast zamieszkać na ten okres nawet w zwykłej (dobrze urządzonej) skrzynce, gdzieś tam sobie u kogoś na balkoniku  ;)   
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline żółw-czesiek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Reputacja: 9
Odp: Wybrać żółwia wodnego czy lądowego? Sprzęt, koszty? [scalony]
« Odpowiedź #5 dnia: 02.06.2009, 00:16:38 am »
cześć,
popytaj wśród znajomych często chętnie pozbywają się akwariów. szukaj jak największego. u szklarza można je odpowiednio przerobić za parę złotych. dno wyłóż darnią + inne niezbędne elementy, które można samemu wykombinować. największy koszt to żarówki. jeżeli planujesz za rok zmienić na prawdziwe terra to to rozwiązanie powinno wystarczyć.
wracając do meritum to żółw lądowy tylko i wyłącznie ;)

Offline cezar3232

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Wybrać żółwia wodnego czy lądowego? Sprzęt, koszty? [scalony]
« Odpowiedź #6 dnia: 06.07.2009, 10:22:35 am »
Zamierzam kupić żółwia ! lądowego, tylko nie wiem co kupić jako pierwsze o prócz terrarium ???
jaka jest średnia cena żółwi lądowych ? i czy wart kupić lądowego czy wodnego ?
Proszę o pomoc .
Pozdrawiam

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Wybrać żółwia wodnego czy lądowego? Sprzęt, koszty? [scalony]
« Odpowiedź #7 dnia: 06.07.2009, 10:56:07 am »
Cóż...oprócz terra trzeba kupić wyposażenie. Albo pozyskać je - np. na polu (ziemia, kamienie), w lesie (konary, kora). Nalezy przygotować dla zółwia wybieg (ogrod lub balkon). Przy zalożeniu że kupisz ladowego.
Na razie poczytaj sobie o żólwiach i wymaganiach poszczególnych gatunków. I wybierz taki gatunke któremu możesz zapewnić najlepsze warunki (wielkość terra, wybieg, zimowanie).
Najmniej żółw kosztuje ok. 250-300 zł - stepowy maluch na giełdzie albo od hodowcy.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline cezar3232

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Wybrać żółwia wodnego czy lądowego? Sprzęt, koszty? [scalony]
« Odpowiedź #8 dnia: 06.07.2009, 11:10:07 am »
thx ale z ceną sie nie zgadzam :( weszłem na sklep w mojej okolicy i były żółwie od 60zł - 2500 zł
dziekuje ze pomogłes a tak na oko ile cm czy metrow powinno miec terra dla żółwia >???
mam 60cm x 100 cm myśle ze to starczy ???

Offline cezar3232

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Wybrać żółwia wodnego czy lądowego? Sprzęt, koszty? [scalony]
« Odpowiedź #9 dnia: 06.07.2009, 11:13:39 am »
a może znasz ten gatunek: Żółw żółtobrzuchy (żółtolicy) ???
bo zamierzam go własnie kupic !!!!

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Wybrać żółwia wodnego czy lądowego? Sprzęt, koszty? [scalony]
« Odpowiedź #10 dnia: 06.07.2009, 11:21:46 am »
60 zl może kosztować mały wodny. Taki jak zamierzasz kupić. czerwonolice albo żółtobrzuche na giełdach bywają i po 30 zł. Inna sprawa, że wodnego nie opłaca się kupować. Wejdź sobie na terrarium.com.pl - giełda-dział oddam. Jest full wodnych żółwi które się komuś znudziły i możesz jednemu pomóc.
Akwarium 100x60 wystarczy dla jednego osobnika o ile nie będzie miał 25 cm...:)
A te 2500 zł - to były może żółwie gwiażdziste?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline zolwik

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 4
  • Lila :]
Odp: Wybrać żółwia wodnego czy lądowego? Sprzęt, koszty? [scalony]
« Odpowiedź #11 dnia: 06.07.2009, 11:23:23 am »
zolw zoltolicy czy tez zoltobrzuchy jest zolwiem wodnym wiec wcale sie nie dziw ze kosztuje tylko 60 zl  kazdy zolw ladowy jest drogi conajmniej 350-...... popatrz na tej stronie w jakich cenach sa zolwi powodzenia
 http://www.szrek.pl/?modul=oferta&id_wmenu3=3&id_grupy=1

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Wybrać żółwia wodnego czy lądowego? Sprzęt, koszty? [scalony]
« Odpowiedź #12 dnia: 06.07.2009, 11:39:04 am »
Hej,

zanim się zdecydujesz na konkretny gatunek weź pod uwagę wszystkie aspekty związane z hodowlą a co za tym idzie i wydatki, które nie rzadko po prostu ludzi przerastają. Żółwie wodne np. oprócz odpowiednich lamp potrzebują również dużo miejsca do pływania. W przeciwieństwie do żółwi lądowych rosną one bardzo szybko i nim się obejrzysz a będziesz miał w akwaterrarium zwierzę o długości 20 cm. Masz na takie tyle miejsca?

Żółwie lądowe również dochodzą do takich rozmiarów, rosną one jednak dużo wolniej. Podobnie jak wodne potrzebują one odpowiednich lamp (światło, ciepło, UV) i również dużo wolnej przestrzeni, najlepiej na świeżym powietrzu.

Najlepiej poczytaj sobie i nabądź trochę rozeznania w temacie. Powinien być to zakup przemyślany, bo potem to już nie ma odwrotu  ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline cezar3232

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Wybrać żółwia wodnego czy lądowego? Sprzęt, koszty? [scalony]
« Odpowiedź #13 dnia: 06.07.2009, 11:42:38 am »
mam terr 100 x 60
dziekuje za informacje
pozdrawiam

Offline M.H.

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
  • Dżółwie są fajne!!!
Odp: Wybrać żółwia wodnego czy lądowego? Sprzęt, koszty? [scalony]
« Odpowiedź #14 dnia: 14.07.2009, 18:24:50 pm »
Ja nie jestem expertem i nie wiele wiem o żółwiach, dlatego zarejestrowałem się na to forum, ale ja polecam ci lądowego, a konkretnie to stepowego. Mój kolega ma takiego żółwia i jest on bardzo fajny.