Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 13:27:11 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zaniedbany żółw grecki - wizyta u wet. bez papierów? [wydzielony]  (Przeczytany 6580 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline klauddd

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
witam!!!

dostałam żółwia od brata, niestety strasznie go zaniedbywał, brak terrarium, żółwik chodził sobie po mieszkaniu, karmiony cykorią, pomidorem, bananem, karmą ze sklepu zoolog.

Chcę zabrać go do weterynarza na wizytę kontrolną [ma już 7 lat, a nigdy nie odwiedził kliniki weterynaryjnej]. Nie mam żadnych dokumentów potwierdzający gatunek, wiek, pochodzenie itd. Czy wizyta w tym wypadku jest możliwa? Żółw był kupiony na targach w Łazienkach, bez dokumentów niestety...

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Zaniedbany żółw grecki - wizyta u wet. bez papierów? [wydzielony]
« Odpowiedź #1 dnia: 03.12.2009, 16:35:13 pm »
oczywiście, że jest możliwa, a nawet konieczna. zabierz go jak najprędzej do weterynarza specjalizującego się w gadach. w razie jakbyś nie miała namiarów to tu są podani ci polecani lekarze: http://www.terrarium.com.pl/dzial/weterynarze/malopolskie
może wklej zdjęcia żółwika, chętnie zobaczymy i możemy pomóc też w okresielniu gatunku itp, chociaż jak pójdziesz do weta, to on już Ci wszystko powinien powiedzieć.

Offline klauddd

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Zaniedbany żółw grecki - wizyta u wet. bez papierów? [wydzielony]
« Odpowiedź #2 dnia: 03.12.2009, 17:40:34 pm »
http://img26.imageshack.us/i/zolw.jpg/
http://img200.imageshack.us/i/zolw2.jpg/

zdjęcia żółwia.


Pytam, bo słyszałam kiedyś że takie osoby można posądzić o jakieś nielegalne przewożenie tych zwierząt czy coś, generalnie za hodowlę zwierząt egzotycznych.
Wizyta u weta chyba jednak konieczna- żółwik świszczy jak oddycha, kicha itp. nie ma żadnej wydzieliny ale niepokoję się.

Bardzo proszę o ewentualne ustalenie gatunku i płci pupila.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Zaniedbany żółw grecki - wizyta u wet. bez papierów? [wydzielony]
« Odpowiedź #3 dnia: 03.12.2009, 17:48:10 pm »
weterynarz o nic Cię nie posądzi, nie będzie nawet pytał prawdopodobnie o dokumenty, bo to nie istotne dla niego. jest to żółw grecki (testudo hermani). u żółwi 'katar' to \bardzo poważna sprawa, nie tak jak u ludzi, musisz szybko iść z nim do weta. to od chodzenia po podłodze, tam przeciągów sporo. żółw na pierwszy rzut oka nie wygląda najgorzej. na pewno pazurki i dziubek przydało by się poddać korekcie, ale wszystkim zajmie się wteterynarz. a żeby określić płeć musiałabyś wstawić zdjęcia plastronu (spodnia część skorupy) i ogonka.
żółwiowi przydała by się kąpiel, bo skóra wygląda na dość wysuszoną. wykąp go w ciepłej wodzie (~35st) tylko po kąpieli umieść go gdzieś gdzie nie ma przeciągów i jest ciepło!
gdzie go teraz trzymasz? na pewno nie masz jeszcze terrarium, ale daj go chociaż do jakiegoś kartonu z ziemią i grzej go lampką.
a dowiedziałaś się już ze str głównej jakie powinien mieć warunki?

Offline klauddd

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Zaniedbany żółw grecki - wizyta u wet. bez papierów? [wydzielony]
« Odpowiedź #4 dnia: 03.12.2009, 17:58:46 pm »
dostałam go razem z terrarium, ale wydaje mi się być dosyć małe [30cmx60cm]. Żółw ma około 15cm. Terrarium wyłożyłam trocinami, ale dziś zgodnie z zaleceniami na forum wybieram się po ziemię bez nawozów. No i lampkę [tu mam wątpliwości- jaka żarówka?]. Na razie grzeje go taką zwykłą biurkową, lubi się wygrzewać chyba ;) nie wiem co z wilgotnością- czy jestem w stanie ją zapewnić mając aktualne warunki?

i jeszcze pytanie co do weta- ile mniej więcej kosztuje taka wizyta? i czy powinnam się do niej jakoś szczególnie przygotować? jak przetransportować zwierzaka w taką pogodę?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Zaniedbany żółw grecki - wizyta u wet. bez papierów? [wydzielony]
« Odpowiedź #5 dnia: 03.12.2009, 18:07:48 pm »
 no malutkie, malutkie... :( zwłaszcza, że żółw jest spory. powinno być takie 100x50, a najlepiej jak największe. trociny się nie nadają, nie utrzymasz na nich odpowiedniej wilgotności no i pylą podrażniając drogi oddechowe i oczy..
co do oświetlenia to sprawa wygląda trochę bardzej skomplikowanie, bo potrzebowała będziesz żarówkę, która będzie spełniała funkcje grzewczą, wystarczy do tego zwykła żarówka (lub lepiej lustrzanka) o mocy 40-60w, tak żeby było pod nią ok 35st. Natomiast druga niezbędna jest świetlówka wytwarzająca promienie UVB, które są niezbędne do syntezowania wit d3, a ta do przyswajania wapnia. Koszt takiej świetlówki to ok 50zł, do wymiany raz w roku i tu masz oferte takiej świetlówki z allegro: http://www.allegro.pl/item831731217_zarowka_exo_terra_repti_glo_10_0_26_w.html

a taka wizyta to hmm ciężko stwierdzić, ja u mnie w Bytomiu z reguły nie płace nic, chyba że jakieś 10zł za badanie kału. o właśnie, jak już pójdziesz do weterynarza to weź też kupke do zbadania od razu czy tam żadne pasożyty w nim nie siedzą.

ps. żółwie uwielbiają się wygrzewać ;) robią to w sumie przez 90% dnia :P

Offline Arczie30

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: 3
  • Posiadany gatunek - Testudo hermanni boettgeri
Odp: Zaniedbany żółw grecki - wizyta u wet. bez papierów? [wydzielony]
« Odpowiedź #6 dnia: 03.12.2009, 18:11:07 pm »
terrarium jest bardzo małe .. nawet nawet bardziej niż bardzo .. żółw jak widac grecki w 100%, aby kontrolowac wilgotnosc nalezy kupic higrometr .. kosztuje ok 20zł wilgotnosc ok. 60-70 % a w dzien moze spasc do 50% .. wystarczy raz dziennie rano lub na wieczór dobrze spryskac terrarium mgiełką .. wizyta .. ja za odrobaczenie i przyciecie dziobka i pazurków zapłaciłem 15zł .. jak masz bliska i jedziesz autem to mozna go wziaść w ręcznik i owinąć go .. jak podróż ma być dłuższa to nalej ciepłej wody w butelkę plastikową i na niej połóż recznik z żółwiem .. dłużej utrzyma ciepło ..

Offline meurycy

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: 0
Odp: Zaniedbany żółw grecki - wizyta u wet. bez papierów? [wydzielony]
« Odpowiedź #7 dnia: 04.12.2009, 12:12:45 pm »
Ja radze nie kupować w zimę.bo ci powiedzą że spi.A okaże sie zę ie żyje...

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Zaniedbany żółw grecki - wizyta u wet. bez papierów? [wydzielony]
« Odpowiedź #8 dnia: 07.12.2009, 15:04:18 pm »
Dołączam się do tego co powiedzieli poprzednicy.... Tu słusznie Viktoria zauważyła, że przeziębienie żółwia wzięło się najprawdopodobniej z przechadzek po zimniej podłodze - do tego brak lamp grzewczych i choroba gotowa... Żółwie są zwierzętami ciepłolubnymi i zmiennocieplnymi w związku z czym reagują całkiem inaczej na skoski temperatur niż my ludzie. W każdym razie wizyta u weterynarza jest konieczna jak najszybciej, żeby nie dopuścić do zapalenia płuc. Konieczne też będą zmiany w hodowli, tj. większe odpowiednio wyposażone terrarium (z żarówką grzewczą i UV) i odpowiedni pokarm.
« Ostatnia zmiana: 07.12.2009, 16:45:40 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl