Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 15:27:52 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jak kąpać - solenie wody, środki pielęgnacyjne, smarowanie [scalony]  (Przeczytany 65032 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Cyryl

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 0
Odp: Jak kąpać?
« Odpowiedź #15 dnia: 02.04.2009, 09:03:36 am »
pół godziny nie daliśmy rady. Siedział w wodzie (a raczej wierzgał mega wkurzony ;) ) przez jakieś 10 minut. Nie pił, załatwił się. Choć tyle..

pzdr!

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Jak kąpać?
« Odpowiedź #16 dnia: 02.04.2009, 09:53:39 am »
To bardzo dobrze ,moje tez wlaza jedno na drugie patrzac jak tu nawiac, ale ciepla woda nic zlego im nie zrobi , tylko siedz tam z nim wrazie czego zeby nie przewrucil sie do gory brzuchem i nie utopil. To ze sie nie napil to nie wierze , one potrafia to dobrze ukryc, np. wkladajac caly dziub do wody, no i ze sie wypruznil to super , taka kapiel pomaga im wrazie jak by cos nie chcialo samo wyjsc, a malo zeczy to przez przypadek zjedza, piasek, jakis maly kamyczek itp.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Jak kąpać?
« Odpowiedź #17 dnia: 02.04.2009, 11:01:49 am »
Z tą częstotliwością kąpania są różne szkoły. Na pewno żółw powinien mieć w miarę stały czas dostęp do wody aby mógł z niej skorzytstać gdy tego będzie potrzebował. Wkładanie go do tej wody może być pomocne w pewnych sytuacjach, gdy żółw jest osłabiony, chory, nie jest w stanie sam znaleźć źródła wody (np. na dużym wybiegu gdy lokalizacja miski sie zmienia) albo jest po prostu nieaktywny. Maluchy są też dość podatne na niedobory wody i odwadniają się znacznie szybciej więc trzeba się upewnić że mają zawsze jej pod dostatkiem. Pamietajmy że żółwie nie są dostosowane do przebywania w sztucznie stworzonych zbiornikach, szczególnie w mieszkaniach, nie można więc się łudzić że sobie poradzą w nich tak jakby sobie poradziły w naturalnym środowisku.
Bywają okresy gdy częste kąpiele są bardzo wskazane - przed i po hibernacji, podczas suszy i upałów, przy pierwszych symptomach odwodnienia, w różnych problemach trawiennych. Chodzi również o to że żółwie uzupełniają ubytki wody bardziej stopniowo niż jednorazowo, dlatego tak ważne jest aby dostęp do wody był regularny. 
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Jak kąpać?
« Odpowiedź #18 dnia: 18.04.2009, 09:35:57 am »
Ja kiedyś w niedzielę wsadziłam Tusia do kapieli i ...... zapomniałam o nim i poszłam do Kościoła. Barszo się tego wstydzę!! Wszystko przez to, że on uwielbia dłuuuugo sie kapac i zawsze długo jest w kąpieli.
TUPTUŚ

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Jak kąpać?
« Odpowiedź #19 dnia: 18.04.2009, 10:13:26 am »
Mój żółwik średnio lubi kąpiele zależy od jego humoru w danym dniu ale za każdym razem pije i się wypróżnia. Zawsze staram się go kąpać po spacerze po podwórku bo jak się zmęczy to już nie ma siły wierzgać. :)
Pozdrawiam Jakub

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Jak kąpać?
« Odpowiedź #20 dnia: 30.04.2009, 10:05:09 am »
jestem tu nowa, więc z góry sorry jesli czegoś nie doczytałam,a przez ostatnie dwa dni odkąd posiadam tego cudnego gada- żółwia stepowego czytam czytam i czytam i ile właścicieli, tyle opinii :(
w zoologicznym powiedzieli kąpac zółwia co 4 dni w ciepłej wodzie z sola, gdyz to mu ułatwia wypróżnianie... wczoraj odbyła sie pierwsza kąpiel, woda szybko wystygła, kupki nie bylo, siedział niezadowolony raczej, wyjełam po 10 minutach.... za to zrobił juz kilka kupek od wczoraj normlanie w piasek, wiec czemu służa w koncu kapiele i jak czesto je stosowac?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jak kąpać?
« Odpowiedź #21 dnia: 30.04.2009, 10:20:49 am »
Witaj na forum...:)
Kąpiele służa temu żeby się zwierzę nie odwodniło i mogło uzupełnić niedobór płynów, a nie po to żeby się zalatwił.
Żółwia w zalezności od wieku powinno się kąpać z 1-2 x w tygodniu dorosłego, a maluchy nawet codziennie. Szczególnie jak jest upał i zwierzak jest na słońcu.
I nie w wodzie z solą ...w czystej - przegotowanej albo mineralnej, temp. ok. 32 stopnie.
Żeby nie wystygła - to wstaw miskę pod lampkę grzewczą.

A czemu go na piasku trzymasz? Jeszcze się go najje i dopiero będzie problem...:(
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Jak kąpać?
« Odpowiedź #22 dnia: 30.04.2009, 11:15:31 am »
trzymam go na piasku bo takie podloze polecono w  sklepie zoologicznym, co zatem powinnam kupic jako wysciólkę, kore? trociny? a z tym piaskiem to jest problem w sumie, bo sie zmoczy w misce z woda pitną a potem piasek go oblepia

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Jak kąpać?
« Odpowiedź #23 dnia: 04.05.2009, 20:30:05 pm »
trzymam go na piasku bo takie podloze polecono w  sklepie zoologicznym, co zatem powinnam kupic jako wysciólkę, kore? trociny? a z tym piaskiem to jest problem w sumie, bo sie zmoczy w misce z woda pitną a potem piasek go oblepia

Najlepiej darń prosto z łąki. Pod darń możesz wysypać grubą warstwę ziemi to może się przyjmie i będzie rosło :)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Jak kąpać?
« Odpowiedź #24 dnia: 21.05.2009, 09:29:06 am »
moja Kubica nadal nie lubi sie kąpać, mysli jakby zwiać za każdym razem jak ją wkładam do kapieliska, na szczescie jest za mała i ma przymus kapielowy, czasami się nawet w wodzie załatwia, najbardziej jednak lubi wedrówke po pokoju w celu osuszenia sie zanim włożę ją znowu do terrarium :) nie zauwazylam jednak nigdy by piła wode podczas kapieli, w sumie to nigdy tez nie widziałam ze piła w terrarium, czy to w porzadku, nie odwodni mi się?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jak kąpać?
« Odpowiedź #25 dnia: 21.05.2009, 22:42:31 pm »
Wydaje mi się, że jak żółwik jest kąpany i ma wodę w terra to jakby chciał toby się napił. Widocznie ma odpowiednią ilość wody z pokarmu. Odwodniła by się, jakbyś ją trzymała w suchym terra bez wody i nie kąpała. Stepki o ile wiem dużo i często nie piją.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Jak kąpać?
« Odpowiedź #26 dnia: 21.05.2009, 23:53:51 pm »
Ja jak kąpię swoje żółwie to też nie są one zbytnio tą kąpielą zachwycone i wody podczas kąpieli również nie piją- przynajmniej ja nie widziałem. W terrarium natomiast piją ją dosyć często, tylko że ja mam greki, a stepki (tak jak ankan już wspomniała) nie piją tak często.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline gosia101097

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 130
  • Reputacja: 3
  • Żółw stepowy - Toto
Problem z pierwszą kąpielą
« Odpowiedź #27 dnia: 07.06.2009, 09:59:20 am »
Witajcie jak wiecie dostałam w sobotę 6 czerwca żółwika dziś jest 7 czerwca kiedy go mogę pierwszy raz wykąpać?

Z góry dziękuje za odpowiedź ;)
To,to,to.... TOTO!!!

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Problem z pierwszą kąpielą
« Odpowiedź #28 dnia: 07.06.2009, 10:03:17 am »
tu chyba nie ma żadnych przeciwwskazań bys nie miała tego zrobic zaraz, jak masz ochote, pamietaj ciepła woda, 35 stopni, kapiel 20-30 minut, ciekawe czy twoja zówina polubi sie kąpać, bo moja tego nie znosi, mysli tylko i kombinuje jakby tu czmychnąc... ;)

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Problem z pierwszą kąpielą
« Odpowiedź #29 dnia: 07.06.2009, 10:21:08 am »
Ja myślę, że kąpiel jest wskazana- nie wiadomo, kiedy ostatnim razem żółw miał do czynienia z wodą- może być odwodniony.
Kapsel, Rambo i Pestka