Żółwie lądowe > Pierwsze kroki

Żółw dotychczas "podłogowy" - pomoc przy zmianie warunków

(1/11) > >>

Remek:
Od niedawna mam u siebie żółwia stepowego. Kolega jest trochę zaniedbany, staram sie wiec go doprowadzić do stanu używalności :-). Przede wszystkim zmieniłem mu dietę bazując na informacjach z tej strony (ukłony dla pracy webmastera) ijuż mam efekty, o ile przedtem mało co jadł to teraz biedak wcina, że hej!

Wracając do tematu będę od czasu do czasu zadawał być może głupie pytania, za co przepraszam. Poniżej pierwsza partia

1. Kuba (imię męskie choć podejrzewam go o zmianę płci :-) ma za długie stanowczo pazurki. Pytanie brzmi: ciąć czy piłować? Na jaką długość?
2. Kuba przyzwyczajony jest do chodzenia na wolności po mieszkaniu. Mieszkam sam więc nic mu w zasadzie nie grozi, przeczytałem juz jednak tutaj na forum, że kurz, pył, przeciągi itp .. W związku z tym pytanko: czy to nie będzie dla niego stresem jeśli przerzucę g teraz do terrarium? Jakie wymiary tego "szklanego domku" (żeby nie powiedzieć więzienia proponujecie? Jak często powinienem wymieniać piasek? Przyznam, ze kiedyś Kuba był w terrarium (otwarte), jednak już po tygodniu zapaszek z niego był nie najlepszy. No właśnie, terrarium powinno być otwarte czy zamknięte? Jak dużo piasku powinien tam mieć? Czy temp w środku utrzymuje się tylko poprzez lampę UV? W jaki sposób nawilżacie atmosferę? Spryskiwacz czy jakieś specjalne ustrojstwo?

To na razie tyle. Czekam na informacje od Was, mam nadzieję szybkie :-)

Kornelia:
jeżeli w terrarium będzie miał podobne warunki do naturalnych to będzie miał sie tam o wiele lepiej i będziesz szczęśliwszy :)
piasek nie jest za dobrym podłożem dla żółwia lepsza jest kora i drewniaki bukowe :)

Sebastian:
Radze lekturę ciekawych artykułów na stronie głównej, bo są naprawdę ciekawe. A wracając do twoich pytań:
1. Broń cię Panie Boże od samodzielnego obcinania, czy piłowania żółwiowi pazurków, to może zrobić tylko i wyłącznie lekarz weterynarii.
2. Wielkość terrarium zależy od wielkości żółwia, kupno szklanego terra jest nieopłacalne na stronie głównej jest artykuł o budowie terrarium z płyty USB, co jest tańsze, no i możesz sam zadecydować jakie wymiary będzie miało terra. Niech cię Ręka Boska broni od wkładania do terrarium piasku, (którym żółw może się zwyczajnie zapchać, połykając go) najlepszym podłożem dla żółwi lądowych jest mieszanka kory ogrodowej i sianka, taką ściółkę można wymienia śr. co pół roku (codziennie sprzątając kawałki kory do kturej przykleiła sie kupa). Grubość podłoża to ok. 10-15 cm. (żółwie lądowe bardzo lubią się zakopywać, dlatego trzeba im zapewnić odpowiednia grubość podłoża). Co do utrzymania wilgotności w terra to myślę, że wystarczy zwykły spryskiwacz (basenik w terrarium też podnosi wilgotność).

Mam nadzieje, że moje wypocinki Ci w czymś pomogą.

Pozdrawiam,
Sebastian.

Remek:
No to żeście mnie pocieszyli ... :-(

Zabieram się za szukanie lekarza weterynarii w Gdańsku :-(. Od razu pytanie - czy na czas transportu musże jakoś biedaka "ubrać"? Planuję go przewieźć w pudełku od butów, ale czy coś mu tam włożyć? (nie myślę o misiu przytulance bo to się rozumie samo przez się :-))

Co do terrarium .. Czy są jakieś przeciwwskazania do szklanych terrariów? Czy to tylko kwestia ekonomiczna? Jak zmierzyć pancernego by podać Wam wymiary byście pomogli dobrać wielkość? No i czy domek dla żółwia powinien być otwarty czy zamknięty (oczywiście z otworami na wentylację)

Kolejne pytanie: Czy jako zwierzę egzotyczne powinienem go gdzieś "meldować"?

Sebastian:
Ubrać ?? Normalnie, bierzesz go i wkładasz do pudełka, mamy lato nic mu sie nie stanie. Myślę, że żadnych przeciwwskazań do szklanych terrariów nie ma, poza tym, że będzie chciał "wyjść przez szybę", ale z czasem powinien  się przyzwyczaić myślę, że najlepszym rozwiązaniem dla szklanego terra jest obklejenie trzech ścian tzw. fototapetą.

Jak to jak zmierzyć ?? Normalnie, bierzesz gada i mierzysz colsztokiem (wybaczcie, nie wiem jak to się po polsku nazywa) jego skorupę.


--- Cytuj ---Czy jako zwierzę egzotyczne powinienem go gdzieś "meldować"?
--- Koniec cytatu ---
Jako zwierze egzotyczne, powinieneś przy kupnie dostać zaświadczenie, że żółw pochodzi z legalnej hodowli, a potem udać sie z nim do urzędu miasta w celu zarejestrowania zwierzęcia (odpłatnie).

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej