Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 18:06:14 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jak kąpać - solenie wody, środki pielęgnacyjne, smarowanie [scalony]  (Przeczytany 65718 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline schemat77

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 0
Odp: Kąpanie - zdjęcia
« Odpowiedź #90 dnia: 30.03.2010, 00:32:21 am »
witam Jestem nowa z moim kubusiem ( podłogowcem) i czytam czytam co przez 10-12 lat chodowli zel robiłam.Ksiazki kłamia jak teraz łatwo zasiaśc do kompa i świat i porady same do ciebie przychodza.
Musze sie zapytac przy okazji tego ątku o smarowaniu zółwia to czasem ,ale rzadko smarowałam go witamina A+D w płynie pedzelkiem po skorupie i nózkach tak mi zaleciła weterynarz czy to też zle ???pozdrawiam i dobranoc...

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Kąpanie - zdjęcia
« Odpowiedź #91 dnia: 30.03.2010, 00:53:22 am »
Generalnie żółwia nie powinno się niczym smarować o ile nie ma takich wskazań z uwagi na chorobę - np. łuszczący się pancerz, pękająca skóra. Skorupa i skóra mu sie od tego robi tłusta, kurz sie przylepia i utudnia oddychanie. Jeśli tylko od czasu do czasu to robiłaś to nic mu się nie stało. Jednak lepiej właściwie żółwia odżywiać i zapewnić mu odpowiednie warunki temperatury i wilgotności oraz dostęp do słoneczka/UVB - i wtedy skorupa sama się błyszczy i skóra jest ładna. 
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Kąpanie - zdjęcia
« Odpowiedź #92 dnia: 30.03.2010, 14:29:06 pm »
dokładnie żadne sztuczne smarowidła nie zastąpią żółwiowi witamin z pożywienia i słoneczka
Pozdrawiam Jakub

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Kąpanie - zdjęcia
« Odpowiedź #93 dnia: 07.04.2010, 20:46:29 pm »
i czystej wody...
TUPTUŚ

Offline ona_852

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 1
Kąpiel jak to jest?
« Odpowiedź #94 dnia: 14.08.2010, 20:59:16 pm »
witam jak jest z tą kąpielom żółwia ?ile razy można go kąpać ? mój to bardzo lubi ale nie chcę przesadzić  :D
 

Dodano 14.08.2010, 21:00:45 pm
P,s wyraźnie po kąpieli się ożywia  ;D

Offline Gallad

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
  • 1 x Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
Odp: Kąpiel jak to jest?
« Odpowiedź #95 dnia: 14.08.2010, 21:09:56 pm »
W lecie nawet kilka razy na tydzień(ale nie codziennie, chyba że żołw ma w terra basenik i bardzo ceni sobie codzienną kąpiel, więc do basenika włazi) w innych chłodniejszych okresach raz na 2 tyg. Czas kąpieli 20-30 min. Woda max 30 st C. Ja daję wodę ciepła, ale nie letnią. Taką, że wkładasz rekę do wody i czujesz lekkie przyjemne ciepło. Jelitka wtedy dobrze pracują ;) Wody nalewaj do wysokości krawędzi jego skorupy. Chyba tyle ;)
« Ostatnia zmiana: 14.08.2010, 21:13:21 pm wysłana przez Gallad »

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Kąpiel jak to jest?
« Odpowiedź #96 dnia: 14.08.2010, 21:13:23 pm »
W lecie nawet kilka razy na tydzień(ale nie codziennie, chyba że żołw ma w terra basenik i bardzo ceni sobie codzienną kąpiel, więc do basenika włazi) w innych chłodniejszych okresach raz na 2 tyg. Czas kąpieli 20-30 min. Woda max 30 st C. Wody nalewaj do wysokości krawędzi jego skorupy. Chyba tyle ;)

Wszystko chyba już napisałeś ;)
Aha no i pilnować go musisz . Mój od razu chce uciec i musze stać i go trzymać ;p

Offline Gallad

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
  • 1 x Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
Odp: Kąpiel jak to jest?
« Odpowiedź #97 dnia: 14.08.2010, 21:14:58 pm »
W lecie nawet kilka razy na tydzień(ale nie codziennie, chyba że żołw ma w terra basenik i bardzo ceni sobie codzienną kąpiel, więc do basenika włazi) w innych chłodniejszych okresach raz na 2 tyg. Czas kąpieli 20-30 min. Woda max 30 st C. Wody nalewaj do wysokości krawędzi jego skorupy. Chyba tyle ;)

Wszystko chyba już napisałeś ;)
Aha no i pilnować go musisz . Mój od razu chce uciec i musze stać i go trzymać ;p

Ja tam mam wyższy pojemnik i on tak łatwo nie wyjdzie, choć próbuje ;)

Offline ona_852

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 1
Odp: Kąpiel jak to jest?
« Odpowiedź #98 dnia: 14.08.2010, 21:20:55 pm »
ja swojego w wanie kąpałam bo w baseniku w terrarium nie chce .po za tym bardzo po tej kąpieli mu się apetyt poprawia  :D

Offline Gallad

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
  • 1 x Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
Odp: Kąpiel jak to jest?
« Odpowiedź #99 dnia: 14.08.2010, 21:31:29 pm »
wanna nie jest wg mnie dobra... dlaczego? dlatego, że w wannie jest pełno pozostałości po naszej kąpieli tj włosy, naskórek, lupież oraz wydzieliny takie jak pot a to świetna pożywka dla bakterii, wirusów i grzybów... Poza tym używamy różnych kosmetyków do mycia tj żeli do kąpieli, szmponów, odżywek do włosów i balsamów. A to wszystko chemia... W większości kosmetyków znajdziesz produkty z obróbki ropy naftowej... To wszystko nie zejdzie po tym, jak po kąpieli spłuczesz wodą. A środki czyszczące np Cillit czy coś innego, też w pewnym stopniu jakiś czas zostają w wannie nawet po dokładnym spłukaniu. Mam nadzieję, że chociaż do kąpieli żołwia nie użyłaś wody z kranu. Ja bym Ci ogólnie w wannie kąpiele żółwia odradzał.

Offline ona_852

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 1
Odp: Kąpiel jak to jest?
« Odpowiedź #100 dnia: 14.08.2010, 21:38:10 pm »
ehh też o tym myślałam czyli chyba mu miskę specjalną kupię  :)dzięki za rade  :D chcę aby kubuśiowi było dobrze  :D

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Kąpiel jak to jest?
« Odpowiedź #101 dnia: 14.08.2010, 21:39:29 pm »
żółw powinien mieć oddzielny basenik do kąpieli, może być np. podstawka pod doniczkę, nie powinine być kąpany w wannie ani w żadnym innym pojemniku czy misce, które jest również używane do innych rzeczy. Jest to niezdrowe dla żółwia ze względu np. na środki czystości jak i dla człowieka ze względu na możliwość przenoszenia przez żółwia salmonelli. Dla zdrowego żółwia kąpiel 20-30 minutowa jest zupełnie niepotrzebna a i kąpanie go kilka razy w tygodniu to raczej przesada. Nie zapominajmy że każda ingerencja w terrarium, dotykanie, podnoszenie i przenoszenie żółwia jest dla niego stresujące. Jeśli w terrarium jest basenik z wodą do którego żółw ma stały dostęp kąpanie go jest zupełnie zbędne. Czasami można go wykąpać np. jak się bardziej zakurzy lub pobrudzi, wiadomo że żółwią kopią w ziemi czy zakopują się w kostkę bukową. Kąpanie żółwia w celu poprawienia pracy jelit jest wskazane jeśli żółw ma problemy z wydalaniem, zdrowego żółwia nie powinno się przyzwyczajać do tego żeby robi kupę tylko w kąpieli. Ciepła kąpiel pomaga w przypadku chorych lub przeziębionych zółwi.
Stefanka

Offline ona_852

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 1
Odp: Kąpiel jak to jest?
« Odpowiedź #102 dnia: 14.08.2010, 21:49:52 pm »
Kubuś ma basenik ale puki co omija go :(

Offline Gallad

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
  • 1 x Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
Odp: Kąpiel jak to jest?
« Odpowiedź #103 dnia: 14.08.2010, 22:00:48 pm »
żółw powinien mieć oddzielny basenik do kąpieli, może być np. podstawka pod doniczkę, nie powinine być kąpany w wannie ani w żadnym innym pojemniku czy misce, które jest również używane do innych rzeczy. Jest to niezdrowe dla żółwia ze względu np. na środki czystości jak i dla człowieka ze względu na możliwość przenoszenia przez żółwia salmonelli. Dla zdrowego żółwia kąpiel 20-30 minutowa jest zupełnie niepotrzebna a i kąpanie go kilka razy w tygodniu to raczej przesada. Nie zapominajmy że każda ingerencja w terrarium, dotykanie, podnoszenie i przenoszenie żółwia jest dla niego stresujące. Jeśli w terrarium jest basenik z wodą do którego żółw ma stały dostęp kąpanie go jest zupełnie zbędne. Czasami można go wykąpać np. jak się bardziej zakurzy lub pobrudzi, wiadomo że żółwią kopią w ziemi czy zakopują się w kostkę bukową. Kąpanie żółwia w celu poprawienia pracy jelit jest wskazane jeśli żółw ma problemy z wydalaniem, zdrowego żółwia nie powinno się przyzwyczajać do tego żeby robi kupę tylko w kąpieli. Ciepła kąpiel pomaga w przypadku chorych lub przeziębionych zółwi.

Ja nie widzę problemu w kąpaniu żołwia np 4 razy w tygodniu o ile jest gorąco. Kiedy żółw jest na słońcu i tak jak ostatnio są upały, to nawet mój żołw zagląda częściej do miski z wodą do picia. Czyli jest mu gorąco. A taka kąpiel w takie upały, jest jak zbawienie dla niego. Bo cały się nawilża.

20-30 min to maksymalny wymiar kąpieli i jasne, że można go 2 min kąpać i też będzie git ;) Ja jeszcze więcej niż 10 min nie kąpałem.

Co do ciepłej wody, to mój żółw ma zaparcia...

Kubuś ma basenik ale puki co omija go :(

Spoko, mój też nie przepada za wodą... Ale kąpać mimo wszystko trzeba.

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Kąpiel jak to jest?
« Odpowiedź #104 dnia: 15.08.2010, 18:16:47 pm »
Jeśli w terrarium jest basenik z wodą do którego żółw ma stały dostęp kąpanie go jest zupełnie zbędne.

Też jestem tego zdania, bo mimo wszystko kąpiele są dla żółwi stresujące, a to pobudzenie po kąpieli o którym pisała ona_852 może być właśnie tego wynikiem.

Ja swoje żółwie kąpie jedynie przed zimowaniem - na codzień mają dostęp do basenika, do którego same wchodzą kiedy chcą.
« Ostatnia zmiana: 15.08.2010, 18:18:57 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl