Żółwie lądowe > Pierwsze kroki

Jak i gdzie kupić zdrowego żółwia? [scalony]

(1/3) > >>

Beata:

--- Cytuj ---dzień dobry!
mam pytanie gdzie moge kupic niedrogiego żółwia greckiego lub stepowego??
który jest lepszy dla poczatkującego chodowcy??jakie duże terarium musza
mniec te zółwie

--- Koniec cytatu ---
                                                   

Jeśli chodzi o kupno żółwika to zdecydowanie doradzałabym odkupić go od kogoś kto nie może się już nim dłużej opiekować - tzn. na Allegro lub z ogłoszeń umieszczanych na forach (w działach "ogłoszenia" itp.). Jest to moim zdaniem najlepsze rozwiązanie jako że niejednokrotnie warunki tamtejszych żółwików pozostawiają wiele do życzenia i w ten sposób możemy je niejako uratować. Z kupowaniem w sklepach jest niestety tak że zwiększamy popyt a tym samym podaż kolejnych żółwi, ale to już jest oczywiście kwestia naszego wyboru i tego co uznajemy za słuszne. Jeśli chodzi o cenę również odkupienie żółwia od byłego właściciela wychodzi taniej niż w sklepie, a niektórzy hodowcy są skłonni nawet oddać żółwia w dobre ręce całkiem za darmo. Trzeba więc śledzić ogłoszenia...

Należy pamiętać że żółwie są objęte międzynarodową ochroną gatunkową i dlatego handel nimi podlega ścisłym ograniczeniom.
Jeśli decydujemy się więc na zakup w sklepie albo u jakiegoś innego przedsiębiorcy - koniecznie należy przed kupnem zapytać sprzedawcę skąd pochodzi żółw i w zależności od odpowiedzi zażądać przedstawienia dokumentów poświadczających jego legalne pochodzenie.

Są to zgodnie z obowiązującym prawem:

    *zezwolenia lub świadectwa CITES;
    *zaświadczenia o urodzeniu w niewoli wydane przez powiatowego lekarza weterynarii i potwierdzające, że spełnione zostały wszelkie warunki z Rozporządzenia Komisji (WE) nr 1808/2001.

i tylko one, żadne faktury, paragony, zaświadczenia o rejestracji u starosty  itp.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tu:

http://testudo.draknet.sytes.net/index.php?option=com_content&task=view&id=96&Itemid=68

i w linkach z tego artykułu.

Naprawdę jest to bardzo ważne, gdyż bez tego nie tylko popełniamy przestępstwo ale i wspieramy przemyt i przyczyniamy się do cierpienia i śmierci przemycanych zwierząt oraz do ich wyginięcia.
Należy uważać na podejrzane oferty różnych przygodnych handlarzy i w razie potrzeby można powiadomić odpowiednią komórkę CITES.

Odnośnie drugiego pytania - uważam że ogólnie żółwie są trudne w hodowli.  Stwierdzenie jakoby były to chodzące kamienie które mogą jeść i żyć jak kot czy pies - jest całkowicie chybione. W obiegu istnieje zresztą wiele innych szkodliwych mitów.
Zapraszam tutaj:

http://testudo.draknet.sytes.net/index.php?option=com_content&task=view&id=102&Itemid=33

Żółw wymaga sporo wiedzy i doświadczenia oraz troskliwej opieki niezależnie czy to żółw grecki czy stepowy. W zasadzie żółwie te mają zbliżone wymagania i oba są piękne i urzekające.

Zachęcam więc aby jeszcze przed ew. zakupem przeanalizować dokładnie czy mamy czas, chęci i wystarczająca wiedzę aby podjąć się opieki nad żółwiem oraz czy jesteśmy gotowi na koszty z tym związane. Dokładna analiza wymagań zwierzęcia i naszych możliwości pozwoli uniknąć późniejszych stresów i rozczarowań.
Decyzja musi być więc przemyślana i odpowiedzialna - wszak kupujemy żywe, czujące i całkowicie zdane na nas stworzenie.
Polecam lekturę artykułów z głównej strony serwisu oraz lekturę forum - jest tam wiele porad i wypowiedzi hodowców tych zwierząt.
Na początek polecam też artykuł o kosztach i problemach w hodowli:

http://testudo.draknet.sytes.net/index.php?option=com_content&task=view&id=95&Itemid=33

Odnośnie zaś terrarium. Jest ono oczywiście koniecznością. Żółw nie może żyć na podłodze. Przyjmuje się że minimalne wymiary to 100 cm na 60 cm ale im więcej tym lepiej a najlepiej zrobić żółwiowi wybieg w ogrodzie.
Tutaj wiele informacji na ten temat:

http://testudo.draknet.sytes.net/index.php?option=com_content&task=blogsection&id=5&Itemid=35

Mam nadzieję że wyjaśniłam nieco wątpliwości. Zachęcam do zadawania dalszych pytań także za pośrednictwem forum (odpowiedź na tego maila zamieszczę również na forum).

Martyna:
Beatka chyba wszystko, co najważniejsze już napisała :) Dodam tylko - udanej hodowli ;)

kama19:
Nie mam pojęcia gdzie kupić żółwia
Żeby był tam trzymany w dobrych warunkach
Był zdrowy i w ogóle

Pomarancza9101:
Najlepiej w zoologicznym  <afro>

Reti:
Dobre warunki i sklepy zoologiczne O_o'? No nie wiem, nie wiem.
A z jakiego jesteś miasta?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej