Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 08:52:12 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jak kąpać - solenie wody, środki pielęgnacyjne, smarowanie [scalony]  (Przeczytany 66159 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Mimi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Kąpanie - zdjęcia
« Odpowiedź #75 dnia: 10.03.2010, 17:54:17 pm »
odnośnie czego żartuję? smarowania? tak wyczytałam w książkach i tak jej robię, nie miałam dotąd innego źródła informacji

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Kąpanie - zdjęcia
« Odpowiedź #76 dnia: 10.03.2010, 18:23:08 pm »
W książkach, szczególnie tych starych jest dużo bzdur. Smarowanie tylko pogarsza stan i wygląd pancerza i może zaszkodzić.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Kąpanie - zdjęcia
« Odpowiedź #77 dnia: 10.03.2010, 18:27:18 pm »
ja nigdy swojego zółwika nie kąpię jak zasypia, chociaż robi to baaardzo rzadko.

Co robi bardzo rzadko, bo jakoś ciężko z tej wypowiedzi to wywnioskować? Chodzi Ci o to, że zasypia na zimę rzadko? - raz do roku wystarczy ;D

odnośnie czego żartuję? smarowania? tak wyczytałam w książkach i tak jej robię, nie miałam dotąd innego źródła informacji

Inne źródła informacji - w tym to forum - takie smarowanie stanowczo odradzają! Niestety polskie książki na temat hodowli żółwi zawierają bardzo dużo błędów, dlatego nie ma co brać sobie wszystkich rad - jakie tam znajdziesz - do serca.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Mimi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Kąpanie - zdjęcia
« Odpowiedź #78 dnia: 10.03.2010, 18:32:19 pm »
co może jej się stać z pancerzem jeśli ja tyle lat smarowałam?:( a odnośnie niezrozumialej wypowiedzi chodziło o to że rzadko którego roku zasypia, chociaż osttanio się jej zegar zaczął naprawiać i zasypia, ale spi max 3 miesiące

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Kąpanie - zdjęcia
« Odpowiedź #79 dnia: 10.03.2010, 18:54:58 pm »
Hm..w sumie to mądry żółw.
Czy Ona tak śpi 3 miesiące w pokoju ? W normalnej temperaturze pokojowej ?
 
Pancerz także powinien oddychać. Jak cała byś się nasmarowała taką wazeliną to byłoby miło ?
Tu masz wszystko:
http://www.zolw.info/hodowla/podstawy/mitologia-zolwi
Alicja

Offline Mimi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Kąpanie - zdjęcia
« Odpowiedź #80 dnia: 10.03.2010, 19:03:48 pm »
żółwik jak tylko zaczyna rzadziej wychodzić przenoszony jest do piwnicy, ma przygotowane  specjalne pudło z drewna gdzie sie zakopuje i śpi.

tak wogóle to dziękuję Ci bo chyba jako jedyna mnie nie atakujesz i jesteś mi bardzo pomocna, za co bardzo dziękuję, bo po innych wypowiedziach chciałam juz zrezygnowac w uczestnictwie na forum:/

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Kąpanie - zdjęcia
« Odpowiedź #81 dnia: 10.03.2010, 19:03:57 pm »
Tak jak wspomniała Alicja pancerz powinien oddychać to raz, a po drugie jak wysmarujesz pancerz wazeliną to łatwiej łapie różne zanieczyszczenia

Offline Mimi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Kąpanie - zdjęcia
« Odpowiedź #82 dnia: 10.03.2010, 19:14:51 pm »
a powiedzcie mi prosze czy Wasze żółwie podczas kąpieli tez zanurzają prawie całągłowę w wodzie? bo mój robi tak że aż lecą mu bomble z nosa, i nawet jak mu leję mało wody tak się dziwnie zachowuje

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Kąpanie - zdjęcia
« Odpowiedź #83 dnia: 10.03.2010, 19:20:20 pm »
Zachowanie żółwia jest indywidualną sprawą dla każdego osobnika, jedne uwielbiają kąpiele inne niezbyt za nią przepadają. Często piją w kąpieli, twój żółwik może po prostu przemywa sobie oczka :) 

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Kąpanie - zdjęcia
« Odpowiedź #84 dnia: 10.03.2010, 19:22:13 pm »
Nie,nie tak Mimi. Wiem,że niektóre wypowiedzi są kłujące. Wiesz osoby które są tu często zrobiłyby wiele dla dobra żółwi.
Odsuń na bok to co boli - nastaw się na to co jest dla dobra żółwika - będzie Ci tak łatwiej.
Masz żółwika bardzo długo, niby gdzie wtedy były takie informacje w Polsce ?
Więc spokojnie i w miarę bez emocji.
Ci co teraz kupują żółwiki maja lepiej.Siądą przed komputerem , poklikają i coś już wiedzą na bieżąco.Kiedyś tak nie było.
Super ,że żółwik ma się dobrze. Ale po co Go narażać na jakieś niepotrzebne choroby i cierpienie na starsze lata.
Każdy kto kocha swojego pupila tego nie chce.Zakładam,że kochasz swojego żółwika.
Alicja

Offline Mimi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Kąpanie - zdjęcia
« Odpowiedź #85 dnia: 10.03.2010, 19:26:19 pm »
bardzo się cieszę że jest takie forum bo wkońcu mogę się czegoś konkretnego dowiedzieć, dlatego dziekuje za cierpliwosc dla mnie i mojej kochanej pociechy:) w pracy siedze a oderwac sie od komputera nie moge tyle mam pytan  :d

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Kąpanie - zdjęcia
« Odpowiedź #86 dnia: 10.03.2010, 19:28:19 pm »
My też się cieszymy,że kolejny żółwik będzie miał coraz lepiej  :) Bo o to chodzi przecież tu wszystkim  :)
Alicja

Offline Felicjanka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Jak kąpać?
« Odpowiedź #87 dnia: 12.03.2010, 23:05:46 pm »
Ja Frani napuszczam trochę wody do umywalki i zamykam korek . Umywalka jest na tyle wysoka , zeby frania nie wypadła . Woda jest letnia . Po kąpieli Franie delikatnie osuszam ręcznikiem i wkładam do terrarium .
Jeśli robię jakieś błędy to piszcie

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Jak kąpać?
« Odpowiedź #88 dnia: 13.03.2010, 09:07:58 am »
po 1. lepiej mieć dla zwierzęcia osobne naczynie do kąpieli, a nie to w którym nieraz leżą naczynia, żeby ten kontakt żółwia z naszym jedzeniem itp był jak najmniejszy 2. kąp go w odstanej albo przegotowanej (oczywiście wychłodzonej, nie wrzącej :P) wodzie, bo ta z kranu jest mocno chlorowana zazwyczaj podrażnia oczy

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Jak kąpać?
« Odpowiedź #89 dnia: 13.03.2010, 12:43:41 pm »
Podcza kąpieli żółw pije wodę, często płucze oczy i nozdrza, niekiedy też pobiera wodę kloaką dlatego powinna być to woda lepszej jakości niż kranówa.
Moim zdaniem przegotowana (ew. też filtrowana albo mineralna), taka jaką sama pijesz i wystudzona do przyjemnej temperatury ok 35-37 st.

Osobne naczynie jest niezbędne z uwagi na to że żółwie są często bezobjawowymi nosicielami salmonelli.
No i pazury żółwia bardzo rysują powłokę naczynia.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU